REKLAMA

Nazywają tę funkcję Windowsa superszpiegiem. Microsoft podjął ważną decyzję w sprawie Recall

Microsoft wstrzymał oficjalną premierę mocno krytykowanej funkcji Recall w Windowsie. Choć koncern tłumaczył, że zapewni ona użytkownikom wymagane bezpieczeństwo, przyznaje jednocześnie, że wsłuchał się w głosy społeczności i testerów.

14.06.2024 05.34
Windows Recall Copilot+
REKLAMA

Funkcja Windows Recall miała być dostępna w komputerach Copilot+. Bardzo szybko okazało się, że rejestrowanie przez 40 różnych modeli sztucznej inteligencji wszystkiego, co użytkownik robi na komputerze, budzi poważne zastrzeżenia. Choć Microsoft tłumaczył, że oprogramowanie będzie domyślnie wyłączone i opowiadał o licznych zabezpieczeniach, ostatecznie postanowił wstrzymać się z szerokim udostępnieniem funkcji.

REKLAMA

W nocy polskiego czasu firma opublikowała informację na swoim blogu, z której wynika, że Windows Recall będzie dostępne póki co w wersji testowej w ramach programu Windows Insider i nie trafi od razu do komputerów Copilot+, które zadebiutują 18 czerwca.

Microsoft użył trzydzieści razy słowa "bezpieczeństwo"

Decyzja ta wynika z naszego zaangażowania w zapewnianie wszystkim klientom godnego zaufania, bezpiecznego i niezawodnego doświadczenia oraz chęci pozyskania dodatkowych informacji zwrotnych przed udostępnieniem tej funkcji wszystkim użytkownikom komputerów PC Copilot+.

- pisze Microsoft.

W swoim tekście na blogu Microsoft aż 30-krotnie użył słowa bezpieczeństwo, co dobrze podkreśla, dlaczego zdecydował się przesunąć oficjalną premierę Windows Recall. Gigant wytłumaczył też, jakie zabezpieczenia będą obecne na komputerach Copilot+, by ochronić je przed ingerencją osób trzecich. "Dobrze wiemy, że najlepszym sposobem zabezpieczenia informacji na komputerze, jest zabezpieczenie całego komputera" - czytamy.

Co to jest Windows Recall?

Recall rejestruje wszystko. Microsoft wręcz twierdzi, że za sprawą Recall czasy, w których nie można było znaleźć danej rozmowy, strony internetowej, dokumentu, obrazu lub filmu, przejdą w przeszłości - ponieważ użytkownik może je przywołać, pytając o nie naturalnym językiem. Na przykład, jeśli użytkownik wyszuka hasło dinozaury, na osi czasu pojawi się każde wystąpienie treści o dinozaurach, do którego użytkownik może przejść. Rozmowy na WhatsAppie o dinozaurach, prezentacja w PowerPoincie, maile z nimi związane - Recall o wszystkim wie i na polecenie użytkownika natychmiast odtwarza wskazane przez niego środowisko pracy. Na przykład do tego PowerPointa, jeśli właśnie to użytkownikowi chodziło.

- pisał Maciej Gajewski w tekście na temat bezpieczeństwa Windows Recall.

Windows Recall nie będzie dostępne dla wszystkich komputerów z Windowsem, a jedynie tych oznaczonych jako Copilot+ i wyposażonych w zabezpieczenia biometryczne. Copilot+ PC mają fizyczny przycisk Copilot i przede wszystkim posiadają układ NPU wykorzystywany do obliczeń związanych z SI. Oczywiście pracują pod kontrolą Windowsa 11.

REKLAMA

Pierwsze urządzenia tego typu wyposażone zostały w układ Qualcomm Snapdragon X pracujący w architekturze ARM i zadebiutują 18 czerwca. Będą to Surface Pro i Surface Laptop. W przyszłości mają pojawić się również komputery z układami w architekturze x86.

IDŹ DO SKLEPU
Media Markt
Surface Laptop Copilot+ PC
Media Markt
Media Markt
Surface Pro Copilot+ PC
Media Markt
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA