REKLAMA

Polacy będą mogli nie płacić za gaz? Ministra ostrzega

Niby politycy nie cieszą się w Polsce dużym zaufaniem, ale to właśnie ich wizerunek bardzo często wykorzystywany jest w różnego rodzaju przekrętach. W nowym oszustwie złodzieje podszywają się pod ministrę klimatu i środowiska.

17.06.2024 07.11
gaz oszustwo
REKLAMA

Paulina Hennig-Kłoska na swoim twitterowym profilu poinformowała, że w mediach społecznościowych można natknąć się na fałszywą reklamę z jej wizerunkiem. Grafika fałszywego wpisu jest zamazana, ale można odczytać, że wprowadzający w błąd baner informuje o obietnicy, jakoby to Polacy nie musieli płacić za gaz w 2024 r. Wszystko ma być związane z inwestycją w Baltic Pipe.

REKLAMA

To jeden z klasyków oszustów działających w polskiej cyberprzestrzeni

Swego czasu fałszywy profil ZUS-u na Facebooku informował o pewnej inwestycji mającej zagwarantować emeryturę już w wieku 50 lat. Wystarczyło zainwestować 1 tys. zł właśnie w Baltic Pipe. W 2023 r. CSIRT KNF ujawnił, że podszycie się pod projekt jest najczęściej wykorzystywanym schematem wśród cyberprzestępców.

Wydawać by się mogło, że oszustwo jest grubymi nićmi szyte. W końcu wystarczy wejść na stronę ministerstwa, aby zobaczyć, że o żadnej „promocji” nie ma mowy. Problem w tym, że dziś do fałszywej inwestycji zachęca nie tylko grafika wyświetlana na Facebooku. Owszem, często wciąż tak jest, ale coraz częściej oszuści sięgają po nowe metody.

Ofiara może zobaczyć wygenerowany przez sztuczną inteligencję filmik. W nim znana osoba swoim głosem w popularnym programie informacyjnym zapewnia, że zysk jest pewny i szybki. W maju NASK informował, że rośnie liczba przekrętów wykorzystujących wizerunek popularnych osobistości.

Przestępcy bezprawnie wykorzystali w nich wizerunki i podrobili głosy m.in. prezydenta Andrzeja Dudy, ministry zdrowia Izabeli Leszczyny, piłkarza Roberta Lewandowskiego, influencera Kamila Labuddy (Buddy) i biznesmena Rafała Brzoski, prezesa InPostu

– wyliczał NASK.

Najnowszy przekręt pokazuje, że niestety oszuści trzymają rękę na pulsie

Doskonale zdają sobie sprawę, że Polacy interesują się cenami gazu i prądu, więc natychmiast „podstawili” wizerunek zarządzającej Ministerstwem Klimatu i Środowiska. Temat na czasie, kojarzona twarz – złodzieje sprytnie kombinują.

Ostrzeżcie bliskich i znajomych, że nie warto się podpalać i klikać w pięknie brzmiący nagłówek, który obiecuje szybki zysk albo niskie rachunki. Zawsze należy weryfikować takie informacje – choćby na stronie danego ministerstwa czy firmy bądź profilu osoby, która zachęca do inwestycji. Wtedy zobaczymy, że akcja nie ma miejsca.

REKLAMA

Więcej o cyberbezpieczeństwie piszemy na Spider's Web:

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA