REKLAMA

Google będzie wyszukiwał informacje za ciebie. Odpowiedź znajdziesz w okamgnieniu

Google na dzisiejszej konferencji I/O pokazał przyszłość wyszukiwania rzeczy w internecie. Możesz pozwolić, aby Google zrobił to za ciebie. Dosłownie.

14.05.2024 19.28
Google będzie wyszukiwał informacje za ciebie. Odpowiedź znajdziesz w okamgnieniu
REKLAMA

To wszystko dzięki temu, że do wyszukiwarki wleciała kolejna dawka generatywnej sztucznej inteligencji. Wiem, że wszyscy macie dość tego określenia, ale chcąc czy nie AI jest przyszłością usług, które dobrze znamy i kochamy (albo chociaż z nich po prostu korzystamy). Czatbot sztucznej inteligencji Google Gemini ulepszy wyniki wyszukiwania treści.

REKLAMA

Sztuczna inteligencja przejmie twoją wyszukiwarkę Google

Zdecydowanie najważniejszą funkcją, która usprawni wyszukiwanie Google są podsumowania AI. Czyli po prostu jeśli wpiszemy coś w wyszukiwarkę – nieważne jak bardzo bezsensowne (lub nie) będzie to pytanie, to "daje na tacy" odpowiedź. Nie musimy szukać po portalach internetowych, tylko sztuczna inteligencja zbiera najlepsze informacje, bardziej treściwą odpowiedź. Dzisiaj działa to tak, że wyszukiwarka najczęściej wybiera wygodny fragment z dowolnej strony internetowej.

Funkcja podsumowania za pomocą AI nie jest dostępna w Polsce, ale niebawem może się to zmienić. Opcja właśnie została udostępniona wszystkim mieszkańcom Stanów Zjednoczonych, ale jak zapowiada Google, wkrótce zostanie udostępniona w większej liczbie krajów. Rozwiązanie wydaje się przydatne dla użytkownika, ponieważ może oszczędzić trochę czasu. Patrząc na to, że Google jest najpopularniejszą wyszukiwarką na świecie, rozwiązanie faktycznie może zmienić sposób wyszukiwania treści w sieci.

Funkcja podsumowania wyszukiwanych treści AI otrzyma niebawem jeszcze kilka nowości (które najprawdopodobniej w Polsce będą dostępne, gdy tylko rozwiązanie trafi do kraju nad Wisłą). Jedno z usprawnień odnosi się do wyniku wyświetlanego przez podsumowanie AI – można dostosować serwowaną odpowiedź, aby ta była prostsza lub bardziej złożona.

To wydaje się naprawdę przydatne, ponieważ czasem jest tak, że chcemy uzyskać jak najprostszą odpowiedź. Funkcja działa w drugą stronę – będziemy mogli otrzymać bardziej złożoną odpowiedź z dokładniejszymi szczegółami dot. zagadnienia. To kwestia kilku kliknięć, a odpowiedzi będą dostosowane dla każdego.

Implementacja Google Gemini do wyszukiwarki wpłynie też bezpośrednio na wyniki wyszukiwania. Gigant technologiczny usprawnił aspekt zadawania bardziej złożonych pytań, obejmujących więcej informacji. Podsumowanie AI w wyszukiwarce dzięki temu będą w stanie odpowiedzieć nie tylko na typowe, łatwe pytania, ale też na zagadnienia, które wymagają bardziej specjalistycznej wiedzy czy informacji. Nie trzeba będzie zadawać wielu pytań, a zamiast tego wystarczy jedno dłuższe. Sztuczna inteligencja wykorzysta nie tylko dane ze stron internetowych, ale też innych usług – np. Map Google.

Jeśli zapytamy o np. nowe studio do jogi, które jest popularne wśród mieszkańców określonej dzielnicy miasta z dobrymi zniżkami, to wyświetlą się propozycje uwzględniające oceny z Map Google i nie tylko. Co ważne, sztuczna inteligencja wygeneruje nagłówki i podzieli wyniki wyszukiwania względem określonych kryteriów.

Sztuczna inteligencja w wyszukiwarce Google może też inspirować i planować. Google twierdzi, że podsumowanie AI w oprogramowaniu pomoże też w np. utworzeniu 3-dniowego planu posiłków, które są łatwe do przygotowania. Osoby, które nie chcą szukać kulinarnych pomysłów na TikToku czy Instagramie z pewnością się ucieszą.

Ostatnią z ciekawszych możliwości, jakie przyniesie Google Gemini w wyszukiwarce jest… możliwość nagrania filmu, przesłania go. Zapytacie się, po co? Sztuczna inteligencja przeanalizuje co jest na filmie i postara się pomóc z problemem – np. dot. sprzętu elektronicznego. Otrzymamy sugestie i kroki, które pozwolą na zażegnanie problemu bez większego rozpisywania się na jego temat na najróżniejszych forach lub innych grupach na Facebooku. Tym sposobem szybko otrzymamy odpowiedź i rozwiązanie.

Obecnie nie pozostaje nam nic innego, jak czekać na funkcje sztucznej inteligencji, które trafią do wyszukiwarki Google. Najprawdopodobniej to kwestia najbliższych miesięcy.

REKLAMA

Więcej o sztucznej inteligencji przeczytasz na Spider's Web:

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA