REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Kosmos

Nawet na Marsie nastrój jest bardziej świąteczny niż w Polsce

Dawno minęły już czasy, w których dzieci transportowane były na wigilię do dziadków na sankach ciągniętych przez rodziców po głębokim śniegu. Śnieg w wigilię Bożego Narodzenia to coraz rzadsze zjawisko w Polsce. Okazuje się nawet, że bardziej „świąteczny klimat” niż u nas, można znaleźć w niektórych częściach Marsa.

25.12.2022
11:50
mars zima
REKLAMA

Może jak Polacy będą zakładali już własną kolonię na Marsie, gdzie będą uczyli Marsjan jedzenia widelcem, powinni zdecydować się na zajęcie terytoriów leżących w okolicach podbiegunowych. W ten sposób będziemy mogli wrócić do tradycyjnych polskich wigilii w pełnym śniegu. Nieważne, że nie będzie tlenu do oddychania, przyciągania grawitacyjnego jak na Ziemi, a temperatury będą sięgały co najwyżej -60 stopni Celsjusza. Zwolennikom kolonizacji Marsa przecież to nie przeszkadza.

REKLAMA

Zima na Marsie?

Sami zobaczcie na poniższe zdjęcia „zaśnieżonej” czerwonej planety. No dobrze, trzeba tutaj uściślić, że są to zdjęcia wykonane nie w wigilię, a 19 maja 2022 r., ale niech ten fakt nam nie przeszkadza. Fotografem w tym przypadku była europejska sonda kosmiczna Mars Express, która krąży wokół Czerwonej Planety od dokładnie dziewiętnastu lat (sonda weszła na orbitę 25 grudnia 2003 r.).

 class="wp-image-3091473"

Zdjęcia przedstawiają powierzchnię południowej części Marsa, która w maju wchodziła powoli w okres wiosenny, a pokłady lodu powoli zaczynały zanikać. Mimo to na zdjęciach widać rozległe płachty lodu oraz przebijające się spod nich dwa potężne kratery uderzeniowe.

Ten lód na Marsie to nie woda

Tutaj jednak trzeba zaznaczyć, że widoczny na zdjęciach lód nie jest tym samym, który znamy z naszej planety. Lód widoczny z orbity to w większości zamarznięty dwutlenek węgla, który zimą gromadzi się w czapach polarnych na jednym czy drugim biegunie planety. Kiedy na powierzchni robi się nieco cieplej i dociera do tych rejonów więcej promieniowania słonecznego, lód ulega sublimacji, czyli bezpośredniego przejścia ze stanu stałego w gazowy i odsłania znajdujący się pod spodem rdzawy regolit marsjański oraz lód wodny. Proces sublimacji i resublimacji dwutlenku węgla na Marsie jest istotnym składnikiem klimatu całej planety. Uwalniany z lodu dwutlenek węgla w znaczącym stopniu zagęszcza marsjańską atmosferę, a wzrost ciśnienia atmosferycznego prowadzi do powstania silnych wiatrów, które wieją na powierzchni planety przez cały rok.

REKLAMA

Mimo tego, że powyższe zdjęcia na pierwszy rzut oka wydają się urokliwe, to jednak, zamiast planować tworzenie kolonii na Marsie, powinniśmy zadbać o klimat planety, na której już jesteśmy. Być może kiedyś jeszcze zimowe wigilie powrócą. Oby jeszcze na planecie Ziemia byli wtedy ludzie.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA