Elon Musk chwali się, że ma najlepsze AI. I podaje przepis na kokainę
Grok - tak nazywać się będzie czatbot należącej do Muska firmy xAI - i ma się wyróżniać dwiema kluczowymi cechami od konkurencji pokroju ChatGPT czy Copilota. Po pierwsze ma mieć dostęp do danych gromadzonych przez usługę X. Po drugie ma cechować się sarkastycznym poczuciem humoru.
![xai grok czatbot musk](/_next/image?url=https%3A%2F%2Focs-pl.oktawave.com%2Fv1%2FAUTH_2887234e-384a-4873-8bc5-405211db13a2%2Fspidersweb%2F2023%2F11%2Fxai-grok-czatbot-musk.jpg&w=1200&q=75)
Firma xAI jest spółką założoną przez Elona Muska, znanego miliardera i przedsiębiorcę, który jest również szefem Tesli, SpaceX i właścicielem X-a (dawniej: Twittera). Głównym celem xAI jest zbudowanie sztucznej inteligencji, która pomoże zrozumieć prawdziwą naturę wszechświata. Musk uważa, że taka sztuczna inteligencja będzie proludzka i ciekawa wszystkiego, co istnieje. Przewiduje on, że w ciągu pięciu lat pojawi się superinteligencja, która dzięki AI i ML prześcignie ludzi w zdobywaniu wiedzy i wykonywaniu zadań.
Do tego celu jest jeszcze daleko, ale to nie oznacza, że xAI nie będzie miała finansującej jej działalność usługi. Ma być nią czatbot Grok, który w ogólnym założeniu przypominać ma takie usługi, jak OpenAI ChatGPT, Microsoft Copilot czy Google Bard. Grok trafił ponoć już do testów do bardzo wąskiej grupy ważnych komercyjnie klientów Tesli i X-a, a jego wersja beta ma w nieodległej przyszłości zostać udostępniona wszystkim subskrybentom Premium+ w usłudze X.
W poszukiwaniu inteligentnych maszyn:
xAI Grok, czyli czatbot z wbudowanym poczuciem humoru Elona Muska. Losie słodki
Elon Musk udostępnił dwa zrzuty ekranowe z Groka, by wskazać jego kluczowe zalety. Pierwsza, czyli wspomniany dostęp do publikowanych na platformie X informacji, daje mu ogromną przewagę nad innymi modelami. Nie jest jednak jasne czy tego rodzaju integracja między firmami X i xAI w kontekście przetwarzania danych jest w ogóle legalna - sprawie prawdopodobnie będą się przyglądać urzędnicy Unii Europejskiej.
Musk wydaje się być jednak szczególnie dumny z innej cechy Groka, jaką ma być jego poczucie humoru. Podobno osobiście nadzorował prace nad tym aspektem czatbota, przez co ten ma nieco odzwierciedlać osobowość samego Muska - co jest, delikatnie rzecz ujmując, kontrowersyjnym pomysłem. Zdolność do posługiwania się żartem ma być jednak całkiem istotna, bowiem w ten sposób czatbot ma radzić sobie z pytaniami, na które odpowiedzi udzielać nie powinien. Konkurencja zazwyczaj kończy rozmowę w takich sytuacjach w bardzo nienaturalny sposób.
![](/_next/image?url=https%3A%2F%2Focs-pl.oktawave.com%2Fv1%2FAUTH_2887234e-384a-4873-8bc5-405211db13a2%2Fspidersweb%2F2023%2F11%2Fxai-grok-czatbot-musk-1.jpg&w=1200&q=75)
Niestety nie wiemy na dziś jakie mechanizmy mają pilnować Groka przed halucynowaniem czy powielaniem nieprawdziwych informacji. Mając na uwadze problemy usługi X z kontrolowaniem rozprzestrzeniania się na niej dezinformacji może to być istotny problem dla xAI. Niestety firma na razie na ten temat milczy.
Podobnie jak o przybliżonej dacie dostępności Groka dla każdego, kto zechce za niego zapłacić.