REKLAMA

Takie warunki panują na Marsie. Wszystko, co musisz wiedzieć o pogodzie na Czerwonej Planecie

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak wytrzymałbyś w warunkach, gdzie temperatura skacze o 100 stopni Celsjusza w ciągu jednej doby? Tak właśnie wygląda pogoda na Marsie, gdzie temperatura zależy od pory roku, dnia i położenia geograficznego.

03.04.2023 06.29
Pogoda na Marsie
REKLAMA

Mars to czwarta od Słońca planeta Układu Słonecznego, która od wieków fascynuje ludzi. Nazwany na cześć rzymskiego boga wojny, Mars wyróżnia się rdzawo-czerwoną barwą spowodowaną obecnością tlenków żelaza na powierzchni. Planeta ta ma wiele podobieństw do Ziemi, takich jak obecność polarnych czap lodowych, zmiany sezonowe i wzorce pogodowe. Jednak istnieją też znaczące różnice, które sprawiają, że klimat Marsa jest znacznie bardziej nieprzyjazny dla życia.

REKLAMA

Jaka jest temperatura na Marsie w dzień, a jaka w nocy?

Średnia temperatura na powierzchni Marsa wynosi -63 stopnie C. Jednakże warto zauważyć, że temperatury mogą się znacznie różnić w zależności od pory dnia i miejsca na planecie. Na biegunach panują znacznie niższe temperatury, sięgające nawet -143 stopni C. Natomiast na równiku mogą sięgać one do +20 stopni C w ciągu dnia, natomiast w nocy spadać do -73 stopni C.

Zjawiskiem typowym dla planety jest znaczna zmienność temperatur w ciągu doby. Ze względu na fakt, że Mars obraca się wolniej niż Ziemia, doba trwa około 24 godziny i 37 minut. To sprawia, że różnica temperatur między dzień a nocą może wynosić nawet 100 stopni C. W ciągu dnia temperatura może wynosić około -5 stopni C, a nocą spadać do -95 stopni C.

Ciekawostką jest fakt, że w południowej części Marsa znajduje się tzw. region Tharsis, gdzie panują wyjątkowo wysokie temperatury. W ciągu dnia temperatura może tam dochodzić nawet do +30 stopni C, a nocą spadać jedynie do -60 stopni C. Jest to efektem działania wulkanów, które w przeszłości były aktywne na tej planecie.

Jakie czynniki wpływają na temperaturę na Marsie?

Temperatura na Marsie jest uzależniona od wielu czynników, w tym od odległości od Słońca, składu atmosfery oraz rzeźby terenu. Mars znajduje się dalej od Słońca niż Ziemia, co oznacza, że otrzymuje mniej ciepła słonecznego. Rzeźba terenu na Marsie również wpływa na temperaturę - w dolinach temperatura jest wyższa, a na wzniesieniach niższa.

Ile trwa rok na Marsie? Ile trwa noc na Marsie?

Rok marsjański to okres czasu, jaki potrzebuje Mars, aby zrobić pełny obieg wokół Słońca. Wynosi on 687 dni ziemskich, czyli około 1,88 roku ziemskiego. Mars jest dalej od Słońca niż Ziemia, co sprawia, że jego orbita jest dłuższa i potrzebuje więcej czasu, aby go obiegać. Wraz z długością roku marsjańskiego, zmieniają się również warunki klimatyczne na Marsie, takie jak temperatura, ilość światła słonecznego i występowanie sezonowych zjawisk, takich jak burze pyłowe.

Długość nocy na Marsie zależy od pory roku, ponieważ planeta ma dłuższy rok niż Ziemia. W czasie równonocy, czyli gdy Słońce jest dokładnie nad równikiem Marsa, dzień i noc trwają po około 12 godzin każda. Jednak wraz z przesuwaniem się pór roku, długość nocy może znacznie się zmienić. Na przykład, podczas zimnej marsjańskiej nocy w okolicy bieguna południowego, noc może trwać nawet do 10 ziemskich dni. Z kolei podczas letniej marsjańskiej nocy, Słońce nigdy nie zachodzi całkowicie, więc można powiedzieć, że wówczas nie ma tak naprawdę nocy.

Z czego składa się atmosfera Marsa?

