Windows Recall nie dla Polaków? Czuję się oszukany
Niesamowity Windows Recall będzie wyróżniał komputery Copilot+ od wszystkich innych komputerów osobistych na rynku. Szkoda tylko, że Microsoft przez ostatnie miesiące ani razu się nie zająknął, że dostępność tej funkcji będzie ograniczona w zależności od wykorzystywanego języka. I tak zgadliście państwo - na razie na liście nie ma Polski.
Komputery Copilot+ stanowią próbę ustandaryzowania sposobu, w jaki algorytmy związane ze sztuczną inteligencją są na nich przetwarzane. W żadnym razie nie są pierwszymi PC z układami NPU, ale jako druga linia komputerów tego typu na rynku - pierwszą są Apple Mac - chce zamienić owe NPU z rynkowego kuriozum na standard, jaki powinien być obecny w każdym PC.
Za sprawą NPU układy scalone CPU i GPU są odciążane od obliczeń związanych ze sztuczną inteligencją, a sam NPU jest pod nie skrojony na miarę. Dzięki temu możliwe jest tworzenie zupełnie nowych funkcji do aplikacji, które wcześniej nie były możliwe z uwagi na ograniczoną moc obliczeniową komputerów lub które działały tylko na szybkich, profesjonalnych komputerach. Od wygładzania strumienia wideo z kamerki internetowej - po zaawansowane funkcje edycji multimediów i optymalizacji algorytmów.
Czytaj też:
Jednym z pokazów możliwości Copilot+ PC miał być Windows Recall
Windows Recall to funkcja, która będzie dostępna wyłącznie na komputerach Copilot+ (czyli tych z Windowsem 11, NPU o wydajności 40+ TOPS, 16+ GB RAM, 256+ GB SSD). Używa równolegle kilku różnych modeli AI by na żywo monitorować i rejestrować to, co na komputerze robi użytkownik. Dane przy tym są szyfrowane, przechowywane lokalnie, nikt poza użytkownikiem nie ma do nich wglądu.
Dzięki temu można w każdej chwili wrócić do wykonywanego wcześniej zadania w banalnie prosty, intuicyjny sposób. Dla przykładu, wystarczy w Recall wpisać koszty remontu starego biura, a Recall przywoła wszystkie rozmowy, aplikacje, dokumenty czy inne zasoby związane z tym konkretnym zagadnieniem. Z przeglądarek internetowych, maili, rozmów tekstowych, prezentacji, arkuszy i wszystkich innych z nim związanych zasobów. Można dzięki temu w każdej chwili wrócić do przerwanej dajmy na to tydzień temu pracy, z aplikacjami i plikami od razu gotowymi do tego konkretnego zadania.
Recall miał się pojawić w czerwcu, czyli w dniu premiery pierwszych komputerów Copilot+. Jednak obawy związane z prywatnością i bezpieczeństwem wyrażone przez niezależnych ekspertów skłoniły Microsoft do opóźnienia premiery tej funkcji. Recall miał być killer feature dla linii Copilot+ PC, wyróżniając je nie tylko nad inne komputery z Windowsem, ale też nad MacBooki i Chromebooki, pozbawione tak zaawansowanej i potencjalnie bardzo użytecznej technologii. Premiery samych komputerów nie przełożono, są sprzedawane bez Recall, z obietnicą późniejszej aktualizacji.
Teraz Recall pojawiło się w Niejawnym programie testów systemu Windows (wbrew mylącej nazwie, dostępnego dla wszystkich). Na razie dla dość ograniczonej puli testerów, bo tylko w kanale testowym Dev i tylko dla komputerów wyposażonych w układ Snapdragon X (wersja dla układów AMD i Intela ma się pojawić w nieodległej przyszłości). Jest jednak jeszcze jedno ograniczenie. Takie, o którym Microsoft nigdy wcześniej nie wspominał nawet przez chwilę.
Windows Recall jest dostępny dla komputerów ustawionych na język chiński, angielski, francuski, japoński, niemiecki lub hiszpański.
To nie tylko zdumiewające - ale i na swój sposób podstępne
Ograniczona językowa dostępność Recall zaskakuje o tyle, że prawie wszystkie inne rozwiązania Microsoftu związane z AI i GenAI są dostępne dla Polski i dla języka polskiego - Copilot Pro, Microsoft Designer czy Microsoft 365 Copilot na czele. Windows Recall nie byłby jednak jedyną ważną i niedostępną dla Polski funkcją związaną z AI nowej generacji. Klienci Apple’a również muszą obejść się smakiem, i to nie tylko na jedną funkcję, ale na całe Apple Intelligence. Jest jednak pewna zasadnicza różnica między Apple’em a Microsoftem.
Apple od samego początku informował o ograniczonej dostępności Apple Intelligence. Od razu było wiadome, że zestaw funkcji GenAI nie trafi do polskojęzycznych użytkowników iPhone’ów i MacBooków. Tymczasem Windows Recall było omawiane na licznych prezentacjach marketingowych Microsoftu. Jest obecne w reklamach producentów Copilot+ PC. Owszem, w niektórych dokumentach poutykanych gdzieś głęboko na stronach pomocy technicznej Microsoftu można znaleźć ogólnikowe zapisy o dostępności poszczególnych funkcji zależnych od regionu, ale bez konkretów.
Windows Recall jest pierwszą z wielu funkcji, które wyróżnia produkowane przez partnerów Microsoftu komputery nowej generacji od MacBooków i Chromebooków. Rozsądnym jest więc założyć, że znalazła się niejedna osoba, która wybrała Copilot+ PC nad inne komputery właśnie z uwagi na Recall. Funkcji od samego początku promowanej globalnie. O której ani razu czytelnie nie wspominano, że może nie być dostępna dla danych regionów. I która dopiero teraz, przy okazji testów bety Windowsa 11, wyjawia to ograniczenie. Jej brak nie jest podstawą do zwrotu Copilot+ PC do sklepu.
Naruszone zaufanie może być jednak czymś, co wpłynie na decyzje zakupowe polskich nabywców tych komputerów.