REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Kosmos

Starship leci na Marsa. To wideo zapiera dech w piersiach

Misja na Marsa ma ogromne znaczenie dla przyszłości ludzkości. Czerwona Planeta jest jedyną planetą naszego Układu Słonecznego, na której ludzie mogą potencjalnie stworzyć trwałą osadę. Kolonizacja Marsa może stać się kluczowym krokiem w zapewnieniu przetrwania gatunku ludzkiego w przypadku katastrofy na Ziemi.

11.04.2023
14:17
Starship leci na Marsa
REKLAMA

Choć data podboju Marsa przez ludzi nie została jeszcze ogłoszona, to dzień ten zbliża się wielkimi krokami. SpaceX zaprezentował właśnie przedsmak widoków, jakie marsjańska misja zgotuje ludzkości.

Na nowym wideo przedstawionym przez SpaceX widzimy jednak nie tylko piękne ujęcia, ale także kilka nowości, w tym tankowanie na orbicie, precyzyjne lądowanie rakiety wynoszącej Starshipa z powrotem w miejscu startu czy rozbudowaną bazę na Marsie. Wideo zobaczycie niżej.

REKLAMA

Starship w wersji marsjańskiej ma być w stanie wylądować na Marsie i powrócić na Ziemię. Najpierw główny statek kosmiczny zostanie wystrzelony na niską orbitę okołoziemską, a następnie, przed wyruszeniem w kierunku Marsa, zatankowany przez pięć tankowców. 

Elon Musk dokonał różnych wstępnych szacunków dotyczących pierwszego załogowego lądowania statku kosmicznego na Marsie. W marcu 2022 r. stwierdził, że misja możliwa będzie do wykonania w 2029 r. Wiele osób jest sceptycznych co do tej daty, ponieważ SpaceX nie ma jeszcze szczegółowych planów technicznych dotyczących systemów podtrzymywania życia na Starship, ochrony przed promieniowaniem i tankowania na orbicie.

REKLAMA

SpaceX planuje zbudować bazę załogową na Marsie, która ma przekształcić się w samowystarczalną kolonię. Jednym z największych wyzwań misji jest zapewnienie zaopatrzenia i energii dla osadników. Dlatego SpaceX pracuje również nad technologią produkcji paliwa na Marsie z zasobów dostępnych na planecie, takich jak woda i dwutlenek węgla.

Musk planuje, że pierwsze załogowe misje na Marsa będą liczyć około 12 osób, a ich celem będzie "rozbudowa i rozwiązywanie problemów z fabryką paliwa i systemem zasilania dla bazy Mars Base Alpha" oraz utworzenie "podstawowej osady". Lot na z Ziemi na Czerwoną Planetę trwałby od 80 do 150 dni.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA