REKLAMA

Elon Musk zapowiada podróże międzygwiezdne. Nowa wersja Starship ma sięgnąć innych układów

Elon Musk znów zaskakuje świat śmiałymi planami. Tym razem wizjoner zapowiada stworzenie nowej wersji Starship, która będzie zdolna do podróży między gwiazdami. To ambitny projekt, który może zrewolucjonizować nasze rozumienie kosmosu i otworzyć drzwi do eksploracji odległych galaktyk.

20.03.2024 17.52
Starship leci na Marsa
REKLAMA

Starship to gigantyczny statek kosmiczny, który jest obecnie rozwijany przez SpaceX. Docelowo ma on służyć do kolonizacji Marsa, ale Musk nie ukrywa, że jego ambicje sięgają znacznie dalej. Za pośrednictwem mediów społecznościowych poinformował o planach związanych ze swoją kosmiczną flotą.

REKLAMA

Starship został zaprojektowany tak, aby przemierzać cały nasz Układ Słoneczny i dalej, aż do chmury otaczających nas obiektów. Przyszły statek kosmiczny, znacznie większy i bardziej zaawansowany, będzie podróżować do innych układów gwiezdnych

- podał Elon Musk w serwisie X.

Komentarze miliardera pojawił się kilka dni po tym, jak SpaceX świętował sukces po trzecim testowym wystrzeleniu Starship. Musk nie podał jednak żadnych informacji, czy SpaceX pracuje już nad nową wersją statku, ani w jaki sposób planuje pokonać wiele barier blokujących podróże międzygwiezdne.

Podróż do Proxima Centauri w zasięgu ręki?

Według Muska, nowa wersja Starship będzie w stanie dotrzeć do Proxima Centauri, gwiazdy oddalonej od Słońca o 4,24 lata świetlne. Czy to w ogóle możliwe? Przy obecnym poziomie technologii pokonanie tej odległości zajęłoby około 6300 ziemskich lat. Przyznać trzeba, że to dość długo, co czyni całą wyprawę znacznie mniej atrakcyjną.

Nowa wersja Starship ma też być jednak napędzana przez silniki nowej generacji, które zapewnią jej wystarczającą moc do pokonania ogromnych odległości między gwiazdami.

Naukowcy pracują już nad wyprawą do Alfa Centauri w ramach projektu Breakthrough Starshot. W ramach programu zbudowana ma być flota lekkich satelitów z żaglem słonecznym. Misja zakłada przelot w pobliżu Proxima Centauri b, egzoplanety wielkości Ziemi znajdującej się w ekosferze swojej gwiazdy macierzystej, Proxima Centauri, w układzie Alfa Centauri. Przy prędkości od 15 proc. do 20 proc. prędkości światła, podróż zajęłaby od 20 do 30 lat, a powrót wiadomości na Ziemię około 4 lata.

Wyzwania technologiczne

Oczywiście, przed zrealizowaniem wizji Muska stoi wiele innych wyzwań technologicznych. Należy m.in. opracować wydajne systemy podtrzymywania życia dla astronautów podczas tak długiej podróży, a także zapewnić odpowiednią ochronę przed promieniowaniem kosmicznym.

Pomimo ogromu wyzwań, wielu ekspertów uważa, że plan Muska jest realny do zrealizowania. Postęp technologiczny jest coraz szybszy, a SpaceX ma na swoim koncie już wiele imponujących osiągnięć.

Nowy rozdział w eksploracji kosmosu

Nie dotarliśmy na Marsa, nie udało nam się wrócić na Księżyc, a już myślimy o odwiedzeniu innych układów słonecznych. Ambicji nam nie brakuje, a rozwój technologii ciągle przyspiesza. Jeśli Muskowi uda się zrealizować swój plan, będzie to oznaczać początek nowego rozdziału w eksploracji kosmosu. Podróże międzygwiezdne staną się realne, a ludzkość będzie mogła zacząć odkrywać nieznane dotąd zakątki wszechświata.

REKLAMA

Więcej o osiągnięciach i planach SpaceX przeczytasz na Spider's Web:

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA