REKLAMA

Przełom w kosmicznej modzie. Tak Amerykanie ubiorą się na Księżyc

Przygotujcie się na epickie nowości w podróżach kosmicznych! NASA wkrótce ujawni swoje najnowsze, ultranowoczesne kombinezony kosmiczne, które zostaną wykorzystane podczas pierwszych w tym wieku spacerów po Księżycu. Zaprojektowane z myślą o bezpieczeństwie i wydajności, te innowacyjne skafandry zapewnią astronautom nie tylko większą swobodę ruchu, ale również lepszą ochronę przed niebezpieczeństwami, jakie niesie ze sobą przestrzeń kosmiczna.

10.03.2023 16.30
Przełom w kosmicznej modzie. Tak Amerykanie ubiorą się na Księżyc
REKLAMA

Powrót ludzi na Księżyc będzie bez wątpienia najbardziej ekscytującym momentem w podboju Kosmosu od ponad 50 lat. NASA regularnie przekazuje nam wszystkie najważniejsze wiadomości dotyczące tej niesamowitej misji, sprawiając, że za każdym razem przebiega dreszczyk emocji. Nie inaczej będzie tym razem, ponieważ już za kilka dni czeka nas nie lada gratka. Zobaczymy prototyp skafandra załogi misji Artemis.

REKLAMA

Nowe skafandry kosmiczne odegrają kluczową rolę w programie powrotu na srebrny glob. NASA wybrała firmę Axiom Space jako dostawcę skafandrów, które umożliwią lądowanie i spacer pierwszych astronautów w pobliżu księżycowego bieguna południowego. Wartość tego kontraktu to 228,5 mln dolarów. Warto tutaj przypomnieć, że próby stworzenia nowych skafandrów pochłonęły wcześniej już ponad miliard dolarów.

Księżycowy strój to cały system

Co już wiemy o skafandrach kosmicznych, w których załoga misji Artemis będzie spacerować po powierzchni Księżyca? Wbrew pozorom całkiem sporo. Przede wszystkim widzieliśmy już wizualizacje, więc wiemy mniej więcej jak będą one wyglądały.

Skafandry kosmiczne Axiom zostały stworzone na podstawie projektu skafandra kosmicznego xEMU NASA. Kombinezony nowej generacji, czerpią z wcześniejszych projektów strojów księżycowych, ale będą wyposażone w znacznie bardziej zaawansowane funkcje. System składa się z skafandra, systemu podtrzymywania i monitorowania życia, systemu komunikacji, odzieży i elektroniki służącej do nawigacji po powierzchni Księżyca.

Skafander będzie też wyposażony w kamerę rejestrującą w wysokiej rozdzielczości oraz światła oświetlające astronautom drogę. Ponieważ astronauci Artemis zamierzają wylądować na południowym biegunie Księżyca, który ma chłodniej zacienione obszary, skafandry są projektowane tak, aby wytrzymać szeroki zakres temperatur.

Na razie szykujcie popcorn, bo przed nami niesamowita premiera. Prototyp skafandra kosmicznego, który astronauci NASA, w tym pierwsza kobieta, mają nosić na powierzchni Księżyca podczas misji Artemis III, zostanie pokazany podczas wydarzenia organizowanego przez Axiom Space. Odbędzie się ono w Centrum Kosmicznym Houston w Teksasie, w środę, 15 marca, o godz. 15:30 polskiego czasu. Wydarzenie będzie transmitowane na żywo przez NASA na stronie internetowej agencji.

W trakcie pokazu zaplanowano wystąpienia ekspertów z NASA i Axiom Space, pokaz skafandra oraz sesje pytań i odpowiedzi z udziałem mediów.

Skafander rodził się w bólach

Obecny model skafandra kosmicznego NASA ma ponad 40 lat i w ostatnim czasie powodował poważne problemy dla astronautów na ISS. W maju 2022 r. NASA musiała wstrzymać spacery kosmiczne poza stacją kosmiczną z powodu serii potencjalnie zagrażających życiu przypadków wycieku wody do hełmów astronautów.

W 2021 r. Biuro Inspektora Generalnego NASA opublikowało raport stwierdzający, że lądowanie na Księżycu prawdopodobnie nie odbędzie się zgodnie z planem, a powodem są opóźnienia m.in. w dostawie nowych skafandrów. 

REKLAMA

W raporcie stwierdzono, że NASA stoi przed poważnymi wyzwaniami, aby osiągnąć swój cel, jakim jest wyprodukowanie pary gotowych do misji skafandrów do listopada 2024 r. W tamtym czasie kombinezony były opóźnione już o 20 miesięcy z powodu wyzwań technicznych i zakłóceń spowodowanych przez pandemię covid-19. Według raportu NASA wydała już 420 mln dolarów na opracowanie skafandrów kosmicznych i nadal nie była (dwa lata temu) bliska posiadania gotowego produktu.

Po dwóch misjach testowych Artemis misja Artemis III - obecnie planowana na 2025 r. - będzie pierwszym lotem załogowym na powierzchnię Księżyca od ponad 50 lat. 

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA