REKLAMA

Co tak naprawdę powiedział Armstrong na Księżycu? Okazuje się, że są wątpliwości

50 lat po historycznym lądowaniu na Księżycu, słowa Neila Armstronga wciąż rozbrzmiewają echem w naszej świadomości. "Jeden mały krok dla człowieka, jeden wielki skok dla ludzkości" – to zdanie stało się ikoną ludzkiej odwagi i ambicji. Ale czy aby na pewno to właśnie powiedział Armstrong? Czy może omyłkowo zmienił kluczowe słowo, przeinaczając znaczenie wypowiedzi?

03.05.2024 18.30
Co tak naprawdę powiedział Armstrong na Księżycu? Okazuje się, że są wątpliwości
REKLAMA

Wątpliwości co do słynnej frazy pojawiły się już w momencie jej wypowiedzenia. Wszystko za sprawą jednej litery przed angielskim słowem man znaczącym człowiek. Z poprzedzającą to słowo literą a, czyli a man znaczenie zmienia się na mężczyznę.

REKLAMA

Więcej o człowieku na Księżycu przeczytasz na Spider`s Web:

Burze, akcent i historyczne słowa

Oficjalnie uznajemy, że w momencie zejścia z drabinki statku kosmicznego i dotknięciu powierzchni Księżyca, Neil Armstrong powiedział "That's one small step for man, one giant leap for mankind" - jeden mały krok dla człowieka, jeden wielki skok dla ludzkości”.

Jednak wielu słuchaczy przekazu na żywo twierdziło, że słyszeli "That's one small step for a man", czyli "To jest jeden mały krok dla mężczyzny", co zmieniało sens z podkreślenia indywidualnego osiągnięcia na zbiorowy krok dla całej ludzkości.

 class="wp-image-4601454"
Neil Armstrong, pierwszy cżłowiek na Księżycu

Większość litery "a" jednak nie słyszało. Nagrania audio z lądowania na Księżycu nie są rozstrzygające. Z jednej strony, słychać krótką pauzę po słowie "for", która mogłaby sugerować obecność "a". Z drugiej strony, jakość dźwięku i szumy tła utrudniają jednoznaczną interpretację. Zakłócenia w transmisji na żywo były częściowo spowodowane burzami w pobliżu Obserwatorium Parkes gdzie przesyłano sygnał.

Lingwiści i badacze dźwięku od lat analizują nagrania, próbując rozstrzygnąć ten spór. Niektórzy twierdzą, że Armstrong mógł "połknąć" "a" ze względu na stres lub specyficzne warunki akustyczne na Księżycu. Inni sugerują, że problemy z transmisją mogły zniekształcić dźwięk. Wśród wyjaśnień jest nawet akcent ze środkowego Ohio, gdzie urodził się i wychował Armstrong.

Nowsza cyfrowa analiza taśmy wykazała, że ​​„a” mogło zostać wypowiedziane, ale było zasłonięte zakłóceniami.

Wielokrotne analizy

Zapytany później o cytat, Armstrong odpowiedział, że według niego powiedział "dla mężczyzny". Analiza fal dźwiękowych transmisji radiowej przeprowadzona w 2006 r. wydawała się potwierdzać późniejsze słowa Armstronga. Naukowcy twierdzą, że litera "a" była obecna, ale słaba jakość dźwięku sprawiła, że była ona niesłyszalna dla większości uszu.  

W 2009 roku lingwista kryminalistyczny John Olsson przeanalizował ponownie zdigitalizowaną wersję oryginalnej taśmy magnetycznej. Ustalił, że po "r" w "for" i "m" w "man" po prostu nie ma miejsca na jakiekolwiek "a".

Co tak naprawdę powiedział Neil Armstrong? Posłuchajcie sami na nagraniu
REKLAMA

Niezależnie od tego, co tak naprawdę powiedział Armstrong, jego słowa na zawsze zapisały się w historii. "Jeden mały krok dla człowieka, jeden wielki skok dla ludzkości" stało się symbolem ludzkich możliwości i triumfu technologii. Nawet jeśli źle usłyszeliśmy Armstronga, nie umniejsza to jego odwagi i historycznego znaczenia jego misji.

Spór o "a" przed "man" to fascynujący przykład tego, jak nawet drobne szczegóły językowe mogą mieć duże znaczenie. Pokazuje również, jak nasze postrzeganie wydarzeń może być kształtowane przez różne czynniki, od jakości dźwięku po nasze własne oczekiwania.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA