REKLAMA

Światłowód prawem, a nie towarem. Rząd wdraża ważne prawo

Światłowód niebawem stanie się prawem. Takim wynikającym z rozporządzeń i ustaw. To duży krok w kierunku cyfryzacji Polski.

05.06.2024 13.16
światłowód
REKLAMA

Rządowa strona Gov.pl opublikowała informację o przyjęciu unijnego aktu o infrastrukturze gigabitowej. Rząd rozpocznie konsultacje społeczne, mające na celu pomoc we wprowadzeniu aktów wykonawczych do nowych unijnych standardów.

REKLAMA

Światłowód będzie nowym prawem

Internet światłowodowy jest już tak naprawdę standardem w polskich domach. Najróżniejsi operatorzy oferują superszybkie połączenie praktycznie w każdym zakamarku naszego kraju dzięki ogromnym inwestycjom, które są realizowane aż po dziś dzień od wielu lat. Wystarczy spojrzeć na Orange, który wydaje miliardy zł w naszym kraju, aby Polacy mieli dostęp do superszybkiego internetu.

Mimo ogromnego rozbudowania infrastruktury w całym państwie wciąż zdarzają się tzw. białe plamy. Niebawem jednak dzięki aktowi o infrastrukturze gigabitowej powinno się to zmienić – akt ma przede wszystkim przyspieszyć wdrażanie sieci, m.in. odciążając administracyjnie realizowanie inwestycji w zakresie światłowodów.

Rząd chce by każdy budowany lub modernizowany budynek był wyposażony w dostęp do światłowodu. Co ważne, zaproponował zobowiązanie deweloperów, aby wyposażali budynki jednorodzinne w infrastrukturę wraz z przyłączem do granicy działki. Tyczy się to domów jednorodzinnych, szeregowców oraz tzw. bliźniaków.

To świetny krok ku cyfryzacji

Takie rozwiązania wydają się bardzo ważne z kilku powodów. Na etapie budowy łatwiej będzie można włączyć nowe budynki do sieci światłowodowej.

Tym sposobem światłowód byłby prawem dla mieszkańców nowych budynków, ale też dla starszych, w których przeprowadzane są remonty. Sytuacje, w których sąsiad naprzeciwko ma dostęp do światłowodu, a my mieszkający po innej stronie ulicy już nie, powinny być zminimalizowane. To obecnie częsty scenariusz, natomiast w niedalekiej przyszłości może zostać przynajmniej po części wyeliminowany.

Ministerstwo Cyfryzacji wraz z samorządami i operatorami będzie chciało jeszcze przemyśleć wyłączenie z obowiązku instalacji światłowodu dla niektórych budynków – głównie tych niemieszkalnych – m.in. ze względu na wartość architektoniczną, historyczną, religijną lub środowiskową.

REKLAMA

Więcej podobnych artykułów znajdziesz na Spider's Web:

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA