REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Kosmos

Zdjęcie dnia: Wielki Kanion ale to Mars

Już od ponad osiemnastu lat europejska sonda Mars Express krąży wokół Czerwonej Planety. Mimo zaawansowanego wieku wciąż przesyła na Ziemię niezwykle fascynujące zdjęcia powierzchni Marsa. W najnowszej paczce znalazły się zdjęcia fragmentów największego systemu kanionów w Układzie Słonecznym.

21.07.2022
12:02
Sonda Mars Express robi niesamowite zdjęcia wielkiego kanionu
REKLAMA

Valles Marineris to marsjański odpowiednik Wielkiego Kanionu na Ziemi - tak przynajmniej może się wydawać na pierwszy rzut oka. Warto jednak pamiętać o kilku rzeczach. Przede wszystkim na Ziemi to rzeka Kolorado i spowodowany przez nią proces erozji doprowadziły do powstania Wielkiego Kanionu. Na Marsie natomiast powstanie Valles Marineris związane jest z rozejściem się dwóch płyt tektonicznych. Ta różnica wiąże się także ze znaczną różnicą między rozmiarami jednego i drugiego kanionu.

REKLAMA

Valles Marineris to iście gigantyczna struktura

Cały kanion Valles Marineris ma aż 4000 km długości, 200 km szerokości i 7 km głębokości. Dla porównania Wielki Kanion Kolorado ma 446 km długości, 1-29 km szerokości i niecałe 2 km głębokości.

Sonda Mars Express przeleciała nad zachodnią częścią Valles Marineris

 class="wp-image-2270100"
Valles Marineris okiem sondy Mars Express

Patrząc na powyższe zdjęcie, warto pamiętać, że widoczne na nich kaniony mają głębokość nawet siedmiu kilometrów. Gdyby w uskoku widocznym w prawej części kadru umieścić Mont Blanc, najwyższy szczyt w Europie, wciąż jego wierzchołek byłby kilka kilometrów pod powierzchnią otaczającego kanion terenu.

Opierając się na zdjęciach wykonanych przez sondę i na cyfrowym modelu terenu, naukowcy stworzyli także nieco ciekawszy rzut na skomplikowaną strukturę Tithonium Chasma, kanionu widocznego w prawej części kadru powyżej.

 class="wp-image-2270103"
REKLAMA
 class="wp-image-2270106"

Europejska sonda Mars Express działa bez problemów już od 2003 roku, choć pierwotnie jej misja planowana była na cztery lata. Ze względu jednak na ogromną ilość wartościowych informacji dostarczanych przez instrumenty na pokładzie sondy, misję kilkukrotnie już przedłużano. Sonda ma pracować do 31 grudnia 2022 r.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA