REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Elon Musk ma własnego chatbota. Jest płatny i generuje dokładnie to, czego byś się spodziewał

Choć rynek jest już przesycony chatbotami, a najlepsze z nich są na wyciągnięcie ręki, nie zniechęciło to Elona Muska i jego startupu do stworzenia kolejnego - Groka. Grok działa niczym ChatGPT, uczy się w czasie rzeczywistym na treściach z Twittera.

08.12.2023
17:16
Elon Musk ma własnego chatbota. Jest płatny i generuje dokładnie to, czego byś się spodziewał
REKLAMA

Jak się okazuje, Gemini nie jest jedynym modelem sztucznej inteligencji zaprezentowanym światu w tym tygodniu. Światło dzienne ujrzał pierwszy model AI opracowany przez xAI, startup Elona Muska. Tak, to ten sam model, który jeszcze miesiąc temu żartował na temat przepisu na kokainę.

REKLAMA

Oto nowy chatbot Elona Muska. Grok to okropny śmieszek

Oficjalne wydanie Groka - jak nazywa się chatbot - ogłosił sam Elon Musk na swoim profilu na X (dawnym Twitterze). Do ogłoszenia dołączyła się szefowa X, Linda Yaccino, która opublikowała wpis o treści "Witamy w świecie Grok - ostatecznej jazdy lub śmierci".

Obecnie dostęp do Groka ma niewielkie, lecz stale powiększające się grono subskrybentów X Premium (dawnego Twitter Blue) ze Stanów Zjednoczonych. Groka spośród innych chatbotów wyróżniają dwie cechy: został on wytrenowany (i jest stale dostrajany) za pomocą treści dostępnych na X oraz posiada znacznie więcej "dystansu" do promptów, które inne chatboty uznałyby za niewłaściwe lub niebezpieczne.

Nieliczni użytkownicy, którzy uzyskali dostęp do chatbota, pokazują jego możliwości. Jeden z użytkowników o imieniu Greg poprosił, by Grok skrytykował go, pisząc, że jest on powodem dla którego "kosmici nigdy nie odwiedzili ziemi" oraz że jest bezużyteczny niczym "okna w łodzi podwodnej".

Natomiast inny użytkownik, @dogeofficialceo, poprosił Groka o napisanie wulgarnej świątecznej kolędy.

Według relacji Ethana Mollicka, profesora na The Wharton School Uniwersytetu Pensylwanii, chatbot oblał opracowany przez niego test jabłka ("napisz 10 zdań kończących się słowem jabłko") oraz test sestyny lirycznej ("napisz sestynę liryczną o..."). Zdaniem uczonego Grok jest bardzo porównywalny do GPT-3.5 (modelu, stojącego za ChatGPT) i "stale żartuje".

Natomiast @ElonMuskAOC - konto parodiujące Elona Muska, zapytało Groka o to, kto jest jego ulubionym użytkownikiem X. Odpowiedź była, powiedzmy sobie, oczywista.

Obecnie Grok dostępny jest wyłącznie dla subskrybentów X Premium w Stanach Zjednoczonych. Jak zapowiedział Elon Musk, w ciągu najbliższego tygodnia dostępność zostanie rozszerzona "na wszystkich użytkowników języka angielskiego". Następnym priorytetem miliardera jest język japoński, a to ze względu na bycie drugim najczęściej używanym językiem na platformie. Musk "ma nadzieję" na rozszerzenie dostępności na wszystkie języki do początku 2024 roku.

Więcej na temat X (Twittera):

REKLAMA

Zdjęcie główne: rafapress / Shutterstock

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA