Leci na Księżyc i pokazał nam Ziemię. To zdjęcie jest naprawdę wyjątkowe
To zdecydowanie jedno z najładniejszych zdjęć Ziemi, choć widzieliśmy ich już przecież wiele. Nasza planeta, widziana w prawdziwych kolorach jest na nim wyjątkowo piękna i krucha. Na błękicie oceanów wyraźnie odcina się piaskowy kolor Australii. Tak wygląda Ziemia w drodze na Księżyc. Fotografię zaprezentowała firma Intuitive Machines.
Kiedy myślimy o eksploracji Księżyca, zwykle kojarzymy ją z misjami NASA lub innych agencji kosmicznych. Jednak w ostatnich latach coraz więcej prywatnych firm próbuje dotrzeć do naszego naturalnego satelity i wykorzystać jego potencjał naukowy i gospodarczy. Jedną z nich jest Intuitive Machines, firma z Houston w Teksasie, która 15 lutego 2024 r. wysłała na orbitę swój pierwszy lądownik księżycowy o nazwie własnej Odysseus (Odyseusz).
Pierwsze prywatne lądowanie na Księżycu
Odysseus jest niewielkim robotem model Nova-C, który waży około 500 kg i ma kształt stożka. Wystrzelony został w ramach misji IM-1. Jego głównym zadaniem jest dostarczenie na powierzchnię Księżyca instrumentów do eksperymentów przez NASA oraz firmy prywatne. Instrumenty mają zbierać dane, które pomogą w realizacji programu Artemis, który zakłada lądowanie w pobliżu bieguna południowego Księżyca w 2026 r.
Więcej o powrocie ludzi na Księżyc przeczytasz na Spider`s Web:
- Polska leci na Księżyc. Musimy znaleźć miejsce, gdzie powstanie kolonia ludzi
- Wypalą powierzchnię Księżyca! Zdewastują Srebrny Glob, żebyśmy mogli tam latać
- Ludzie na Księżycu będą oddychać skałami. NASA właśnie to przetestowała
- Niesamowite zdjęcia Księżyca pokazują miejsca, gdzie wylądują ludzie. Takich szczegółów jeszcze nie widzieliśmy
Odysseus został wyniesiony na orbitę przez rakietę Falcon 9 firmy SpaceX, która wystartowała z kosmodromu Cape Canaveral na Florydzie. Po odłączeniu się od drugiego stopnia rakiety, lądownik rozpoczął swoją samodzielną podróż do Księżyca, która ma potrwać około tygodnia. W trakcie lotu Odysseus wykonał kilka manewrów korekcyjnych, w tym testowy zapłon swojego silnika, który jest napędzany ciekłym metanem i ciekłym tlenem. To pierwszy raz, kiedy taki rodzaj paliwa jest używany w przestrzeni kosmicznej.
Już dzień po starcie, lądownik przesłał na Ziemię swoje pierwsze zdjęcia z kosmosu, na których widać naszą planetę w tle. Zdjęcia te są nie tylko pięknymi widokami, ale też dowodem na to, że lądownik jest w dobrym stanie i komunikuje się z centrum kontroli misji. Intuitive Machines podzieliło się nimi ze światem za pośrednictwem swojego konta na X.
Czekamy na lądowanie
Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, lądownik ma wylądować na Księżycu 22 lutego 2024 r. w rejonie Oceanus Procellarum, czyli Oceanu Burz. Tam rozpocznie swoją misję naukową, która ma potrwać około 14 dni ziemskich, czyli jednego dnia księżycowego. W tym czasie Odysseus będzie przekazywał dane i obrazy z powierzchni Księżyca, a także testował nowe technologie, takie jak system nawigacji oparty na sztucznej inteligencji, który ma pomóc w unikaniu przeszkód i znalezieniu optymalnego miejsca do lądowania.
Odysseus jest więc nie tylko lądownikiem, ale też odyseją - podróżą pełną przygód i odkryć. Jego misja może być początkiem nowej ery eksploracji Księżyca, w której prywatne firmy będą odgrywać coraz większą rolę.