Atmosfera Marsa składa się głównie z dwutlenku węgla (95 proc.), azotu (2,7 proc.) i argonu (1,6 proc.), a jej ciśnienie wynosi średnio 636 paskali, co stanowi zaledwie 0,6 proc. ciśnienia atmosferycznego na Ziemi.

Na naszej planecie takie ciśnienie panuje na wysokości 35 km nad powierzchnią morza. Sprawia to, że ciekła woda nie może istnieć na powierzchni Marsa (oprócz krótkotrwałych zjawisk), ponieważ natychmiast zamarza lub paruje. Woda występuje jedynie w postaci lodu lub pary wodnej w atmosferze. Temperatura górnej części marsjańskiej atmosfery jest również znacznie niższa niż ziemska z powodu braku ozonu.

Mimo niskiego ciśnienia atmosferycznego na Marsie występują silne wiatry o prędkościach dochodzących do 300 km/h. Są one napędzane przez różnice temperatur między równikiem a biegunami oraz między dniem a nocą.

Wiatry mogą podnosić duże ilości pyłu z powierzchni i tworzyć ogromne burze piaskowe, które czasami obejmują całą planetę. Na Marsie występują największe burze piaskowe w Układzie Słonecznym. To jedno z najbardziej charakterystycznych zjawisk, które zachodzą na tej czerwonej planecie. Są one spektakularne - zmieniają kolor nieba na żółtopomarańczowy i wpływają na temperaturę i ciśnienie atmosferyczne.

Burze piaskowe są najbardziej intensywne podczas pory letniej na południowej półkuli Marsa, gdy planeta jest najbliżej Słońca i otrzymuje więcej energii słonecznej. Burze te mogą trwać od kilku dni do kilku miesięcy i stanowią zagrożenie dla misji kosmicznych eksplorujących Marsa. Mogą bowiem uszkadzać sprzęt elektroniczny przez wyładowania elektrostatyczne lub ograniczać dostęp do energii słonecznej dla sond wyposażonych w panele fotowoltaiczne.

Otaczające planetę burze pyłowe występują na Marsie średnio co 5,5 roku ziemskiego (co 3 lata marsjańskie).

Czapy polarne na Marsie

Na powierzchni Marsa znajdują się czapy polarne, podobnie jak na Ziemi, przy czym ta na północnym biegunie jest większa. Składa się ona głównie z zamarzniętej wody z dodatkiem dwutlenku węgla, znanego jako suchy lód.

Mars ma podobne nachylenie osi obrotu jak Ziemia, co wpływa na występowanie podobnych pór roku na obu planetach. Podczas marsjańskiej zimy w okolicy podbiegunowej na północy tworzy się warstwa suchego lodu o grubości 1 metra, która całkowicie sublimuje w lecie. Z kolei zimowa warstwa suchego lodu na południu jest aż osiem razy grubsza i nie zanika całkowicie nawet w lecie.

Czapy polarne Marsa są ważnym źródłem informacji o historii klimatu planety. Szczeliny widoczne w północnej czapie lodowej, w tym wielki kanion Chasma Boreale, ukazują liczne warstwy lodu i pyłu naniesionego przez burze piaskowe. Świadczą one o zmianach temperatury i opadów na przestrzeni milionów lat. Ponadto wpływają na cyrkulację atmosferyczną i dystrybucję ciepła na planecie.

REKLAMA

Mars to fascynująca planeta o bogatej historii geologicznej i klimatycznej. Choć jest znacznie chłodniejsza i suchsza niż Ziemia, wykazuje wiele podobieństw do naszej planety. Na jej powierzchni można znaleźć ślady dawnej aktywności wulkanicznej, erozji wietrznej i wodnej oraz zmian sezonowych. Jej atmosfera składa się głównie z dwutlenku węgla i jest miejscem częstych burz piaskowych. Jej czapy polarne zawierają lód wodny i suchy lód oraz rejestrują zmiany klimatu na przestrzeni czasu.

Temperatura na powierzchni Marsa jest bardzo zróżnicowana i zależy od pory dnia i miejsca na planecie. Warto zwrócić uwagę na znaczne różnice temperatur między dzień a nocą. Jeśli interesuje Cię więcej informacji na temat Marsa, zachęcamy do śledzenia naszego serwisu!

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA