REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie /
  3. Poradniki
  4. Oprogramowanie /
  5. Oprogramowanie - Poradniki

Programy do nagrywania dźwięku. Oto najlepsze alternatywy

Jaki program do nagrywania dźwięku? O ile wybór jest naprawdę olbrzymi, to na początek warto skupić się na dwóch podstawowych opcjach.

12.03.2023
7:19
Jaki program do nagrywania dźwięku?
REKLAMA

Programy do nagrywania audio to temat rzeka. Jednak niezależnie do jakiego źródła sięgniemy to w 100% pojawi się tam jeden czołowy program, który przedstawiamy poniżej. Jest darmowy, rozwijany od lat i wyposażony w szereg interesujących funkcji.

Nie jesteśmy jednak na niego skazani. Wielu z nas gdy staje przed zadaniem nagrywania dźwięku, zaczyna się rozglądać za odpowiednim programem, tymczasem może się okazać, że narzędzie do nagrywania dźwięku może już znajdować się na naszym komputerze.

REKLAMA

Nagrywanie dźwięku za pomocą programu do montażu wideo

To opcja dla użytkowników, którzy korzystają już z jakiegoś programu do montowaniu filmów i obróbki wideo, a potrzebują nagrać również własne audio. Wiele z takich programów ma własny moduł do zarządzania dźwiękiem, w tym odpowiedzialny za nagrywanie. Po co więc instalować kolejny program, skoro możemy skorzystać z możliwości aplikacji, którą mamy już na komputerze?

 class="wp-image-3483797"
Moduł audio w DaVinci Resolve

Sam przy montażu wideo korzystam z DaVinci Resolve, który jest moim zdaniem najlepszym programem do edycji wideo i to istniejącym w wersji darmowej (oczywiście jest i płatna opcja komercyjna). Program ostatnio stał się jeszcze bardziej funkcjonalny, udostępniając w wersji darmowej lepsze mechanizmy sprzętowego wsparcia GPU, co pozwala na znaczne odciążenie procesora podczas pracy i renderowania. Ale wróćmy do tematu.

Oczywiście DaVinci Resolve oferuje rozbudowany moduł edycji dźwięku - wystarczy kliknąć na ikonę nutki w dolnej części ekranu, by przenieść się do obsługi audio, gdzie możemy również nagrywać nowy dźwięk. Po co sięgać po kolejny program, kiedy wszystko mamy pod ręką?

Nagrywanie dźwięku za pomocą samodzielnego programu

Trzeba powiedzieć, że programów do nagrywania audio jest po prostu zatrzęsienie. Jeśli jednak szukasz darmowego, prostego, ale rozbudowanego oprogramowania - to warto zacząć od Audacity. Istnieje w wersji zarówno na Windows, MacOS i Linuksa, więc możesz z niego skorzystać praktycznie na każdym systemie operacyjnym.

 class="wp-image-3483590"
Audacity to najpopularniejszy program do nagrywania dźwięku

Audacity nie bez powodu cieszy się renomą najpopularniejszego programy do audio, bowiem jest rozwijany od lat. Owszem, może i jego interfejs nie nadąża za najnowszymi trendami, ale do całej reszty naprawdę trudno się przyczepić. Obsługa nie jest skomplikowana i z zadaniem nagrywania dźwięku poradzi sobie nawet początkujący użytkownik - nie zabrakło tu obsługi polskiego języka.

Czytaj też:

REKLAMA

Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z nagrywaniem dźwięku, nie warto tracić czasu na przekopywanie się przez dziesiątki programów. Wybierz na początek Audacity, bądź skorzystaj z modułu audio w oprogramowaniu, z którego już korzystasz.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA