REKLAMA

Jak wyeksportować zainstalowane sterowniki w Windows? Jest na to prosty sposób

Jak zgrać sterowniki do sprzętu, które już są zainstalowane w systemie Windows, a nie możemy zlokalizować ich wersji instalacyjnej? Jak najbardziej da się to zrobić, czy to za pomocą dodatkowego oprogramowania, czy też funkcji wbudowanych w system operacyjny.

22.04.2024 05.40
Jak wyeksportować zainstalowane sterowniki w Windows? Jest na to prosty sposób
REKLAMA

Problemy ze sterownikami obecnie pojawiają się dość rzadko. W wielu przypadkach oprogramowanie aktualizuje się "samo" - tzn. mechanizmy w nie wbudowane dają nam znać, kiedy pojawia się nowa wersja i możemy ją pobrać oraz zainstalować, co ma miejsce choćby w przypadku sterowników do kart graficznych Radeon i GeForce. Oczywiście już i sam mechanizm Windows Update potrafi aktualizować wiele sterowników.

REKLAMA

Problemy często pojawiają się przy starszym sprzęcie. Co w przypadku, jeśli chcemy wykonać kopię zapasową już zainstalowanych sterowników - a nie mamy już ich wersji instalacyjnej oraz poszukiwania ich w internecie nie przynoszą rezultatów?

Można po prostu zrobić backup całego systemu operacyjnego wraz ze sterownikami, za pomocą takiego oprogramowania jak choćby EaseUS ToDo Backup. Czasami jednak nie ma sensu strzelać z armaty do muchy i wystarczy zrobić kopię samych sterowników. Oto jak to zrobić.

Eksport zainstalowanych sterowników w Windows

Najprostszym sposobem jest wykorzystanie dedykowanego oprogramowania do zarządzania sterownikami. Takim przykładem jest aplikacja DriverMax - dostępna w wersji darmowej, jak i płatnej, ale do naszych potrzeb w zupełności wystarczy ta pierwsza.

 class="wp-image-4571859"

Aby wyeksportować wybrane sterowniki należy otworzyć menu Kopia zapasowa, a następnie wybrać opcję Twórz archiwum kopii zapasowej.

 class="wp-image-4571868"

Następnym krokiem będzie wskazanie, które konkretnie sterowniki chcemy wyeksportować. Potem pozostaje nam tylko kliknięcie przycisku Kopia zapasowa.

 class="wp-image-4571871"

Przywrócenie sterowników z kopii bezpieczeństwa odbywa się również za pomocą tego programu. Wystarczy wejść do menu Przywracanie, wybrać opcję Przywracam z uprzednio utworzonej kopii zapasowej i wskazać utworzony wcześniej plik (można go oczywiście przenieść na inny komputer).

Zobacz inne poradniki na łamach Spider's Web:

Można również wykorzystać mechanizmy wbudowane w Windows, ale w tym przypadku tych narzędzi nie udostępniono niestety interfejsu użytkownika - trzeba wykorzystać Wiersz poleceń oraz komendę pnputil (Microsoft PnP Utility).

 class="wp-image-4572168"
Te polecenie wyeksportuje wszystkie sterowniki do wskazanego katalogu

Podobną możliwość da nam również komenda Export-WindowsDriver w PowerShell (należy go uruchomić w trybie administratora).

 class="wp-image-4572282"
Inny sposób na eksport sterowników do wskazanego katalogu

Tutaj oprócz możliwości zgrania sterowników z działającego systemu operacyjnego, mamy również możliwość wyciągnięcia sterowników z jego obrazu. W tym celu należy zamiast opcji -Online należy wskazać obraz systemu, na przykład:

Export-WindowsDriver -Path c:\offline-image -Destination e:\drivers

REKLAMA

Aktualizacja sterowników Windows

Jeśli chcesz sprawdzić, czy sterowniki zainstalowane na twoim komputerze są aktualne, to dobrym pomysłem jest również korzystanie z dedykowanego oprogramowania do płyt głównych (np. w przypadku płyt firmy ASUS jest to ArmouryCrate, a Gigabyte - App Center), które wyszuka do których z naszych urządzeń dostępne są nowsze wersje sterowników.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA