REKLAMA

Leci na Księżyc i pokazał nam Ziemię. To zdjęcie jest naprawdę wyjątkowe

To zdecydowanie jedno z najładniejszych zdjęć Ziemi, choć widzieliśmy ich już przecież wiele. Nasza planeta, widziana w prawdziwych kolorach jest na nim wyjątkowo piękna i krucha. Na błękicie oceanów wyraźnie odcina się piaskowy kolor Australii. Tak wygląda Ziemia w drodze na Księżyc. Fotografię zaprezentowała firma Intuitive Machines.

18.02.2024 20.00
Leci na Księżyc i pokazał nam Ziemię. To zdjęcie jest naprawdę wyjątkowe
REKLAMA

Kiedy myślimy o eksploracji Księżyca, zwykle kojarzymy ją z misjami NASA lub innych agencji kosmicznych. Jednak w ostatnich latach coraz więcej prywatnych firm próbuje dotrzeć do naszego naturalnego satelity i wykorzystać jego potencjał naukowy i gospodarczy. Jedną z nich jest Intuitive Machines, firma z Houston w Teksasie, która 15 lutego 2024 r. wysłała na orbitę swój pierwszy lądownik księżycowy o nazwie własnej Odysseus (Odyseusz).

REKLAMA

Pierwsze prywatne lądowanie na Księżycu

Odysseus jest niewielkim robotem model Nova-C, który waży około 500 kg i ma kształt stożka. Wystrzelony został w ramach misji IM-1. Jego głównym zadaniem jest dostarczenie na powierzchnię Księżyca instrumentów do eksperymentów przez NASA oraz firmy prywatne. Instrumenty mają zbierać dane, które pomogą w realizacji programu Artemis, który zakłada lądowanie w pobliżu bieguna południowego Księżyca w 2026 r.

Więcej o powrocie ludzi na Księżyc przeczytasz na Spider`s Web:

Odysseus został wyniesiony na orbitę przez rakietę Falcon 9 firmy SpaceX, która wystartowała z kosmodromu Cape Canaveral na Florydzie. Po odłączeniu się od drugiego stopnia rakiety, lądownik rozpoczął swoją samodzielną podróż do Księżyca, która ma potrwać około tygodnia. W trakcie lotu Odysseus wykonał kilka manewrów korekcyjnych, w tym testowy zapłon swojego silnika, który jest napędzany ciekłym metanem i ciekłym tlenem. To pierwszy raz, kiedy taki rodzaj paliwa jest używany w przestrzeni kosmicznej.

 class="wp-image-4431977"
Firma Intuitive Machines pomyślnie wysłała na Ziemię zdjęcia ze swojej pierwszej misji IM-1. Zdjęcia zostały wykonane wkrótce po oddzieleniu się od drugiego etapu SpaceX podczas pierwszej podróży Intuitive Machines na Księżyc

Już dzień po starcie, lądownik przesłał na Ziemię swoje pierwsze zdjęcia z kosmosu, na których widać naszą planetę w tle. Zdjęcia te są nie tylko pięknymi widokami, ale też dowodem na to, że lądownik jest w dobrym stanie i komunikuje się z centrum kontroli misji. Intuitive Machines podzieliło się nimi ze światem za pośrednictwem swojego konta na X.

Czekamy na lądowanie

REKLAMA

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, lądownik ma wylądować na Księżycu 22 lutego 2024 r. w rejonie Oceanus Procellarum, czyli Oceanu Burz. Tam rozpocznie swoją misję naukową, która ma potrwać około 14 dni ziemskich, czyli jednego dnia księżycowego. W tym czasie Odysseus będzie przekazywał dane i obrazy z powierzchni Księżyca, a także testował nowe technologie, takie jak system nawigacji oparty na sztucznej inteligencji, który ma pomóc w unikaniu przeszkód i znalezieniu optymalnego miejsca do lądowania.

Odysseus jest więc nie tylko lądownikiem, ale też odyseją - podróżą pełną przygód i odkryć. Jego misja może być początkiem nowej ery eksploracji Księżyca, w której prywatne firmy będą odgrywać coraz większą rolę.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA