„Burn Book” to książka dziennikarki, którą Elon Musk nazywał zdzirą
Kara Swisher szturmuje polskie księgarnie swoją trzecią książką. „Burn Book. Technologia i ja: historia miłosna” to opowieść o trzech dekadach spędzonych przez autorkę na przyglądaniu się największym tuzom Doliny Krzemowej z Markiem Zuckerbergiem i Elonem Muskiem na czele.

Działające globalnie firmy z sektora technologicznego zawładnęły światem, a my niczym przysłowiowe gotowane żaby zbliżamy się do rzeczywistości rodem z „Cyberpunka”. Na szczęście są przedstawiciele świata mediów, którzy patrzą na ręce włodarzom tychże korporacji. Jedną z takich osób jest Kara Swisher, której nowa książka trafi lada moment do sprzedaży w Polsce za sprawą wydawnictwa Insignis.
Sprawdź inne nasze teksty poświęcone gigantom świata technologii:
Autorka książki „Burn Book. Technologia i ja: historia miłosna” na przestrzeni trzech dekad nadepnęła na odcisk niemalże wszystkim CEO największych technologicznych gigantów. Przeprowadzała też liczne wywiady, a jej rozmówcami byli Steve Jobs, Jeff Bezos, Elon Musk, Bill Gates, Sheryl Sandberg, Bob Iger, Larry Page, Sergey Brin, Meg Whitman, Peter Thiel, Sam Altman i Mark Zuckerberg.

„Mam nadzieję, że Kara tego nigdy nie zobaczy”
Jedna z wymienionych wyżej osób, czyli Sheryl Sandberg pracująca na stanowisku COO w Facebooku, zdradziła kiedyś, że „dyżurnym żartem” w Dolnie Krzemowej jest mówienie w ten sposób o firmowych notatkach. Swisher docierała do wielu poufnych informacji i wyciągała na światło dzienne trupy z szaf technologicznych magnatów, którzy „chcieli zmienić świat na lepsze, ale zamiast tego go popsuli”.
Jesteś zdzirą - napisał w e-mailu do Kary Swisher w 2022 r. ten „koleś od Twittera”, Elon Musk
„Burn Book. Technologia i ja: historia miłosna” jest kroniką tych trzech dekad spędzonych przez Karę Fisher na opisywaniu Doliny Krzemowej od kuchni. Zaczęła to robić już na początku lat 90. ubiegłego wieku, a pracę w „The Washington Post” zaczęła jeszcze w college’u. Była w redakcji jedną z niewielu osób faktycznie zainteresowanych opisywaniem raczkującej internetu.

Książka jest dostępna do kupienia pod tym linkiem.
Co jeszcze warto wiedzieć o autorce „Burn Book”?
Swisher po odejściu z „The Washington Post” znalazła zatrudnienie w „The Wall Street Journal” u boku Walta Mossberga, nazywającego ją „królową wszystkich mediów”. Wraz z nim zorganizowała słynną konferencji „D: All Things Digital”. W późniejszych latach została współzałożycielką i redaktorką portalu „Recode”, gdzie założyła podcast „Recode Decode” i została współproducentką konferencji Code.
Posiada niezwykle czuły detektor ściemy. W Waszyngtonie to się zawsze przydaje – Sally Quinn, dziennikarka „The Washington Post”, o Karze Swisher.
Autorka nadchodzącej książki mieszkająca z żoną i czwórką dzieci w Waszyngtonie pisała również na łamach „The New York Times” oraz prowadziła należący do tej gazety podcast „Sway”. Obecnie udziela się w dwóch podcastach przygotowywanych we współpracy z magazynem „New York”. Są nimi „On with Kara Swisher” oraz „Pivot” prowadzony wraz ze Scottem Gallowayem.
Kara Swisher pozostaje przy tym ostrożną optymistką, jeśli chodzi o „potencjał innowacji w rozwiązywaniu naszych problemów”. Jest jednak w pełni świadoma zagrożeń i wyznaje, że jej związek miłosny z technologią nabrał z czasem gorszy. Wzywa też całą branżę do dokonywania „lepszych, bardziej przemyślanych wyborów” w dobie rozwijającej się sztucznej inteligencji.
„Burn Book. Technologia i ja: historia miłosna” trafia do polskich księgarń już dziś, tj. 26 marca 2025 r. nakładem wydawnictwa Insignis. Książka zatytułowana w oryginale „Burn Book: A Tech Love Story” liczy w polskich wydaniu 440 stron, a za przekład odpowiada Michał Strąkow.