REKLAMA

Wylecisz z Unii Europejskiej i stracisz najnowszą funkcję. Apple wytycza granice

Apple udostępnił, pod naporem Unii Europejskiej, dostęp do alternatywnych sklepów z aplikacjami w systemie iOS 17.4. Problem jest z podróżowaniem: jeżeli liczysz, że sklepy te będą działały poza granicami UE, to się grubo mylisz. Apple ma plan nawet na to.

06.03.2024 20.02
Wylecisz z Unii Europejskiej i stracisz najnowszą funkcję. Apple wytycza granice
REKLAMA

Unia Europejska po raz kolejny postawiła na swoim, a Apple musiał ugiąć się pod jej naciskiem. Najpierw gigant z Cupertino zmuszony został do porzucenia Lightning na rzecz uniwersalnego portu USB-C. Teraz przyszedł czas na kolejną zmianę – Apple zmuszony został do zniesienia ograniczenia, które nakazywało użytkownikom pobierać aplikację wyłącznie ze sklepu App Store. Wreszcie otrzymaliśmy możliwość wyboru spośród różnych sklepów z aplikacjami. Niestety, swoboda ta ograniczona jest jedynie do terenu Unii Europejskiej.

REKLAMA

Telefon z UE nie zadziała. Musisz być w krajach członkowskich

Aktualizacja iOS 17.4, wydana na początku marca, obejmuje wsparcie dla alternatywnych sklepów z aplikacjami, przez Apple określanych jako alternatywne miejsca pobierania aplikacji, umożliwiając użytkownikom iPhone'ów w UE pobieranie aplikacji spoza sklepu App Store po raz pierwszy w historii… oficjalnie, bez konieczności korzystania z np. jailbreaka. Wracając, jest jeden problem z oczekiwaną nowością.

Serwis 9to5Mac zauważył, że ta funkcjonalność jest ograniczona do użytkowników w Unii Europejskiej i podlega surowym ograniczeniom geograficznym. Apple określił kryteria uprawniające, stwierdzając, że osoby muszą mieć ustawione konto Apple ID w jednym z następujących krajów:

Austria, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Niemcy, Grecja, Węgry, Irlandia, Włochy, Łotwa, Litwa, Luksemburg, Malta, Holandia, Polska, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Hiszpania lub Szwecja

Ponadto, użytkownicy muszą fizycznie przebywać w Unii Europejskiej, aby uzyskać dostęp do alternatywnych sklepów z aplikacjami.

Opuścisz UE i masz problem

Co oznacza "fizycznie"? Apple wie, w którym kraju obecnie przebywasz. Sprawdzenie geolokalizacji w celu potwierdzenia uprawnień odbywa się bezpośrednio na urządzeniu użytkownika, a firma podkreśla, że dokładne dane lokalizacyjne nie są udostępniane nikomu, nawet nie trafiają na serwery.

Jeśli lokalizacja użytkownika zmieni się i spędzi on "dłuższy czas" poza UE, jego dostęp do alternatywnych sklepów zostanie mu odebrany. Chociaż Apple wspomina o krótkim okresie przymknięcia oka dla krótkoterminowych podróży poza UE, dokładny czas trwania tego okresu pozostaje nieokreślony.

Przeczytaj więcej o nowościach od Apple na Spider's Web:

Co oznacza tutaj odcięcie od alternatywnych sklepów?

REKLAMA

Użytkownicy, którzy stracą dostęp do alternatywnych sklepów z aplikacjami, nie będą mogli instalować nowych ani aktualizować wcześniej pobranych aplikacji spoza sklepu App Store. Aby odzyskać dostęp, użytkownicy muszą albo wrócić do kraju w Unii Europejskiej, albo zacząć pobierać aplikacje wyłącznie z App Store.

To również oznacza, że smartfony sprzedawane w Unii Europejskiej nie będą "lepsze", w sensie z globalnym dostępem do innych sklepów. Dostęp ten będzie ograniczony do terytorium UE. Z pewnością rozczaruje to niektórych obcokrajowców, którzy planowali wyjazd do jednego z krajów członkowskich, licząc na korzystanie z alternatywnych sklepów, np. w Stanach Zjednoczonych.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA