REKLAMA

Chiny wyprzedzą USA w wyścigu na Księżyc? A to dopiero początek

Wyścig do Księżyca stał się faktem. Chiny ogłosiły oficjalnie, że planują wysłać astronautów na Księżyc przed 2030 rokiem jako część swojego Programu Eksploracji Księżycowej. To byłoby wielkie osiągnięcie dla chińskiego programu kosmicznego, który rywalizuje z USA o dominację w przestrzeni kosmicznej. Chiny planują również zbudować bazę na Księżycu i wysłać ludzi na Marsa.

30.05.2023 07.06
Księżyc
REKLAMA

Chiny są jedynym krajem, który z powodzeniem wylądował na Księżycu w XXI wieku, a w 2019 roku stały się także pierwszym, który umieścił sondę na niewidocznej stronie Księżyca. Wysłanie człowieka na Księżyc byłoby ważnym osiągnięciem dla chińskiego i światowego programu kosmicznego. Żaden człowiek nie był na Księżycu od czasu amerykańskich misji Apollo w latach 60. i 70. ubiegłego wieku.

O tym, że chińskie władze kosmiczne uruchomiły załogowy program księżycowy, poinformował na konferencji prasowej Lin Xiqiang, zastępca dyrektora Chińskiej Agencji Kosmicznej. Lin Xiqiang powiedział, że projekt lądowania załogowego na Księżycu jest częścią szerszego Programu Eksploracji Księżycowej - znanego również jako Projekt Chang, od chińskiej bogini Księżyca.

REKLAMA

Celem jest zrealizowanie pierwszego chińskiego lądowania człowieka na Księżycu przed 2030 rokiem, przeprowadzenie eksploracji naukowej i demonstracji technologicznych na powierzchni księżycowej i opracowanie systemu krótkoterminowego załogowego pobytu na Księżycu. Nasi astronauci będą chodzić po Księżycu, zbierać próbki wokół miejsca lądowania i na miejscu wykonywać niektóre badania. Pomoże to pogłębić wiedzę ludzkości o pochodzeniu i ewolucji Księżyca i Układu Słonecznego

- powiedział.

Długi Marsz 10 zabierze astronautów na Księżyc

Aby misja ta była w ogóle możliwa, Chińska Agencja Kosmiczna zaplanowała budowę wszystkich istotnych systemów, w tym nowej rakiety nośnej Długi Marsz 10, kapsuły lądującej na Księżycu i skafandra do spacerów kosmicznych. Zostaną również wybudowane nowe obiekty do testowania i startu rakiet.

Lin powiedział, że agencja opublikuje wkrótce informacje o koncepcyjnych projektach księżycowego łazika dla tej misji. Według ogłoszenia opublikowanego w poniedziałek, na stronie internetowej agencji, załogowy łazik księżycowy będzie mógł pomieścić dwóch astronautów i będzie wyposażony w systemy nawigacyjne, komunikacji i urządzenia do badań naukowych.

Według Chińskiej Akademii Technologii Rakiet Nośnych, głównego producenta rakiet nośnych w kraju, Długi Marsz 10 będzie miał 88,5 metra wysokości, co odpowiada wysokości 30-piętrowego budynku mieszkalnego. Gigantyczna rakieta będzie miała masę startową 2187 ton i będzie zdolna do transportowania statków kosmicznych o masie co najmniej 27 ton na trajektorię transferową Ziemia-Księżyc. Nowa rakieta ma odbyć lot testowy w 2027 roku. Chiny rozważają również budowę stałej bazy, znanej jako Międzynarodowa Stacja Badań Księżycowych, która ma powstać w latach 30. XX wieku.

Pierwsze kroki tego ambitnego projektu obejmują między innymi misje robotów na księżycowy biegun południowy w celu przetestowania technologii druku 3D. Na Księżycu z księżycowego regolitu drukowane mają być bowiem klocki przypominające duże klocki Lego, z których powstać ma baza. Misja ta ma ruszyć w 2028 roku.

Chiny gonią USA w kosmosie

Przestrzeń kosmiczna stała się kolejną areną napięć między USA a Chinami, z echem wyścigu kosmicznego między USA a Związkiem Radzieckim podczas zimnej wojny. Administrator NASA Bill Nelson powiedział, że Stany Zjednoczone powinny "pilnować się" przed chińskimi próbami dominacji na powierzchni księżycowej i utrzymania Amerykanów z dala od niej. Raport Pentagonu z ubiegłego roku ostrzegał, że Chiny mogą wyprzedzić amerykańskie możliwości w przestrzeni kosmicznej do 2045 roku.

REKLAMA

Program Artemis to amerykański program lotów kosmicznych realizowany przez NASA, prywatne spółki kosmiczne i partnerów międzynarodowych takich jak ESA. Celem programu jest ponowne wysłanie ludzi na Księżyc oraz stworzenie trwałej obecności na powierzchni i wokół Księżyca, aby przygotować się do misji na Marsa.

Misje Artemis II i III mają dostarczyć astronautów na orbitę i powierzchnię Księżyca odpowiednio w 2024 i 2025 roku. Program Artemis zakłada także budowę stacji orbitalnej Gateway, która ma służyć jako przystanek i laboratorium dla załóg księżycowych, oraz systemu lądowania, który ma umożliwić bezpieczne przenoszenie astronautów między Gateway a powierzchnią Księżyca. Ostatecznym celem programu jest stworzenie bazy Artemis na południowym biegunie Księżyca, która ma być miejscem badań naukowych, eksploracji zasobów i testowania technologii potrzebnych do lotów na Marsa.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA