REKLAMA

Mogłeś nie zauważyć, bo było zaledwie przez chwilę. Google wraca do projektu okularów AI

Do... kilku razy sztuka? Google ponownie wraca do pomysłu stworzenia inteligentnych okularów. Kolejną sagę porzuceń i powrotów niczym z Mody na Sukces zapowiedziało wideo pokazowe Project Astra, a później potwierdził ją także Sundar Pichai.

15.05.2024 10.01
Mogłeś nie zauważyć, bo było zaledwie przez chwilę. Google wraca do projektu okularów AI
REKLAMA

Google Glass ponad dekadę temu było najbardziej wyczekiwanym produktem koncernu, by już kilka lat później stać się branżowym żartem i skazą na historii komercyjnych innowacji Google. Za klapę projektu odpowiadały przede wszystkim wysoka cena urządzenia, jak i ograniczone możliwości. Nie można też pominąć kwestii związanych z prywatnością i komfortem użytkowania.

Google jednak nie wydaje się być zrażone sagą Google Glass. Bowiem dyrektor generalny koncernu zasugerował, że możemy spodziewać się nowego rozdziału inteligentnych okularów.

REKLAMA

"Google Astra sprawdza się najlepiej na okularach". Koncern nie kryje się z kolejnym podejściem do Google Glass

Podczas Google I/O 2024 koncern ogłosił Project Astra, bezpośrednią odpowiedź na GPT-4o. Project Astra to asystent, który na podstawie danych wejściowych w postaci dźwięku, tekstu i obrazu potrafi udzielać człowiekowi odpowiedzi na szerokie spektrum pytań - od prostego nazwania widocznego przedmiotu do odpowiedzi na skomplikowane pytania w kontekście narysowanego na tablicy wykresu czy wskazanie użytkownikowi, gdzie pozostawił swoją rzecz.

Na wideo, które miało być jedynie pokazem możliwości Google Astra, można jednak zauważyć ciekawy moment. W 75 sekundzie nagrania pracownica Google pyta się asystenta w telefonie, gdzie pozostawiła okulary, na co on odpowiada jej ostatnie miejsce, w którym kamera aparatu uchwyciła okulary. Pracownica Google idzie do wskazanego miejsca i odkłada telefon, by założyć swoją zgubę. Po chwili perspektywa na wideo zmienia się, pokazując obraz z perspektywy pierwszoosobowej - bez telefonu w ręku, za to z ikoną Gemini i transkrypcją tekstu mówionego przez asystenta.

Sugestia jest silna, ale co ważniejsze: potwierdzona przez Google. W wywiadzie, którego Sundar Pichai udzielił amerykańskiej stacji CNBC we wtorek, szef Google powiedział, że "Project Astra sprawdza się najlepiej w formie pokroju okularów" i że Google pracuje nad prototypowymi urządzeniami.

Pracujemy więc nad prototypami. Ale poprzez Androida zawsze planowaliśmy pracować nad sztuczną inteligencją z wieloma partnerami. Z czasem oni również wprowadzą produkty oparte na tej technologii.

Powiedział Pichai

Dyrektor generalny Google poskąpił jednak szczegółów dotyczących urządzenia.

REKLAMA

Więcej na temat nowości z Google I/O 2024:

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA