REKLAMA

Najlepsze programy do montowania filmów - czego warto używać oprócz Adobe Premiere Pro?

Jakie są najlepsze programy do montowania filmów? Czy Adobe Premiere Pro to wszystko? Warto zwrócić uwagę na któryś z tych programów do obróbki wideo. Może nawet okażą się lepsze. Jaka jest najlepsza alternatywa dla popularnej Premierki?

09.01.2022 12.46
Najlepsze programy do montowania filmów i obróbki wideo
REKLAMA

Nie zawsze musimy sięgać po najbardziej popularne programy do montowania filmów, żeby być zadowolonym z jakości oferowanych usług. Szczególnie że popularność niektórych rozwiązań jest często wprost proporcjonalna do ceny, jaką musimy za nie zapłacić.

REKLAMA

Programy do montowania filmów. Alternatywy dla Adobe Premiere Pro do obróbki wideo

Oto kilka mniej oczywistych, lecz równie satysfakcjonujących programów do montowania filmów i obróbki wideo.

W tym artykule znajdziesz informacje o programach, takich jak:

Zalety Final Cut Pro

Pierwsze rozwiązanie to opcja skierowana do posiadaczy sprzętu Apple, ponieważ Final Cut Pro to program stworzony właśnie przez giganta z jabłuszkiem w logo. W obsłudze i wyglądzie interfejsu bardzo przypomina iMovie, więc jeśli korzystaliście wcześniej z tego darmowego programu, przestawienie się na Final Cut Pro nie powinno stanowić większego problemu. Jego pierwszą zaletą jest niewątpliwie cena - za program do montowania filmów i obróbki wideo, który najpierw możecie wypróbować bezpłatnie przez 90 dni, zapłacicie 1399,99 zł. Nie miesięcznie, nie rocznie - tylko raz, bezpośrednio przy zakupie.

Final Cut Pro ma bardzo łatwą w obsłudze i intuicyjną oś czasu, można go zintegrować z innymi narzędziami oraz instalować wtyczki, które urozmaicą nasze filmy, np. z MotionVFX. Program ten jest znakomicie zoptymalizowany na komputerach Mac, więc będzie działał płynnie zarówno na starszych modelach waszego sprzętu, jak i na tych najnowszych z czipami Apple Silicon.

Davinci Resolve jako alternatywa dla Adobe Premiere Pro

Davinci Resolve to program do montowania filmów, który w swojej podstawowej wersji jest całkowicie darmowy i to na pewno jego największa zaleta. Wersja podstawowa umożliwia nam jednak naprawdę sporo, więc dla osób niezajmujących się montażem filmu profesjonalnie, zdecydowanie wystarczy. Nie posiada jednak tak wielu dostępnych efektów, akceleracji GPU i nie wspiera rozdzielczości 8K. Davinci Resolve nie jest najłatwiejszy w obsłudze ze względu na dużą liczbę naprawdę zaawansowanych opcji montażu, dlatego jeśli potrzebujecie programu do jednorazowego użytku lub dopiero uczycie się montażu i obróbki wideo, radzę najpierw obejrzeć kilka internetowych poradników.

Jeśli zdecydujecie się na zakup wersji Davinci Resolve Studio 17, opłata wyniesie was jednorazowo 1499 zł. Wersję darmową możecie pobrać bezpośrednio ze strony producenta, natomiast chcąc kupić wersję płatną w formie klucza USB lub kodu licencyjnego, musicie udać się do jednego z autoryzowanych punktów sprzedaży online lub stacjonarnie - ich listę znajdziecie także na stronie producenta, o tutaj: DaVinci Resolve 17 – How to Buy.  

AVID Media Composer największym rywalem Premiere Pro?

Profesjonalny program do montażu wideo, często to właśnie w nim są montowane filmy, które widzimy na wielkim ekranie. Co więcej, nawet telewizja montuje w nim swoje produkcje. Posiada takie narzędzia, które są pomocne przy montowaniu dużych, skomplikowanych projektów. AVID ma bardzo podobne narzędzia co Premiere Pro i jest tak naprawdę jednym z jego poważniejszych rywali. Co jakiś czas pojawiają się nowe aktualizacje programu, dlatego przy wyborze wersji dla siebie, warto zwrócić na to uwagę.

AVID posiada kilka wersji:

  • Media Composer First - najbardziej rekomendowana wersja, jeśli dopiero rozpoczynasz przygodę z montażem. Ta darmowa aplikacja jest dostępna do pobrania na stronie AVIDA. Dlatego jeśli chcesz spróbować swoich pierwszych kroków z montażem i przy okazji skorzystać z tych samych narzędzi, którymi posługują się profesjonalni montażyści, kliknij tutaj. Choć zarówno wersja profesjonalna jak i ta darmowa są podobne, to posiadają kilka różnic, jak np. skalę zaawansowania. Nie wszystko, co zrobimy w wersji Media Composer, zrobimy w wersji First. W tej wersji możemy pracować na 4 ścieżkach wideo, 8 ścieżkach audio oraz możemy eksportować filmik do Vimeo czy Youtube’a.
  • Media Composer - wersja standardowa do pracy indywidualnej. Tak jak wspomniałam wyżej, narzędzia AVIDA są mocno zbliżone do siebie. Koszt tego pakietu wynosi 23.99 dol. miesięcznie. Do zakupu znajdziesz na stronie AVIDA.
  • Media Composer Ultimate - zapewnia te same narzędzia do edycji co Media Composer, z tą różnicą, że służy do pracy w zespole redakcyjnym. Koszt to 49.99 dol. miesięcznie.
  • Media Composer Enterprise - to wersja zdecydowanie bardziej zaawansowana do postprodukcji filmów. Aby poznać cenę, należy skontaktować się przez tę stronę.

