REKLAMA

Nie skorzystasz z nowej wersji Spotify na iOS. Apple nabrał wody w usta

Spotify twierdzi, że nie może wprowadzić aktualizacji, która uwzględnia zmiany wynikające z nowych przepisów Unii Europejskiej. To podobno wszystko wina Apple’a.

15.03.2024 19.46
Nie skorzystasz z nowej wersji Spotify na iOS. Apple nabrał wody w usta
REKLAMA

Ostatnimi czasy internet obiegła informacja, że Unia Europejska nałożyła na Apple’a ogromną karę w wysokości 1,8 mld euro za złamanie przepisów antymonopolowych. Gigant technologiczny z Cupertino oczywiście nie pozostał bierny w tej sytuacji i nie zgadza się z zarzutami, twierdząc, że Spotify zawdzięcza sukces App Store oraz że producent mocno współpracował ze szwedzkim gigantem muzycznym. Wydaje się, że chęć do współpracy się zakończyła.

REKLAMA

Spotify nie może wydać aktualizacji. Apple nie kwapi się do sprawdzenia wniosku

Aby móc wydać aktualizację przez sklep App Store, Spotify nie może wrzucić ot tak na serwery nowej wersji aplikacji. W procesie kluczową rolę odgrywa Apple, który otrzymuje od producenta aplikacji informację o nowej wersji, a następnie musi sprawdzić i zatwierdzić, czy wszystko jest tak, jak należy. Według wcześniejszych doniesień Apple’a gigant z Cupertino do niedawna w trybie ekspresowym sprawdzał wnioski i wprowadzał nowe wersje aplikacji do App Store, natomiast teraz Apple miał nawet nie odpowiedzieć na wniosek Spotify dotyczący wprowadzania nowej wersji aplikacji.

Szwedzki gigant muzyczny przekazał serwisowi The Verge, że już 5 marca przesłał do Apple’a aktualizację aplikacji na iPhone’y, która wprowadza wiele zmian wymaganych przez UE: m.in. informacje o konkurencyjnych cenach subskrypcji muzycznych. Warto zaznaczyć, że dzień wcześniej, 4 marca, została ogłoszona kara, którą Unia Europejska nałożyła na Apple’a w związku z działaniami, które miały obejmować m.in. brak umożliwiania twórcom aplikacji zamieszania informacji o "alternatywnych i tańszych usługach subskrypcji usług muzycznych".

W oświadczeniu dla serwisu The Verge Spotify twierdzi, że jest to "kolejny przykład tego, jak Apple, jeśli nie zostanie skontrolowane, będzie dążyć do obejścia i/lub nieprzestrzegania decyzji Komisji". Przez brak reakcji Apple Spotify nie może wprowadzić zmian, które nakazała Komisja Europejska: "opóźnienie Apple jest bezpośrednio sprzeczne z twierdzeniem Apple, że rozpatruje złożone aplikacje w ciągu 24 godzin, a także jest sprzeczne z harmonogramem przyjęcia określonym przez Komisję".

Unia Europejska najpewniej wkroczy do akcji

Do całej sprawy najpewniej wkroczy Komisja Europejska, podobnie jak było w przypadku sprawy Epic Games i Apple, gdzie gigant technologiczny miał zamknąć konto deweloperskie twórcy Fortnite. Za sprawą interwencji Unii Europejskiej Epic Games został odblokowany przez Apple’a, oczywiście po przeprowadzonym śledztwie.

Unia Europejska to mocny sojusznik Spotify, ale wciąż mają do czynienia ze światową potęgą w postaci Apple, który bądź co bądź jest królem na światowym rynku smartfonów. Wydaje się, że Spotify straciło specjalne traktowanie, które otrzymywał przez ostatnie lata.

REKLAMA

Więcej o telenoweli Apple kontra Unia Europejska przeczytasz na Spider's Web:

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA