ChatGPT zagości w twoich okularach. Nikt o to nie prosił, ale wielu skorzysta
ChatGPT jest już wszędzie, w tym także w okularach. Amerykańska firma Solos właśnie wypuściła do sprzedaży okulary AirGo Vision, które - za sprawą czatbota OpenAI - będą zarazem twoim asystentem w codziennych czynnościach.
Okulary to prawdziwe oczko w głowie Doliny Krzemowej. I to nie ze względu na fakt, że nosi je pewnie połowa programistów i inżynierów, a ze względu na potencjał bycia kolejnym smart urządzeniem. Prawdopodobnie każdy pamięta znikające i powracające jak bumerang Google Glass czy liczne plotki o Apple Glass. Z kolei własne smart okulary - aczkolwiek w trochę innym wydaniu - posiada Meta.
Okulary Mety skrojone są na potrzeby social mediów, umożliwiając bezpośrednie przesłanie na Facebooka czy Instagrama zdjęcia, stories czy rozpoczęcie transmisji z perspektywy pierwszoosobowej. Ponadto posiadają one integrację z asystentem Meta AI, umożliwiając tak czatowanie jak i wydawanie poleceń głosowych. Teraz jednak Meta już nie jest jedynym producentem okularów, do których można mówić.
Solos prezentuje AirGo Vision. Okulary z ChatGPT mają być nie tylko smart-, ale i bezpieczniejsze niż konkurencja
Ręcznik Mecie rzucił właśnie Solos, który oficjalnie wypuścił do sprzedaży smart okulary AirGo Vision. Urządzenie na swoim pokładzie posiada czatbot ChatGPT oparty na modelu GPT-4o. Zastosowanie modelu GPT-4o pozwala czatbotowi w okularach na nie tylko odpowiadanie na pytania, ale i interakcje oparte na tym co widzi ich właściciel.
Dzięki temu AirVision może na przykład w czasie rzeczywistym przetłumaczyć menu restauracji, które właśnie próbujesz odszyfrować, zidentyfikować gdzie się znajdujesz i na podstawie obecnej pozycji podać wskazówki dojścia do celu czy powiedzieć ci, kto się znajduje na pomniku, na który właśnie patrzysz.
Ponadto, podobnie jak inteligentne okulary Meta Ray-Ban, aparat AirGo Vision może być wykorzystany do robienia zdjęć. Akcesorium Solos posiada system wymiennych ramek, dzięki czemu użytkownik ma wybór pomiędzy wariantem z i bez aparatu. Bateria i czujniki dotykowe używane do sterowania urządzeniem są umieszczone w zawiasach ramki ładowanych przez USB-C.
Zgodnie z deklaracjami Solos, w AirGo Vision można wymienić szkła na korekcyjne dla osób z wadami wzroku.
Solos AirGo Vision zostały wycenione na 299 dolarów (ok. 1211 zł), a zestaw okularów z ramką z aparatem na 349 dol. (ok. 1414 zł). Samodzielnie ramka z aparatem kosztuje 149 dol. (ok. 603 zł). Okulary można kupić poprzez oficjalną stronę producenta solosglasses.com lub amerykański Amazon - w obu scenariuszach należy doliczyć koszty związane z wysyłką ze Stanów Zjednoczonych.
Może zainteresować cię także: