To będzie najwyższy budynek na świecie, a jego wysokość wyniesie ponad kilometr!
Dla sektora budowlanego i architektonicznego w Arabii Saudyjskiej 2023 rok jest znakomity. Nie dość, że władze pustynnego królestwa potwierdziły niedawno, że będą kontynuować realizację projektu budowy miasta o długości 170 km o nazwie The Line (Linia), to teraz ogłoszono także, że wznowiona zostanie budowa docelowo najwyższego budynku na świecie - Jeddah Tower, określanego też mianem Kingdom Tower.
Budowa, która została zapoczątkowana jeszcze w 2013 roku, postępowała zgodnie z planem przez pięć lat, aż do stycznia 2018 r. Wtedy to właściciel budynku, firma JEC, z powodu problemów z wykonawcą po czystkach politycznych w Arabii Saudyjskiej w latach 2017-19, wstrzymała prace. Wieża Jeddah Tower była wtedy ukończona w około jednej trzeciej.
Od tego czasu, w okolicy 60 piętra, prace budowlane utknęły w martwym punkcie. Przyczyniła się do tego również pandemia. Teraz jednak budowa ruszyła i jak zapewniają wykonawcy, ma ona przebiegać bez przeszkód aż do pomyślnego końca.
Ponad kilometr wysokości
Co ciekawe nie jest jeszcze znana ostateczna wysokość przyszłego rekordzisty, wiadomo jednak, że ma być to pierwszy budynek w historii, który przekroczy magiczną granicę 1000 m. Ściślej, wiadomo, że wysokość wieżowca powstającego w portowym mieście Jeddah nad Morzem Czerwonym w Arabii Saudyjskiej ma wynosić przynajmniej 1007 m. To oznacza, że będzie on ponad trzy razy wyższy od Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie, który obecnie jest drugim najwyższym budynkiem w Polsce i ponad dwa razy wyższy od słynnego Empire State Building w Nowym Jorku.
Jak na razie jednak, najwyższym budynkiem na świecie jest znajdujący się w Dubaju w Zjednoczonych Emiratach Arabskich Burj Khalifa, który mierzy 829,8 m. Oprócz położenia na Półwyspie Arabskim z powstającym Jeddah Tower łączy go inna rzecz, a raczej osoba. To projektant Adrian Smith z biura architektonicznego AS+GG, który zaprojektował obydwie konstrukcje. Tym samym architekt będzie autorem dwóch najwyższych budynków na świecie, co nie zdarzyło się nigdy do tej pory i co zapewni mu miano prawdziwego króla wysokości w świecie architektury.
Wszyscy znamy wygląd Burj Khalifa z niezliczonych źródeł. Od momentu otwarcia jest jedną z głównych atrakcji turystycznych świata. To on jest centralnym punktem, wokół którego rozgrywa się jeden z najbardziej okazałych pokazów pirotechniczno-świetlnych z okazji Nowego Roku, był także areną wyczynów kaskaderskich Toma Cruise’a w jednym z filmów z serii Mission: Impossible, a wrzucenie go na Instagrama w relacji z wakacji to chyba jeden z najlepszych sposobów na zgarnięcie rekordowej ilości „lajków”.
Jak będzie wyglądać Jeddah Tower? Z racji swojej wysokości i powiązanych z nią praw fizyki, które wykluczają zbyt fantazyjne formy, wieżowiec będzie miał stosunkowo prostą, zwężającą się ku górze, trójkątną formę. Jak twierdzi jego projektant, została ona zainspirowana kształtem złożonych liści pustynnej rośliny. Jej funkcja będzie wiązać się będzie nie tylko z estetyką, ale także wspomnianymi wymogami, jakie niosą ze sobą prawa fizyki.
Taki, a nie inny kształt budynku ma mu bowiem zapewnić odpowiednią odporność na potężne obciążenia wynikające z wiatru na wysokości kilkuset metrów. Trzeba bowiem pamiętać, że Jeddah Tower nie będzie stać w otoczeniu innych drapaczy chmur jak strzeliste konstrukcje na Manhattanie czy w Hong Kongu a w mieście położonym na pustynnym, płaskim brzegu Morza Czerwonego. Uderzający w niego wiatr będzie więc niekiedy nabierał rozpędu przez wiele kilometrów, zanim wywrze nacisk na jego fasadę.
Na Spider’s Web sporo piszemy na temat architektury:
270 betonowych pali i powierzchnia równa niemal stu boiskom piłkarskim
Z tego właśnie powodu wieżowiec będzie dosłownie zakotwiczony w gruncie, opierając się na systemie 270 betonowych pali sięgających na głębokość 105 m (to nieco mniej niż wynosi połowa wysokości wspomnianego Pałacu Kultury i Nauki). Ich umieszczenie w gruncie zajęło całe dziewięć miesięcy i było jednym z najbardziej wymagających przedsięwzięć związanych z budową wieżowca.
Całkowita powierzchnia użytkowa ukończonego wieżowca ma wynosić 530 tys. mkw., co odpowiada obszarowi, jaki zajmuje około 90 boisk piłkarskich! Zostanie w nim także zainstalowanych 59 szybkobieżnych wind, z których pięć będzie dwupoziomowych. Oprócz tradycyjnych biur, hoteli i luksusowych apartamentów znajdzie się tam również położone najwyżej na świecie obserwatorium astronomiczne.
Tyle jeśli chodzi o podstawowe fakty i ciekawostki. Pozostaje nam jedynie czekać na ukończenie projektu, który w momencie zwieńczenia zmieni światową architekturę i historię ludzkich konstrukcji na zawsze.