AVID zadziała na komputerach z system Mac oraz Windows.

Czy warto korzystać z Vegas Pro?

Vegas Pro (znany wcześniej jako Sony Vegas Pro) przez lata przechodził z rąk do rąk i zdania na jego temat były dość podzielone. Po odkupieniu przez niemiecką firmę Magix w 2016 r. ten program do montowania filmów na pewno zyskał na jakości i nowoczesności, oraz dodał wiele nowych funkcji. Najnowsza wersja programu zaopatrzona jest w obsługiwane przez sztuczną inteligencję narzędzia do edycji, które pozwalają na śledzenie ruchu, stabilizację wideo oraz korekcję kolorów, a także filtry redukcji szumów czy kontroli migania.

Vegas Pro podaje na swojej stronie, że jest najszybszym programem NLE na rynku (non-linear editing), jednak to pozostawiam do oceny indywidualnej. Pamiętajcie jednak, że Vegas Pro dostępny jest tylko na komputery z Windowsem. Wersję Vegas Pro 365 można kupić w kilku opcjach - albo jako miesięczną subskrypcję, której cena waha się pomiędzy 15,99 dol. a 19,99 dolarów, albo jako jednorazowy zakup programu na zawsze. Po więcej szczegółów odsyłam na stronę producenta - VEGAS Pro 18 - Customisable Workflow for Professional Video Editing.

Magix Movie Edit Pro - jakie są jego zalety?

Jeśli nazwa tego programu kojarzy wam się ze wspomnianym w poprzednim akapicie właścicielem Vegas Pro, to prawidłowo, ponieważ oba te programy do montażu filmów tworzone są obecnie przez jednego producenta - Magix. Twórcy na stronie programu napisali, że Magix Movie Edit Pro to „jedyny program do obróbki wideo, który sprawia, że profesjonalne tworzenie filmów jest dostępne dla każdego”. Magix Movie Edit Pro to więc rozwiązanie godne uwagi - posiada 1500 rodzajów efektów, tryb Multicam umożliwiający edycję filmu kręconego kilkoma kamerami naraz oraz łatwy system importu plików z urządzeń mobilnych. Ponadto najnowszy silnik wideo Infusion Engine 2 sprawia, że filmy w jakości 8K czy UltraHD możemy edytować naprawdę płynnie. 

Magix Movie Edit dostępny jest w kilku wersjach - Pro, Pro Plus oraz Pro Premium. Ceny pakietów wahają się od 173 zł do 345 zł. Nie ma tu możliwości miesięcznej subskrypcji programu, jednak możemy zaopatrzyć się w bezpłatną wersję testową - ultraszybka obróbka filmów z MAGIX Movie Edit Pro.  

Corel VideoStudio Pro to dobre rozwiązanie?

Pora przejść do bardziej niszowych programów do montowania wideo, które są używane przez znacznie mniej użytkowników. Corel VideoStudio Pro to rozwiązanie od kanadyjskiego tech giganta - Corel Corporation. VideoStudio Pro to dobra opcja dla początkujących montażystów. Posiada funkcje podobne do tych, o których czytaliście powyżej - multi-camera editing, stabilizację obrazu, korekcję kolorów, ponad 1500 filtrów i opcji przejść, pozwala na edycję filmów 360° i formatowanie ich do innej wersji oraz wiele innych, o których przeczytacie bardziej szczegółowo tutaj: Video Editing Software by Corel

Program ten dostępny jest w dwóch wersjach - VideoStudio Pro oraz VideoStudio Ultimate. Wersja Ultimate zapewnia nam więcej dodatkowych opcji, np. dostęp do efektów premium od NewBlueFX oraz proDAD, oraz ulepszeń starszych rozwiązań, takich jak split screen editing czy video mask creator. Ceny wersji programów wahają się pomiędzy 279 zł a 475 zł, zaś przed zakupem każdej z nich, macie 30 dni darmowej wersji próbnej.

Czy Pinnacle Studio jest godny uwagi?

Ten program, podobnie jak Corel VideoStudio Pro, będzie dobry dla osób stawiających pierwsze kroki w świecie montowania i edycji filmów. Na stronie producenta znajdziecie całą serię tutoriali i poradników, które pomogą wam zapoznać się z programem i odkryć jego poszczególne funkcje. 

REKLAMA

Najnowsza wersja programu to Pinncale Studio 25.  Dostępny jest w 3 wersjach: Standard za 279 zł, Plus za 469 zł oraz Ultimate za 599 zł. Ceny Każda wersja różni się oczywiście liczbą posiadanych funkcji oraz ich poziomem zaawansowania, więc dla profesjonalistów najbardziej zalecana jest opcja Ultimate. W celu porównania wersji tego programu odsyłam na stronę produktu - Video Editing Software & Screen Recorder.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA