REKLAMA

Tańsze smartfony dostaną ulepszenie. Przestaniesz dopłacać za wydajność

Nadchodzące smartfony ze średniej półki cenowej zyskają na mocy. To wszystko dzięki nowej propozycji firmy Qualcomm.

21.03.2024 20.15
Tańsze smartfony dostaną ulepszenie. Przestaniesz dopłacać za wydajność
REKLAMA

Najnowszy Snapdragon 7+ Gen 3 to propozycja dla bardziej przystępnych cenowo urządzeń z systemem Android, które mają wyróżniać się wysoką wydajnością. Smartfony wyposażone w ten procesor otrzymają funkcje, które jeszcze niedawno były dostępne wyłącznie dla najpotężniejszych i najdroższych smartfonów. Nie będziesz musiał przepłacać, aby kupić superszybki smartfon.

REKLAMA

Snapdragon 7+ Gen 3 już tu jest. Jest szybszy pod każdym możliwym względem

Qualcomm zaprezentował dziś światu Snapdragon 7+ Gen 3. To  bardziej zaawansowana wersja przedstawionego w ubiegłym roku Snapdragona 7 Gen 3, który nie spotkał się z dużą popularnością – układ napędza zaledwie parę urządzeń. Układ z dopiskiem Plus powinien pojawić się w co najmniej kilku smartfonach, które trafią do Polski.

Jeśli chodzi o jego specyfikację, to układ tak jak wariant bez dopisku "+" jest wykonany w technologii 4 nm TSMC. Czip ma do dyspozycji 8 rdzeni:

  • 1x rdzeń wydajnościowy Cortex-X4 o taktowaniu 2,8 GHz,
  • 4x średniowydajne rdzenie Cortex-A720 z zegarem 2,6 GHz,
  • 3x energooszczędne rdzenie Cortex-A520 o taktowaniu 1,9 GHz.

Czip względem swojego mniej zaawansowanego brata zyskał na taktowaniu poszczególnych rdzeni: zwykły Snapdragon 7 Gen 3 oferował identyczną konfigurację o niższych częstotliwościach – 2,63, 2,4 i 1,8 GHz. Wyższe taktowanie powinno pozytywnie wpłynąć na wydajność układu.

W porównaniu do bezpośredniego poprzednika w postaci Snapdragona 7+ Gen 2 procesor oferuje 15 proc. wyższą wydajność w zadaniach CPU i 45 proc. w GPU za sprawą układu graficznego Adreno 732. Układ charakteryzuje się 5 proc. lepszą wydajnością energetyczną. Snapdragon 7+ Gen 3 otrzymał też wsparcie najszybszej pamięci operacyjnej (RAM) LPDDR5X o taktowaniu 4200 MHz o pojemności do 24 GB oraz wbudowanej przestrzeni na dane UFS 4.0.

Zupełną nowością jest obecność modemu Snapdragon X63, który oferuje połączenie 5G (na dwóch kartach SIM) oraz technologię WiFi 7, która do niedawna była zarezerwowana tylko dla sztandarowych układów. Procesory ze średniej półki już wcześniej otrzymały wsparcie funkcji AI i bez większych zaskoczeń nowa propozycja Qualcomma również wspiera szeroką gamę modeli sztucznej inteligencji: Baichuan-7B, Llama 2 i Gemini Nano.

Oprócz sztucznej inteligencji Snapdragon 7+ Gen 3 obsługuje szereg trybów związanych z graniem – m.in. Adreno Frame Motion Engine 2, Game Post Processing Accelerator, które poprawiają jakość i wydajność gier uruchamianych na smartfonie.

Procesor już niebawem powinien trafić do pierwszych smartfonów. W pierwszej kolejności czip ma zostać wykorzystany w propozycji OnePlusa – najpewniej w nadchodzącym Nord 4, który tak jak poprzednicy najpewniej trafi do Polski. Układ sprawia, że nie będzie potrzeby wydawania 4 tys. zł (lub większej kwoty), aby nabyć naprawdę dobrze działający telefon.

Więcej o smartfonach przeczytasz na Spider's Web:

REKLAMA
IDŹ DO SKLEPU
MediaExpert
ONEPLUS Nord 3 16/256GB 5G
Euro
Samsung Galaxy A55 5G
REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA