REKLAMA

Forum dla programistów płonie. Masowo usuwają swoje wpisy, żeby nie ukradła ich AI

Forum Stack Overflow w ciągu nieco ponad roku zmieniło swoje podejście do generatywnej AI. Zmieniło na tyle, że decyzje podjęte przez dyrektora generalnego firmy - ponownie - doprowadziły do buntu na największym w internecie forum dla programistów.

09.05.2024 12.17
Forum dla programistów znowu płonie. Masowo usuwają swoje wpisy w obawie przed kradzieżą
REKLAMA

Stack Overflow to jeden z głównych przystanków na internetowej trasie wielu programistów. Popularne internetowe forum dla twórców oprogramowania oparte jest o strukturę pytań i odpowiedzi, gdzie każdy zainteresowany może zapytać lub poprosić o pomoc z kodem lub działaniem programów, ale i udzielić porady innym użytkownikom.

O Stack Overflow zrobiło się głośno w ubiegłym roku, kiedy to według wytycznych administracji platformy treści wygenerowane przez czatboty i szeroko pojęte AI miały być traktowane przez użytkowników i moderatorów na równi z treściami pisanymi przez ludzi. Obecnie społeczność Stack Overflow ponownie mierzy się z konsekwencjami decyzji zarządców platformy. I ponownie pierwsze skrzypce gra AI.

REKLAMA

Stack Overflow z gwałtowną zmianą polityki i nowym partnerstwem. Użytkownicy nie są zachwyceni

6 maja Stack Overflow oficjalnie ogłosiło nawiązanie partnerstwa z OpenAI, za sprawą którego OpenAI będzie mogło swobodnie przetwarzać dane z platformy "poprawić wydajność modeli [sztucznej inteligencji] dla deweloperów korzystających z produktów OpenAI". W zamian Stack Overflow będzie "wykorzystywać modele OpenAI w ramach rozwoju OverflowAI".

Aktywnych użytkowników forum zirytowała szczególnie pierwsza część partnerstwa, bowiem oznacza ona, że wiedza udzielających się na nim programistów i deweloperów - poprzez scrapowanie ich odpowiedzi przez boty OpenAI - zostanie przekazana w formie danych treningowych dla sztucznej inteligencji.

Jak przekazuje serwis Tom's Hardware, nawiązanie partnerstwa sprawiło, że użytkownicy zdecydowali się na masową kasację wpisów, by uniknąć przekazania ich wiedzy modelom OpenAI. Na działania te zaczęli reagować moderatorzy, którzy w odpowiedzi przystąpili do banowania użytkowników kasujących odpowiedzi.

Jednym z użytkowników Stack Overflow, który zdecydował się na kasowanie wpisów, jest Ben. Ben na platformie Mastodon opublikował post, opisując, że w reakcji na ogłoszenie platformy, usunął on swoje "najwyżej oceniane odpowiedzi".

Stack Overflow nie pozwala na usuwanie pytań, które mają wysoko notowane odpowiedzi i wiele pozytywnych głosów, ponieważ usunęłoby to wiedzę ze społeczności. Zamiast tego zmieniłem moje najwyżej ocenione odpowiedzi na wiadomość protestacyjną. W ciągu godziny moderatorzy przywrócili ich poprzednią treść i zawiesili moje konto na 7 dni.

Stack Overflow ceni sobie treści generowane przez AI

Według przekazu Tom's Hardware, inni niezadowoleni użytkownicy deklarują zamiar ominięcia procesu moderacyjnego i usunięcie swoich treści ze Stack Overflow poprzez prawo do zapomnienia i RODO, które zapewnia użytkownikom z krajów UE prawo do usunięcia ich danych z serwerów dowolnego serwisu. Jednocześnie warunki korzystania z usługi Stack Overflow zawierają jednak klauzulę o "nieodwołalnym prawie własności Stack Overflow do wszystkich treści dostarczanych przez subskrybentów [użytkowników]".

Oburzenie użytkowników wywołane jest także poprzez gwałtowną zmianą w polityce Stack Overflow, które przez lata wystrzegało się jakiejkolwiek ingerencji i użycia generatywnej AI. W ubiegłym tygodniu dyrektor generalny Stackoverflow Prashanth Chandrasekar poświęcił swój kwartalny wpis na blogu, chwaląc zalety generatywnej sztucznej inteligencji, mówiąc, że "rozwój GenAI jest wielką szansą dla Stack". Moderatorzy zostali szybko i nieformalnie poinstruowani, aby zaprzestać usuwania pytań i odpowiedzi generowanych przez sztuczną inteligencję na forum.

REKLAMA

Może zainteresować cię także:

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA