Tech  / Artykuł

Weterani amerykańskiego dziennikarstwa technologicznego idą na swoje. Na razie re/code wygląda słabo

Dzisiaj ma miejsce medialna premiera nowego dzieła Kary Swisher oraz Walta Mossberga - słynnej pary dziennikarzy technologicznych, którzy przez ostatnich kilkanaście lat tworzyli AllThingsDigital, serwis pod egidą "Wall Street Journal". Rzut oka na Re/Code daje do zrozumienia, że drogę do ponownego sukcesu Swisher/Mossberg będą mieć raczej wyboistą.

Walt Mossberg to legenda dziennikarstwa technologicznego, który na łamach "Wall Street Journal" (WSJ) przez lata testował i opisywał technologiczne produkty i usługi w języku zrozumiałym dla przeciętnego odbiorcy. Kara Swisher to z kolei jedna z najlepiej poinformowanych dziennikarek technologicznych na świecie, która ma swoje wtyki w większości największych i najbardziej znaczących firm tech. Wspólnie byli twarzami nie tylko AllThingsDigital - serwisu blogowego należącego do imperium Ruperta Murdocha (via WSJ), ale także cyklu konferencji D: All Things Digital, na których pojawiały się największe postaci świata technologicznego, np. Steve Jobs oraz Bill Gates wspólnie.

AllThingsDigit wyrobiło sobie świetną markę u boku takich tuzów jak: Verge, Engadget, czy TechCrunch. Dzięki kontaktom Swisher, serwis dostarczał na rynek znaczną liczbę newsów związanych z wydarzeniami w największych firmach tech oraz najgorętszymi start-upami. Świetnie się przy okazji klikał.

Dziś AllThingsDigital przekierowuje na nowy serwis technologiczny w ramach serwisu internetowego Wall Street Journal zamkniętego za paywallem (którego jednak można łatwo obejść). I o ile ALD bez Swisher/Mossberg wygląda naprawdę dobrze - zarówno pod kątem nowych własnych treści, jak i wyglądu strony - o tyle nowy serwis słynnej pary Recode.net raczej rozczarowuje.

Rzut oka wystarczy, by się przekonać, że nie będzie to "nowy, lepszy Verge", jak niektórzy przebąkiwali. Strona ani nie zaskakuje nowoczesnym wyglądem, ani nie daje czytelnikowi wiele przeczytać. To drugie się pewnie w miarę upływu czasu zmieni, ale przyznam, że to raczej spore rozczarowanie, że re/code rusza praktycznie bez nowych własnych treści, mimo iż przejęto cały zespół redakcyjny na czele ze świetnym Johnem Paczkowskim.

A przecież Swisher/Mossberg nie ruszają jedynie sumptem własnych finansów. Ich nowe dzieło ma potężnego mniejszościowego współwłaściciela, tandem: NBCUniversal News Group oraz Windsor Media, który ponoć przeznaczył pomiędzy 10 a 15 mln dol. na rozruch re/code.

Szczerze mówiąc, na razie tego nie widać.

Głównym produktem re/code mają być jednak cykliczne konferencje. Seria D:Conference została przemianowana na The Code Conference. Już ogłoszono wstępną listę speakerów pierwszej konferencji, która odbędzie się pod koniec maja. Lista jest imponująca: Brian Krzanich (Intel), Sergey Brin (Google), Steve Mollenkopf (Qualcomm), czy Mary Meeker (Kleiner Perkins Caufield & Byers) - te nazwiska świadczą o tym, że będzie to ważne wydarzenie.

Mimo wszystko, jak na dzień spektakularnego debiutu nowego serwisu Swisher/Mossberg jest raczej skromnie. Ciekawe jak w nieco dłuższej perspektywie czasowej będzie sobie radził re/code. Porzucenie ciepłej pierzyny od wielkiego i bogatego żywiciela może przyprawić słynną dwójkę o katar.

A oboje nie są już najmłodsi.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst