REKLAMA

OpenAI (nie)przypadkowo stworzyło replikę OS1 z filmu "Ona"

Technologia wciąż daleka jest od stworzenia AI tak zaawansowanej jak filmowa Ona, jednak OpenAI właśnie pokazało namiastkę tego. Choć koncern zapiera się nogami i rękami, że to twór oryginalny, szef koncernu delikatnie daje do zrozumienia, że jednak coś jest na rzeczy.

14.05.2024 14.17
OpenAI (nie)przypadkowo stworzyło replikę OS1 z filmu "Ona"
REKLAMA

We wrześniu ubiegłego roku Sam Altman, dyrektor generalny OpenAI, zdradził, jaki jest jego ulubiony film. Jak można spodziewać się po roli, jaką Altman od lat pełni w OpenAI, jest nim film o sztucznej inteligencji. A konkretnie "Ona" z 2013 roku w reżyserii Spike'a Jonze'a. Jak ówcześnie tłumaczył, poruszył go "cały model interakcji tego, jak ludzie używają sztucznej inteligencji", który nazwał "proroczym".

Altman prawdopodobnie przemycił swoje zamiłowanie do filmu w prezentacji GPT-4o, który niezwykle przypomina sztuczną inteligencję z filmu "Ona".

REKLAMA

Czy GPT-4o to filmowa Ona? OpenAI mówi nie, Altman sugeruje, że tak

Podczas transmisji na żywo prowadzonej przez OpenAI, inżynierowie firmy pokazywali różne możliwości GPT-4o jako multimodalnego asystenta. GPT-4o został poproszony o m.in. wymyślenie bajki na dobranoc i opowiedzenie jej w "ekspresywnym" tonie czy zadawanie pytań dotyczących matematyki i jej zastosowań w prawdziwym życiu - typowe "ciągnięcie AI za język" by pokazać jej możliwości.

Jednak uwagę internautów, ale i dziennikarzy obecnych podczas prezentacji przykuł przede wszystkim głos asystenta (asystentki?), który niezwykle przypominał głos OS1 z filmu "Ona". Głosu OS1 użyczyła aktorka Scarlett Johansson.

Prezentacja GPT-4o. Głos asystenta w różnych tonach możliwy jest do usłyszenia od 9:18
Fragment filmu "Ona", żeński głos OS1 od 1:27

Podczas rozmowy z The Verge, dyrektor ds. technicznych Mira Murati zaznaczyła, że asystent z GPT-4o nie został zaprojektowany z myślą o byciu repliką OS1 lub z wykorzystaniem głosu Scarlett Johansson, a głos to jeden z wielu głosów, które OpenAI posiada w swoich zbiorach.

Ktoś na widowni zadał mi dokładnie to samo pytanie, a potem [osoba pytająca] powiedziała: "Ach, może powodem, dla którego nie odróżniłam go od ChatGPT, jest to, że głos ma tak wiele indywidualności i tonacji

- powiedziała Mira Murati.

Jednak stanowisko to stoi w opozycji do dość enigmatycznego postu Sama Altmana, który na X (dawnym Twitterze) opublikował wpis o krótkiej treści: "ona".

Oprócz tego Sam Altman na swoim własnym blogu, niepowiązanym z OpenAI, zamieścił wpis opisujący jego przemyślenia dotyczące GPT-4o. I tu również pojawił się fragment, który można interpretować jako nawiązanie do dzieła Spike'a Jonze'a.

[...] Po drugie, nowy tryb głosowy (i wideo) jest najlepszym interfejsem komputerowym, jakiego kiedykolwiek używałem. Sprawia wrażenie sztucznej inteligencji jak z filmów i wciąż jest to dla mnie nieco zaskakujące, że [taka AI] istnieje w rzeczywistości. Osiągnięcie ludzkiego poziomu czasu reakcji i ekspresyjności okazuje się być ogromną zmianą

REKLAMA

Więcej na temat sztucznej inteligencji:

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA