REKLAMA

SpaceX wysłał właśnie na orbitę pierwsze Starlinki drugiej generacji. Na razie w wersji mini

Po dostarczeniu na orbitę okołoziemską ponad 4000 satelitów Starlink pierwszej generacji przyszedł czas na modernizację. W poniedziałek wieczorem na orbitę trafiła pierwsza partia satelitów drugiej generacji oznaczonej mianem V2 mini.

28.02.2023 09.39
starlink
REKLAMA

Rakieta Falcon 9 z satelitami wystartowała z Przylądka Canaveral na Florydzie kilkanaście minut po północy polskiego czasu, niemal pięć godzin później niż pierwotnie planowano.

Pierwszy człon rakiety, dla którego był to już trzeci lot na orbitę po wyniesieniu ładunku wrócił na Ziemię i wylądował na barce oceanicznej u wybrzeży Florydy niecałe dziesięć minut po starcie. Drugi człon rakiety natomiast kontynuował podróż na orbitę, aby ostatecznie dostarczyć pakiet 21 satelitów na orbitę godzinę później.

REKLAMA

Nowe Starlinki w wersji mini już na orbicie

Warto jednak tutaj zauważyć, że dzisiejszy pakiet składa się z satelitów drugiej generacji przystosowanych do wyniesienia na orbitę na pokładzie rakiety Falcon 9, stąd i określenie „mini”. Docelowe Starlinki drugiej generacji będą od nich nieco większe (każdy z nich będzie ważył 1130 kg) i będą w stanie dostarczać internet bezpośrednio do telefonów komórkowych. Pełnowymiarowe Starlinki zaczną latać na orbitę dopiero wtedy, gdy SpaceX wprowadzi do użytku rakietę Starship, która będzie w stanie wynosić cięższe ładunki na orbitę.

REKLAMA

Nie zmienia to jednak faktu, że satelity V2 mini i tak są już większe i charakteryzują się większymi możliwościami od satelitów pierwszej generacji dotychczas wynoszonymi na orbitę. Każdy satelita V2 mini będzie miał przepustowość cztery razy większą od satelitów V1.

SpaceX jak dotąd wyniósł na orbitę ponad 4000 satelitów, z czego 3500 wciąż pozostaje na orbicie. Firma aktualnie posiada zezwolenie na wyniesienie 12 000 satelitów na orbitę, aczkolwiek już teraz planuje złożenie wniosku o rozszerzenie konstelacji o kolejne 30 000 sztuk.

Jeżeli budowa konstelacji zostanie zrealizowana, firma Elona Muska stanie się absolutnym monopolistą na orbicie. Zaledwie dziesięć lat temu na orbicie było 2500 wszystkich satelitów, teraz 3500 należy tylko do SpaceX. Warto jednak zauważyć, że oprócz SpaceX zamiary budowy własnych konstelacji ogłosiło już wiele innych firm, a w ostatnich dniach plan zbudowania własnej konstelacji 13 000 satelitów ogłosiły Chiny. Orbita okołoziemska zmieni się w najbliższych latach nie do poznania.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA