iPhone będzie miał nagrywanie rozmów. Ta funkcja w Androidzie jest od wieków
iPhone’y nauczą się nagrywania rozmów. Posiadacze smartfonów z Androidem znają to… praktycznie od zawsze.
Ta "nowa" sztuczka została wdrożona wraz z najnowszą deweloperską wersją beta iOS 18.1. Nagrywane rozmowy jednak są nie tylko zapisywane w formie dźwięku, ale też i tekstu.
iPhone’y nauczą się nagrywać rozmowy telefoniczne
Nagrywanie rozmów telefonicznych będzie częścią pakietu Apple Intelligence. Tak jak możemy się spodziewać, funkcja pozwoli nie tylko na zapisywanie plików dźwiękowych z rozmów, ale też i transkrybowanie, czyli zamienianie mowy na tekst.
W iPhone’ach ma wyglądać to tak, że podczas realizowanej rozmowy będzie dostępny nowy przycisk w lewym górnym rogu. Rozpoczęcie nagrywania ma być równoznaczne z powiadomieniem innych za pomocą komunikatu dźwiękowego. Gdy ktoś nie chce być nagrywany ma tylko jedną opcję – rozłączyć się.
Nagrywane pliki nie trafiają do aplikacji dyktafon, tylko bezpośrednio do aplikacji Notatki w dwóch formach. Można je odsłuchać (plik dźwiękowy), przeczytać transkrybowany tekst, lub użyć funkcji podsumowania AI, aby wyciągnąć najważniejsze informacje z rozmowy. Oczywiście, rozmowy są na koncie iCloud, do którego ma dostęp tylko posiadacz konta.
Rozwiązanie mocno bazuje na sztucznej inteligencji i funkcji podsumowania, która jest dostępna w iOS 18.1 w wersji Beta. Zważywszy na to, że funkcja wykorzystuje AI, to możemy się spodziewać, że przynajmniej na początku nie będzie dostępna u nas w Polsce.
Wszystkie nowości bazujące na AI mają zostać wdrażane na przełomie 2024 i 2025 roku. Tyle że wówczas użytkownicy ze Stanów Zjednoczonych i być może kilku innych rynków będą mogli skorzystać z omawianych rozwiązań. Apple Intelligence w krajach Unii Europejskiej – w tym Polsce ma być mocno opóźnione ze względu na Ustawę o Rynkach Cyfrowych (DMA). Innymi słowy, Polacy i większość Europejczyków poczekają trochę na SI od Apple’a.
A nawet gdy będzie taka zgoda, to Apple może sprawić, że funkcja transkrypcji nie będzie działać w j. polskim (hej, do ciebie mówię, Siri). Taki już los typowego użytkownika sprzętów Apple z Polski.
Więcej o sprzęcie Apple przeczytasz na Spider's Web: