REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Foto

365 gigapikseli na jednym zdjęciu - oto nowy rekord rozdzielczości fotografii

Rekordowo wysoka (bo najwyższa) góra Europy właśnie przyczyniła do kolejnego przesunięcia granic naszych możliwości. Tym razem mowa o rekordzie rozdzielczości w pojedynczej fotografii wykonanej na Ziemi. Panorama Mont Blanc ma wielkość 365 gigapikseli!

26.05.2015
15:57
365 gigapikseli na jednym zdjęciu – oto nowy rekord rozdzielczości fotografii
REKLAMA
154 interakcji
dołącz do dyskusji
REKLAMA

W dzisiejszym świecie, aby zrobić wrażenie rozdzielczością, nie wystarczą już megapiksele. Obecnie to gigapikselowe obrazki zapisują się na kartach fotograficznej historii.

Filippo Blengini wraz ze swoim międzynarodowym zespołem fotografów i alpinistów, właśnie opublikowali największą panoramę świata. Jej rozdzielczość to zawrotne 365 gigapikseli, a więc fotografia zawiera tyle detali, ile mieści się na 26 tysiącach zdjęć o standardowej rozdzielczości 14 megapikseli. Gdyby chcieć wydrukować to zdjęcie z jakością 300 dpi, miałoby ono wielkość boiska do piłki nożnej!

Mont_Blanc
crop

Całą panoramę można obejrzeć na stronie jej twórców.

Rekord nie był łatwy do uzyskania, bo panorama powstawała w naprawdę trudnych warunkach. Zdjęcia potrzebne do wykonania rekordowej fotografii powstawały na wysokości 3500 m, przy temperaturze 10 stopni poniżej zera. Ekipa tworząca panoramę pracowała przez dwa tygodnie. W tym czasie powstało aż 70 tys. pojedynczych zdjęć, które posłużyły do złożenia tego giganta. Liczba pojedynczych klatek jest tak duża, bo musiały się one zazębiać, aby można było je poprawnie złożyć.

Panorama Mont Blanc wyprzedziła byłą rekordzistkę o, bagatela, 45 gigapikseli. Wcześniej tytuł największego zdjęcia należał do zaprezentowanej w 2013 roku panoramy Londynu, której  rozdzielczość wynosi 320 gigapiskeli.

46 terabajtów zoomowania

Zdjęcia powstawały pod koniec 2014 roku, ale panoramę zobaczyliśmy dopiero teraz. Okazuje się, że samo wykonanie bazowych fotografii nie było najtrudniejsze. Szczególnie, że sam proces wykonywania kolejnych kadrów był zautomatyzowany, dzięki zastosowaniu specjalnej głowicy do panoram. To zarządzanie zdjęciami było największym wyzwaniem. Samo składanie 365-gigapikselowego zdjęcia trwało aż 2 miesiące!

Bazowy materiał zajmował aż 46 terabajty i powstał przy użyciu lustrzanki Canon EOS 70D, wraz z obiektywem Canon EF 400 mm f/2.8 II IS, który dodatkowo był wpięty w telekonwerter Canon Extender EF 2X III. Obiektyw o ogromnej ogniskowej, telekonwerter, a nade wszystko zastosowanie lustrzanki z matrycą APS-C wskazują, że twórcom projektu zależało na jak największym powiększeniu.

Warto zauważyć, że podczas dwóch tygodni fotografowania, lustrzanka Canona praktycznie dokonała żywota. Migawka Canona 70D powinna móc wykonać 100 tys. fotografii. Dla przeciętnego pstrykacza oznacza to kilka ładnych lat fotografowania – często powyżej dekady. W tym wypadku 70% życia migawki dokonało się w 15 dni.

REKLAMA

Zdjęcia spoza świata

Na wstępie wspomniałem, że panorama Mont Blanc jest największym zdjęciem wykonanym na Ziemi. Tak się bowiem składa, że poza naszą planetą powstało zdjęcie, które jest jeszcze większe. NASA w 2014 roku stworzyła z pojedynczych zdjęć mozaikę Księżyca, która ma zawrotne 681 gigapikseli. Materiał bazowy wykonywała przez cztery lata amerykańska sonda kosmiczna Lunar Reconnaissance Orbiter. W wypadku tego zdjęcia niestety nie każda część naszego satelity jest równomiernie pokryta ilością informacji. Fragmenty, które bardziej interesowały naukowców, można przybliżać mocniej niż inne.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA