REKLAMA

Nivida chce ulepszyć prognozy pogody. W tym celu zrobiła klona Ziemi

Earth-2 i CorrDiff to nowe rozwiązania Nvidii, które umożliwia stworzenie klona naszej planety. Celem ma być nie tylko tworzenie dokładniejszych prognoz, które pozwolą zaplanować udaną majówkę, ale także wczesne ostrzeganie przed ekstremalnymi warunkami pogodowymi i turbulencjami.

21.03.2024 13.30
Nivida chce ulepszyć prognozy pogody. W tym celu zrobiła klona Ziemi
REKLAMA

Według szacunków, ekstremalne zmiany warunków pogodowych będące następstwem zmian klimatycznych co roku generują koszty w wysokości 143 miliardów dol. (ok. 566 miliardów zł). W celu zredukowania tych kosztów, ale i po prostu przewidywania niebezpiecznych dla ludzi zdarzeń, Nvidia przygotowała cyfrowego klona ziemi.

REKLAMA

Nvidia z wirtualnym bratem bliźniakiem Ziemi. Earth-2 ma pomóc w ostrzeganiu przez niebezpieczną pogodą - i nie tylko

Nvidia oficjalnie ogłosiła udostępnienie Earth-2 API, interfejsu pozwalającego "praktycznie każdemu użytkownikowi" na tworzenie symulacji Ziemi opartych na sztucznej inteligencji, w celu przewidywania zarówno pogody, jak i ekstremalnych zjawisk. Począwszy od lokalnego zachmurzenia i przewidywania opadów, a kończąc na przewidywaniu tajfunów czy turbulencji, jakie mogą napotkać samoloty podczas lotu.

Do działania Earth-2 API wykorzystuje nie tylko superkomputery usługi Nvidia DGX Cloud, ale także "zastrzeżone dane należące do firm z branży technologii klimatycznych". Za generowanie symulacji odpowiada nowy generatywny model sztucznej inteligencji Nvidii o nazwie CorrDiff, wykorzystujący modelowanie dyfuzyjne (które opisaliśmy przy okazji modelu VLOGGER od Google). To podejście sprawia, że CorrDiff generuje obrazy o 12,5-krotnie wyższej rozdzielczości niż obecne modele numeryczne wykorzystywane w obecnym prognozowaniu pogodowym.

Pierwszym użytkownikiem Earth-2 API ma być Centralna Administracja Meteorologiczna Tajwanu. Instytucja planuje wykorzystać technologię do bardziej precyzyjnego prognozowania tajfunów. Z Earth-2 API będzie korzystać także The Weather Company, które planuje również zbadać wykorzystanie generatywnej sztucznej inteligencji do projektowania modeli pogodowych o wysokiej rozdzielczości.

REKLAMA

Więcej na temat Nvidii:

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA