Wydadzą miliard złotych na superkomputer. Będzie jednym z najlepszych na świecie
Brytyjski rząd ogłosił nową, przełomową inwestycję: superkomputer Isambard-AI za przeszło miliard złotych. 200 tys. teraflopów na sekundę i NVIDIA dostarczająca podzespoły. Po co to wszystko?
Rządy jednych państw inwestują w fabryki samochodów elektrycznych, inne z kolei w sztukę czy muzea. A Wielka Brytania idzie w sztuczną inteligencję: przeznaczono gigantyczną, wręcz kolosalną kwotę na stworzenie superkomputera, którego moc obliczeniowa sprawi, że trafi on do topki najmocniejszych komputerów na świecie.
Superkomputer Isambard-AI do sztucznej inteligencji za miliard złotych
Brytyjski rząd ogłosił, że wyda 1,15 mld złotych (225 mln funtów) na Isambard-AI, przełomowy superkomputer, który ma być najpotężniejszym w historii tego kraju.
Superkomputer stworzony przez Hewlett Packard Enterprise ma wykorzystywać 5 tys. układów NVIDIA GH200 i będzie w stanie wykonywać ponad 200 kwadrylionów obliczeń na sekundę, co ma bić na głowę wszystkie inne superkomputery z Wielkiej Brytanii. Urządzenie, w swojej pierwszej fazie, ma zostać uruchomione na Uniwersytecie w Bristolu latem 2024 roku.
Isambard-AI to ogromny skok naprzód w zakresie mocy obliczeniowej sztucznej inteligencji w Wielkiej Brytanii. Obecnie Isambard-AI znalazłby się w pierwszej dziesiątce najszybszych superkomputerów na świecie, a gdy wejdzie w pełne użycie w 2024 roku, będzie jednym z najpotężniejszych systemów sztucznej inteligencji
- przekazał w oświadczeniu Simon McIntosh-Smith, dyrektor Narodowego Centrum Badawczego Isambard
To, co wyróżnia Isambard-AI, to nie tylko jego moc obliczeniowa, ale także jego zastosowanie. Superkomputer będzie odgrywał kluczową rolę w badaniach z udziałem sztucznej inteligencji - więc przy testach bezpieczeństwa, odkrywaniu nowych leków, jak i podczas badań nad energią odnawialną.
Co tam w temacie sztucznej inteligencji? Przeczytajcie o niej więcej na Spider's Web:
Superkomputer powstał dzięki rządowym inicjatywom Frontier AI Taskforce oraz AI Research Resource. Mają one na celu zapewnienie priorytetowego dostępu do narzędzi, które pomogą w zrozumieniu sztucznej inteligencji i ograniczeniu ryzyka związanego z nią.
Znaczenie Isambard-AI ma wykraczać poza granice Wielkiej Brytanii. Brytyjski superkomputer będzie się łączył z innymi superkomputerami, wspierając kolektywny potencjał obliczeniowy i rozwiązywanie problemów.