REKLAMA

Premiera kosmicznych skafandrów. W tym będą spacerować po Księżycu astronauci z NASA

Mnie zatkało. Nowy skafander dla astronautów, którzy wylądują na Księżycu w ramach misji NASA, jest po prostu niesamowity! Wszystko za sprawą nie tylko futurystycznego projektu i zaawansowanej technologii, ale także nietypowej kolorystyki.

15.03.2023 16.36
skafander księżycowy
REKLAMA

Wcześniej pokazywaliśmy już wizualizacje tego, jak wyglądać ma nowy skafander kosmiczny, w którym astronauci NASA spacerować będą po Księżycu. Przyzwyczailiśmy się już do tego, że wszelkie wyjścia w otwartą przestrzeń kosmiczną odbywały się w białych jak śnieg skafandrach. Czy to pierwszy spacer po księżycu, czy latanie wokół promów kosmicznych lub Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, śmiałkowie, którzy wykonywali te najtrudniejsze zadania, mieli zawsze na sobie skafandry w kolorze polarnej czapy.

REKLAMA

Na specjalnej konferencji prasowej, na której zaprezentowano nowe skafandry, zerwano z tą tradycją. Skafandry pokazano w firmowych barwach Axiom Space, producenta kombinezonów: niebieskim, czarnym i pomarańczowym. Na lewym ramieniu znajduje się naszywka z flagą USA, a na prawym z logo NASA.

Skafander Axiom Extravehicular Mobility Unit (AxEMU)

Oczywiście w tych kolorach na Księżycu nie da się spacerować. Astronauci NASA podczas Misji Artemis III ubrani będą w białą zewnętrzną warstwę, odbijającą ciepło, która chronić będzie ich przed ekstremalnie wysokimi temperaturami w świetle słonecznym. Szkoda, ale fizyka niestety jest nieubłagana.

Hełm jest ogromny i zapewnia wspaniały widok. Na górze, po lewej i prawej stronie, znajdują się wypustki z lampami oraz kamerami do transmisji w wysokiej jakości. Tradycyjnie z tyłu mamy plecak z systemem zapewniającym oddychanie.

Skafandry wyprodukowała firma Axiom Space

Astronauci, którzy wrócą na Księżyc po ponad 50 latach, będą nosić najnowocześniejsze kombinezony kosmiczne firmy Axiom Space. Nowe kombinezony o nazwie Axiom Extravehicular Mobility Unit (AxEMU) zapewnią astronautom zaawansowane możliwości eksploracji kosmosu.

Nowe skafandry kosmiczne, które zostaną użyte w misji Artemis III, są prawdziwym przełomem w technologii kosmicznej. Najważniejszym celem nowych skafandrów jest zapewnienie astronautom maksymalnej ochrony i komfortu podczas misji na Księżycu.

Skafander księżycowy nowej generacji firmy Axiom Space

W tym celu zastosowano szereg innowacyjnych rozwiązań technologicznych. Nowe skafandry będą wyposażone w zaawansowane systemy kontroli klimatu, które zapewnią astronautom odpowiednią temperaturę, wilgotność i wentylację. Będą również posiadały doskonałe systemy ochrony przed promieniowaniem kosmicznym.

Kolejnym ważnym elementem nowych skafandrów jest ich lekka konstrukcja. Astronauci będą musieli poruszać się na Księżycu w skafandrach przez wiele godzin dziennie, więc ważne jest, aby skafandry były jak najmniej męczące dla ciała. Nowe skafandry będą zbudowane z lekkich, ale bardzo wytrzymałych materiałów, które zapewnią maksymalną mobilność i wygodę. Wykorzystując innowacyjne technologie AxEMU umożliwi eksplorację większej powierzchni Księżyca niż kiedykolwiek wcześniej.

REKLAMA
Skafander Axiom Extravehicular Mobility Unit (AxEMU)

Nowe skafandry kosmiczne będą również wyposażone w zaawansowane systemy łączności, które umożliwią astronautom komunikację z Ziemią. Systemy te będą pozwalały na szybką i niezawodną wymianę informacji między astronautami i centrum dowodzenia.

Misja Artemis III jest zaplanowana na 2025 r. Astronauci mają wylądować w okolicach bieguna południowego srebrnego globu.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA