REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Kosmos

Elon Musk wykorzysta specjalny otwór. Starship wypuści przez niego satelity Starlink

Rozbudowa megakonstelacji satelitów Starlink należącej do Elona Muska trwa w najlepsze. Niemal co chwilę startują kolejne rakiety Falcon 9 z kolejnymi pakietami satelitów. Wkrótce jednak dojdzie do zasadniczej zmiany.

08.06.2022
5:55
Satelity Starlink 2.0 wylecą ze Starshipa specjalnym otworem
REKLAMA
  • Megakonstelacja satelitów Starlink składa się już z ponad 2000 satelitów.
  • Elon Musk przygotowuje już satelity zupełnie nowej generacji. Będą one masywniejsze, szybsze i wydajniejsze. Niestety nie da się ich wynieść na orbitę za pomocą rakiety Falcon 9.
  • Aby pierwsze satelity trafiły na orbitę, do służby musi wejść rakieta Starship.
  • Elon Musk opublikował animację przedstawiającą sposób uwalniania satelitów Starlink 2.0 już na orbicie.
REKLAMA

Już niedługo na orbitę okołoziemską zaczną latać satelity Starlink drugiej generacji, które mają być znacznie wydajniejsze od dotychczasowych. Jak dotąd każdy satelita Starlink ma masę ok. 300 kg. Satelita Starlink 2.0 natomiast będzie miał masę 1130 kg. Zanim jednak do tego dojdzie, trzeba przetestować i wdrożyć do służby Starshipa, rakietę większą od Falcona 9, która będzie w stanie wynieść te satelity na orbitę. Falcon 9 ani ich nie pomieści, ani nie będzie w stanie wynieść na orbitę.

Najpierw potrzebny jest Starship

super heavy class="wp-image-1840447"
Starship stawiany na szczycie pierwszego stopnia rakiety Super Heavy

Jak na razie Starship wzbił się jedynie na 12 kilometrów. Od tego czasu SpaceX czeka na zakończenie przez Federalną Administrację Lotnictwa (FAA) oceny środowiskowej kompleksu w Boca Chica w Teksasie, gdzie powstają Starshipy. Pierwotnie opinia miała zostać wydana do końca 2021 roku. Od grudnia jednak co miesiąc FAA odkłada wydanie opinii o kolejny miesiąc. Nie wiadomo jak na razie kiedy ostatecznie SpaceX otrzyma opinię, aktualny termin to 13 czerwca. Warto przy tym pamiętać, że wydanie opinii dopiero otworzy drogę do otrzymania zezwolenia na pierwszy orbitalny lot Starshipa. Im szybciej jednak SpaceX przetestuje i ewentualnie dopracuje rakietę, tym szybciej zacznie ona regularne loty na orbitę okołoziemską.

Starlinki wyrzucane jak z dyspensera w Starshipie

REKLAMA

Kilka dni temu Elon Musk opublikował na Twitterze, którego jak na razie jeszcze nie kupił, animację przedstawiającą dość oryginalny sposób wypuszczania satelitów Starlink na orbicie. Według animacji rakieta miałaby posiadać swego rodzaju slot, którym po kolei wypuszczałaby kolejne satelity na orbitę. Wygląda to niezwykle interesująco. Pozostaje pytanie o to, na ile realistyczna jest to wizja.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA