REKLAMA

Niesamowite odkrycie na Marsie. Naukowcy znaleźli lodowiec na równiku

To odkrycie, które zachwyci każdego miłośnika kosmosu. Właśnie potwierdzono, że w pobliżu równika Marsa znajdują się ślady lodowca, co sugeruje, że na Czerwonej Planecie może istnieć obfitość lodu wodnego w okolicach równika. Wszystko dzięki ostatnim badaniom prowadzonym przez naukowców, którzy od lat poszukują odpowiedzi na pytanie o możliwość występowania wody na Marsie.

16.03.2023 18.14
Lodowiec na Marsie
REKLAMA

Badacze zauważyli, że na wschodzie regionu nazwanego Noctis Labyrinthus występują formacje geologiczne przypominające resztki lodowca, który kiedyś tam istniał. Ze względu na to, że region ten znajduje się w pobliżu równika Marsa, odkrycie to sugeruje, że wodny lód może być obecny w niskich szerokościach geograficznych na całej planecie.

Odkrycie to zostało dokonane przez naukowców z SETI Institute, którzy analizowali dane uzyskane przez sondę Mars Reconnaissance Orbiter (MRO) NASA.

REKLAMA

Misja na Marsa potrzebuje wody

To ekscytująca wiadomość i być może odkrycie o ogromnym znaczeniu dla przyszłych badań Marsa. Jeśli faktycznie istnieje lód wodny w pobliżu równika, to oznacza, że zasoby wody mogą być łatwiej dostępne dla potencjalnych kolonistów lub astronautów przyszłych misji badawczych.

Ludzkość planuje wylądować misją załogową na Marsie w pobliżu zasobów wody. Na razie znaleziono ją tylko na wyższych szerokościach geograficznych. Miejsca te są jednak bardzo zimne i nieprzyjazne zarówno dla ludzi, jak i robotów. Jeśli lód byłby także na równiku, na płytkich głębokościach, mielibyśmy to, co najlepsze z obu środowisk: cieplejsze warunki do eksploracji przez ludzi i dostęp do wody

- powiedział dr Pascal Lee, planetolog z Instytutu SETI i Marsa i główny autor badania.

Odkrycie to może też pomóc naukowcom w zrozumieniu historii klimatu Marsa i pozwolić na lepsze zbadanie możliwości występowania tam życia.

Według danych uzyskanych przez MRO grubość lodowca w Noctis Labyrinthus ma 6 km długości i do 4 km szerokości, a wysokość powierzchni waha się od 1,3 do 1,7 km. To odkrycie sugeruje, że w najnowszej historii Marsa mogło być więcej wody, niż wcześniej sądzono do tej pory.

Lodowiec odkryty w okolicach równika Marsa. Fot. SETI Institute & Mars Institute/NASA

I tu od razu muszę zaznaczyć, że nie jest to taki lodowiec jak na Ziemi. To, co zobaczyli naukowcy to solna skorupa w kształcie lodowca.

To, co znaleźliśmy, to nie lód, ale złoże soli dokładnie o takim samym wyglądzie i kształcie jak lodowiec. Naszym zdaniem sól, uformowała się na szczycie lodowca przykrywając lód znajdujący się w głębi. Lód wodny nie ma szans przetrwania na powierzchni Marsa w pobliżu równika, gdzie momentalnie sublimuje, czyli przechodzi w stan gazowy. Nic więc dziwnego, że nie wykrywamy lodu wodnego na powierzchni planety

- dodaje dr Pascal Lee.

Dodaje jednak, że wciąż jest szansa, że część wody może nadal być chroniona na płytkich głębokościach pod solami siarczanowymi. Naukowcy muszą teraz ustalić, czy i ile lodu wodnego może faktycznie występować w tym lodowcu.

Lodowiec na Marsie jest młody

Powierzchnia lodowca jest bardzo rzadko pokryta kraterami powstałymi w wyniku uderzeń planetoid i innych kosmicznych odłamków. To oznacza, że lodowiec musi być geologicznie młody, prawdopodobnie pochodzi z okresu amazońskiego. Jest to najmłodszy okres w historii Marsa, który rozpoczął się 3 mld lat temu i trwa do dzisiaj. 

REKLAMA

Odkrycie to jest kolejnym dowodem na to, że Mars może być bardziej zróżnicowany geologicznie i klimatycznie, niż sądzono wcześniej. Naukowcy mają nadzieję, że dalsze badania przeprowadzone przez MRO i inne sondy kosmiczne pozwolą na jeszcze lepsze poznanie tej fascynującej planety.

Warto zaznaczyć, że odkrycie to zostało dokonane dzięki pracy wielu naukowców z różnych dziedzin, którzy współpracowali ze sobą, aby uzyskać jak najwięcej informacji na temat Marsa i jego historii. To kolejny przykład na to, jak ważna jest międzynarodowa współpraca w badaniach kosmicznych i jak wiele można osiągnąć dzięki pracy zespołowej.

Główne zdjęcie: Lodowiec odkryty w okolicach równika Marsa. Fot. SETI Institute & Mars Institute/NASA

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA