REKLAMA

Elon Musk mówi: ludzkość może się zwijać, mamy 2 lata

Jak przewiduje Elon Musk, silna sztuczna inteligencja pojawi się na świecie wcześniej niż iPhone 18. Choć jeszcze miesiąc temu miliarder sypał jak z rękawa bardziej odległymi datami, to końcówka 2025 roku wydaje się być bardziej prawdopodobna za sprawą "zmian w branży".

10.04.2024 06.33
Elon Musk mówi: ludzkość może się zwijać, mamy 2 lata
REKLAMA

Elona Muska znamy głównie jako przedsiębiorcę i szefa firm takich jak SpaceX, Tesla, Neuralink czy X (dawny Twitter). Jednak w działalności Elona Muska ważna jest także sztuczna inteligencja, bowiem miliarder jest jednym z założycieli OpenAI, założycielem startupu xAI, należący do niego serwis społecznościowy jest domem dla czatbota Grok, a sama Tesla pracuje nad humanoidalnym robotem.

Tak więc nie jest niczym zaskakującym, że Elon Musk w publicznych wypowiedziach całkiem głośno mówi o przyszłości sztucznej inteligencji. Nie inaczej było podczas ostatniego wywiadu, jakiego miliarder udzielił Nicolaiowi Tangenowi.

REKLAMA

Elon Musk przewiduje kolejną datę dla AGI. Ma się pojawić przed iPhone'em 18

Nicolai Tangen to norweski przedsiębiorca i obecny dyrektor Norges Bank Investment Management. Poza pracą w biurze banku, Tangen prowadzi także podcast In Good Company, w którym rozmawia z dyrektorami generalnymi największych firm na świecie. Gościem ostatniego odcinka In Good Company był Elon Musk, a sam epizod był nagrywany na żywo na X Spaces (dawne Twitter Spaces).

Pośród tematów takich jak wolność słowa, przywództwo czy kosmos, Tangen i Musk rozmawiali także o sztucznej inteligencji. Według przewidywań gościa podcastu, już pod koniec 2025 roku ludzkość będzie miała do czynienia ze sztuczną inteligencją, która "jest mądrzejsza od człowieka".

Sądzę, że prawdopodobnie pod koniec przyszłego roku będziemy mieli sztuczną inteligencję, która będzie mądrzejsza niż jakikolwiek człowiek.

Powiedział Elon Musk w najnowszym odcinku In Good Company

Dyrektor generalny Tesli dodał, że "całkowita ilość świadomych obliczeń" - koncepcja, która może odnosić się do sztucznej inteligencji myślącej i działającej niezależnie - przekroczy potencjał wszystkich ludzi w ciągu pięciu lat.

Choć trudno kwestionować przewidywania na temat silnej sztucznej inteligencji, bo te stale się zmieniają w zależności od obecnego postępu nauki i technologii, to można kwestionować słowa samego Elona Muska. Bowiem ten mniej niż miesiąc temu przewidywał, że "przyszłym roku AI będzie mądrzejsza niż jakikolwiek człowiek", natomiast w 2029 roku "AI będzie mądrzejsza niż wszyscy ludzie świata razem wzięci".

Natomiast na początku kwietnia podczas Abundance Summit Elon Musk wypowiedział się o roku 2030 jako roku, w którym sztuczna inteligencja będzie mądrzejsza od całej ludzkości razem wziętej.

Skąd więc nagła zmiana przewidywań na koniec 2025 roku? Według miliardera to ze względu na ogromną ilość talentów w tym sektorze - "najmądrzejszych ludzi na świecie", fizyków i inżynierów, którzy przebranżowili się i obecnie pracują nad uczeniem maszynowym, sztuczną inteligencją i robotyką i automatyką. A to ma przyczynić się do rozwoju branży na tyle, że silną sztuczną inteligencję zobaczymy do 2026 roku.

Zgodnie ze słowami Muska, głównym problemem w rozwoju AI (silnej i nie tylko) jest malejąca podaż chipów i konieczność dostarczenia wystarczającej ilości energii do zasilenia systemów AI. Obecnie jego startup mierzy się z tym problemem, a miliarder próbuje pozyskać dodatkowe 20 tys. GPU Nvidii, choć faktycznie xAI potrzebuje aż 100 tys. dodatkowych GPU (obecnie startup Elon Muska posiada przynajmniej 10 tys. kart graficznych).

REKLAMA

Więcej informacji z uniwersum Elona Muska:

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA