REKLAMA

Microsoft udostępnia trzewia MS-DOS 4. To kod źródłowy mojego dzieciństwa

MS-DOS 4.00 był porażką, która na rynku IBM PC się nie przyjęła, mimo ówczesnej mocnej pozycji Microsoftu. Była jednak lekcją, na bazie której powstały podwaliny koncepcji, które trafić miały do systemów Windows i OS/2. To również podwaliny systemu, który mnie komputerowo wychował.

27.04.2024 18.00
MS-DOS 4 kod źródłowy
REKLAMA

Microsoft, w porozumieniu z firmą IBM, właśnie opublikował kod źródłowy systemu MS-DOS 4.00, który jest do pobrania z GitHuba. To prawdopodobnie najmniej udana wersja tego systemu. Nigdy nie zdobyła popularności z uwagi na liczne usterki, powstawała też w ogromnych bólach. Choć była ku temu wszystkiemu przyczyna, o której szerzej za chwilę. Kod jest dostępny w ramach MIT License.

REKLAMA

Sprawdź też:

Kod źródłowy MS-DOS 4.00. Systemu, który miał oferować rewolucyjną możliwość pracy z więcej niż jedną aplikacją. Niestety nie wyszło

Pierwotnie MS-DOS 4.00 miał oferować nowy mechanizm do wielozadaniowości. W systemie Microsoftu aplikacje miał po raz pierwszy potrafić działać w tle. Wręcz rozważano zmianę nazwy systemu na MT-DOS (MT od multitasking, czyli wielozadaniowości). Problemy z MT-DOS-em skłoniły Microsoft i IBM do pospiesznego zbudowania alternatywnego MS-DOS 4.00, który rozwiązywałby problem poprzedniej wersji, ale też który miałby być pozbawiony zaawansowanego multitaskingu. To właśnie kod źródłowy tej wersji został właśnie udostępniony.

Pełna wielozadaniowość w efekcie nigdy nie trafiła do MS-DOS, a eksperymenty z MT-DOS-em były lekcją na drodze do budowania pierwszych systemów Microsoftu nowej generacji, takich jak Windows czy budowany wspólnie z IBM-em system OS/2. Niestety również i sam MS-DOS 4.00 w tym alternatywnym wydaniu nie doczekał się uznania klientów. Pożerał nawet 92 KB RAM, czyli znacznie więcej od 56 KB dla MS-DOS 3.31.

Moje dzieciństwo zaczynało się od wiersza poleceń i promptowania. MS-DOS 5.0 to mój pierwszy kontakt z IBM PC

SET BLASTER=A220 I5 D1
LH C:\CD-ROM\MSCDEX.EXE
LH C:\MYSZKA\MOUSE.COM
CD\GRY\WC
WC.EXE

Powyższy dla niektórych bełkot to seria poleceń, które 9-letni Maciek musiał wpisać, by gra Wing Commander została uruchomiona w środowisku MS-DOS z obsługą dźwięku, płyty CD-ROM i myszki. To i tak dość prosty i bezproblemowy przypadek. Różne gry komputerowe wymagały różnych konfiguracji pamięci wyższej i rozszerzonej. Niektóre nie potrzebowały takich bzdur jak myszka, ale za to doceniały wywalenie jej sterownika z pamięci. A nawet nie zaczynam opisywania kombinacji rozszerzeń himem.sys i emm386.exe. W teorii MS-DOS miał gotowe uniwersalne pliki rozruchowe config.sys i autoexec.bat - w praktyce co gra to inna konfiguracja.

 class="wp-image-4590600"
MS-DOS - interfejs użytkownika. Każdy małolat z PC musiał umieć uruchomić w tym ulubioną grę

Czasy popularyzacji gier komputerowych w Polsce na IBM PC to przezabawny krótki moment w historii, w którym przemądrzałe 10-letnie dziecko miało całkiem znośne kompetencje do bycia adminem IT w firmie. A już na pewno lepsze od dużej liczby dorosłych. Ta swoboda w poruszaniu się w środowisku operacyjnym Microsoftu wynikała oczywiście z chęci zabawy z kolejnymi grami komputerowymi.

REKLAMA

My, dzieci MS-DOS-a, Windowsa wręcz nie tolerowaliśmy. Zjadał pamięć, nie oferując grom nic w zamian. Konfiguracja gry Doom do zabawy w sieci IPX, do czego MS-DOS zdecydowanie nie był zaprojektowany? Mieliśmy to w małym paluszku. Bo w MS-DOS automatycznie nie działało nic. Graficzny interfejs użytkownika? Błagam, przecież gra Dune 2 mi zgłasza, że brakuje mu 74 KB pamięci wyższej. Windows służy do tego, by mama sobie ułożyła Pasjansa.

A do czego służył jeszcze DOS, jak ewoluował i jaka była jego historia, można dowiedzieć się z tego artykułu: MS-DOS to już zamierzchła historia. Tak działał system bez interfejsu graficznego.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA