REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Ekologia

Drewniane budowle nawet w Polsce będą normą. W Warszawie szykowany jest ekologiczny biurowiec

Budynki z drewna stają cię coraz częściej alternatywą dla obecnie stosowanych w budownictwie materiałów. Nawet w Polsce. Stolica jednak swojego nowoczesnego biurowego „drewniaka” jeszcze nie miała, ale wkrótce się to zmieni.

23.01.2024
18:13
biurowiec z drewna
REKLAMA

Jak informuje pracownia Ambient pierwszy w Warszawie biurowiec w technologii drewnianej uzyskał pozwolenie na budowę. Budynek zaprojektowany jest w technologii drewna klejonego ze stropami z płyt CLT. Elewacja będzie wykonana jako ściana kurtynowa szkieletowa drewniana z drewnianą okładziną - wyjaśniają twórcy. Stanie w Parku Poleczki na Ursynowie.

REKLAMA

Pierwszy drewniany warszawski biurowiec będzie mierzył 16 m

Daleko mu może do europejskich i światowych rekordzistów, ale też nie zawsze o bycie najwyższym chodzi. Tutaj ważniejsze może być przetarcie szlaków. Jak zauważa Magdalena Pios, założycielka pracowni, „projektowanie dużych budynków biurowych i obiektów użyteczności publicznej w tej technologii jest możliwe”. Powierzchnia biurowca wyniesie 9,3 tys. m2 i zajmie cztery kondygnacje.

Staramy się, aby nasze projekty były zrównoważone na każdym etapie życia budynku: od doboru materiałów po fazę użytkowania. Myślimy też, jak uniknąć powstawania odpadów przy remoncie lub nawet w przypadku rozbiórki obiektu. W naszych projektach wdrażamy zasady gospodarki o obiegu zamkniętym. Troska o środowisko łączy się w naszej pracy z dbałością o jakość architektury oraz komfort i dobrostan użytkowników tworzonych przez nas przestrzeni

– podkreśla Magdalena Pios, założycielka pracowni Ambient.

Więcej na temat architektury przeczytasz na Spider's Web:

Budynek ma się wyróżniać niskim śladem węglowym, ograniczeniem zużycia energii czy „komfortową przestrzenią do pracy”. Wnętrza za sprawą ograniczenia przeszkleń mają mieć wysoki komfort termiczny, zaś duże okna bez podziałów powinny zapewnić „doskonałe oświetlenie”. Stanowska pracy zostały opracowane tak, aby stworzyć energooszczędny i efektywny system ich oświetlenia. Otwierane panele elewacji dadzą z kolei możliwość przewietrzenia wnętrza.

REKLAMA

Nie wiadomo jeszcze, kiedy ruszy budowa, ale ponoć nie potrwa długo. Do postawienia nie będzie konieczny dźwig.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA