REKLAMA

W sieci roi się od drogich kursów pisania promptów. Google nauczy cię tego za darmo

Zastanawiasz się, jak pisać dobre prompty w czatbotach takich jak ChatGPT czy Gemini? Na Facebooku, Instagramie i innych portalach roi się od kursów obiecujących naukę obsługi sztucznej inteligencji. Tymczasem Google zaskakuje i udostępnia 45-stronnicowy poradnik całkowicie za darmo!

11.04.2024 10.54
Google udostępnia poradnik promptów za darmo
REKLAMA

Dobre polecenia, czyli prompty, to klucz do efektywnej komunikacji z czatbotami opartymi na sztucznej inteligencji. Odpowiednio sformułowane zapytanie, precyzyjne określenie celu i oczekiwanych rezultatów potrafią zdziałać cuda.

REKLAMA

Niektórzy polecają eksperymentowanie i zabawę z ChatGPT, Gemini czy Microsoft Copilot. Inni zachęcają do szukania wiedzy u ekspertów, którzy za kilkadziesiąt złotych obiecują zdradzić wszystkie tajniki.

Poradnik Google na temat tworzenia promptów

Google wydał nowy poradnik, który pomoże tworzyć skuteczne polecenia dla chatbota Gemini, wcześniej znanego jako Bard, ale i też innych botów opartych na SI. Poradnik opisuje cztery kluczowe kryteria tworzenia dobrych poleceń:

  • Persona (kim jesteś)
  • Zadanie (co chcesz, aby Gemini zrobił)
  • Kontekst (odpowiednie szczegóły)
  • Format (punkty wypunktowane, limity znaków)

Przewodnik po poleceniach oferuje również dodatkowe wskazówki, jak najlepiej wykorzystać Gemini. Zaleca się, aby polecenia były zwięzłe i brzmiały naturalnie, a następnie formułować dodatkowe prompty w celu wyjaśnienia i przeglądania wyników pod kątem dokładności.

Bardziej zaawansowanym użytkownikom poradnik sugeruje rozbicie złożonych zadań na oddzielne polecenia, uwzględnienie ograniczeń, takich jak liczba znaków, oraz przypisywanie ról w celu pobudzenia kreatywności.

Na koniec przewodnik podkreśla wagę iteracyjnej rozmowy - proszenia o informacje zwrotne, określania pożądanego tonu i udoskonalania poleceń w celu uzyskania lepszych wyników.

Na Spider's Web przeczytasz więcej o sztucznej inteligencji:

Gdzie pobrać poradnik?

REKLAMA

Poradnik jest dostępny bezpłatnie na stronie Google'a w języku angielskim i w formie elektronicznej. Wymaga podania adresu e-mail, imienia i nazwiska, numeru telefonu, nazwy firmy, w której pracujesz, oraz stanowiska. Alternatywnie można go pobrać bezpośrednio z serwerów Google'a.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA