Nowa ikonka w mObywatelu. Lepiej o niej nie zapominać
Żarówka w mObywatelu może oświecić i… uratować oszczędności. Ministerstwo Cyfryzacji mówi o nowej ważnej funkcji, która pojawiła się w rządowej aplikacji. Chociaż wielu może wydać się nieco nudna to naprawdę warto będzie z niej korzystać.
![mObywatel ma ePłatności. Zapłacisz w aplikacji](/_next/image?url=https%3A%2F%2Focs-pl.oktawave.com%2Fv1%2FAUTH_2887234e-384a-4873-8bc5-405211db13a2%2Fspidersweb%2F2024%2F04%2Fmobywatel-eplatnosci-miasta.jpg&w=1200&q=75)
W mObywatelu nie tylko zastrzeżemy PESEL – co wielu już uczyniło, i bardzo dobrze – ale też zgłosimy przykłady internetowych oszustw. Na tym jednak funkcje związane z cyberbezpieczeństwem się nie kończą, bo mObywatel może też za pomocą powiadomień informować o aktualnych ostrzeżeniach. Szkoda, że trzeba samemu odpalić komunikaty, bo powinny być włączone domyślnie.
Ministerstwo Cyfryzacji idzie dalej i usługa „Bezpiecznie w sieci” wzbogaciła się o ważny dodatek
Uruchamiając aplikację i klikając w widoczną na ekranie głównym ikonkę „Bezpiecznie w sieci”, użytkownik zobaczy kategorię „Baza wiedzy”. Oznaczona żarówką opcja jest czymś w rodzaju niezbędnika wiedzy nt. internetowych oszustw.
Na start usługi przygotowano najważniejsze tematy związane z popularnymi przekrętami: „Uważaj na fałszywe inwestycje w sieci”, „Uważaj na oszustwa telefoniczne” oraz „Dowiedz się, jak zgłaszać incydenty”.
Po wyborze któregoś z tematów użytkownik ma możliwość zapoznania się z artykułem rozwijającym dane zagadnienie. W przypadku wybranych treści może też przejść na stronę CERT Polska, która otworzy się w przeglądarce.
- wyjaśnia Ministerstwo Cyfryzacji.
Teoretycznie podręcznik bezpieczeństwa jest nieco ukryty i trzeba do niego dotrzeć, więc istnieje obawa, że „komu się będzie chciało”. Na szczęście ikonka „Bezpiecznie w sieci” jest domyślnie wyświetlana na ekranie głównym. Wyobrażam sobie, że ktoś po załatwieniu urzędowych spraw – czy sprawdzeniu, kiedy ma się odbyć szczepienie kota; niedługo taka możliwość w mObywatelu się pojawi – z ciekawości kliknie i zobaczy, przed czym teraz przestrzega ministerstwo.
Póki co nowość powoli trafia do użytkowników
Jak zaznacza samo ministerstwo „aktualizacja jest wprowadzana stopniowo” i jeszcze nie u każdego może być widoczna. U mnie jeszcze jej nie ma, ale resort uspokaja i podkreśla, że trzeba uzbroić się w cierpliwość. „Każda zainteresowana osoba będzie mogła używać Bazy wiedzy najszybciej, jak to możliwe” – zapewnia ministerstwo.
Na Spider's Web piszemy o tym, jak działają cyberprzestępcy: