REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Poradniki
  3. Smartfony - Poradniki

Jak mierzyć kroki w telefonie? Poradnik

Zastanawiałeś się kiedyś, jak inni wiedzą ile dziennie zrobili kroków lub czy spełnili zalecaną przez WHO normę 10 tys. kroków? Proste: prawdopodobnie za pomocą smartfona. Podpowiadamy jak samodzielnie sprawić, by twój smartfon mierzył liczbę przebytych kroków.

12.11.2023
8:22
Jak mierzyć kroki w telefonie? Poradnik
REKLAMA

Jeszcze kilka lat temu, by mierzyć liczbę wykonanych kroków należało posiadać specjalne urządzenie - krokomierz. Obecnie możemy mierzyć je za pomocą smartfona. I to nie topowego smartfona czy telefonu dedykowanego sportowcom, a przeciętnego smartfona, który zapewne leży na twoim biurku lub masz go właśnie w dłoni. Jak? Przedstawimy to w tym tekście.

REKLAMA

Jak mierzyć kroki w telefonie? To musisz wiedzieć:

Jak działa krokomierz w telefonie?

Zdecydowana większość produkowanych współcześnie smartfonów wyposażona jest w niewielki czujnik - akcelerometr. Akcelerometr potrafi wykryć to, w jaki sposób telefon zmienia położenie w przestrzeni. Kiedy chodzisz lub biegniesz, akcelerometr wykrywa ruch telefonu w górę i w dół oraz liczy częstotliwość, z jaką owy ruch jest wykonywany. Oprogramowanie telefonu (pod postacią aplikacji) odpowiednio interpretuje owy ruch i częstotliwość, by wyświetlić ci szacowaną ilość kroków, które wykonałeś.

Szacowaną stanowi słowo klucz, gdyż pomiary telefonu mogą odbiegać od rzeczywistej liczby kroków, którą wykonałeś. Dla najbardziej precyzyjnych pomiarów należy nosić telefon blisko siebie: w kieszeni spodni lub na ramieniu, za pomocą specjalnych sportowych opasek z pokrowcem na telefon.

Jak mierzyć kroki w telefonie z Androidem?

Smartfony z systemem Android w zdecydowanej większości przypadków posiadają wbudowane niezbędne czujniki, które umożliwiają pomiar wykonanych kroków. Jednakże zwykle nie posiadają zainstalowanej aplikacji pozwalającej na pomiar kroków. Tę musisz pobrać ze sklepu Google Play, a co ważniejsze - aplikacji tych jest kilka.

Uniwersalną opcją dla każdego smartfona z Androidem jest opracowana przez Google aplikacja Google Fit. Aby mierzyć kroki z Google Fit wystarczy, że po instalacji aplikacji wykonasz następujące czynności:

  1. Na dolnym pasku aplikacji wybierz Profil
  2. Dotknij ikony zębatki w prawym górnym rogu
  3. Z opcji wybierz "Monitoruj aktywność"
  4. Od tego momentu twój smartfon zacznie mierzyć twoje kroki

Google Fit stanowi metodę uniwersalną - jeżeli jesteś posiadaczem smartfona, którego producent również produkuje własne smartwatche i/lub smartbandy, możesz zainstalować aplikację dedykowaną dla urządzeń danego producenta. Przykładowo - jeżeli posiadasz smartfon Samsung, zamiast Google Fit możesz zainstalować Samsung Health. Posiadacze smartfonów Huawei mogą cieszyć się Zdrowiem Huawei, a Xiaomi (a także Redmi oraz POCO) - Mi Fitness (Xiaomi Wear).

Jeszcze innym sposobem na mierzenie kroków jest zainstalowanie aplikacji niezależnego dewelopera. Po prostu wyszukaj w sklepie Google Play frazę "krokomierz", a wyszukiwarka pokaże ci dziesiątki różnych aplikacji pozwalających na pomiar kroków.

Jak mierzyć kroki na iPhone?

Kroki na iPhone mierzy się tak jak na telefonach z Androidem - za pomocą aplikacji. Jednak w przypadku smartfonów Apple sprawa jest trochę uproszczona: liczba kroków mierzona jest za pomocą wbudowanej aplikacji Zdrowie.

Mierzenia kroków w aplikacji Zdrowie na iPhone nie trzeba w żaden sposób włączać (ani nie ma przełącznika, by pomiar wyłączyć) - uruchomiony iPhone stale mierzy twoje kroki.

Kroki możesz mierzyć także za pomocą smartwatcha lub smartbanda

Pomiar wykonanych kroków jest możliwy całkowicie za pomocą smartfona, bez potrzeby zaopatrywania się w specjalne urządzenia. Jednakże pomiar może nie być dokładny. To ze względu na zarówno wielozadaniowość smartfona (krokomierz jest tylko dodatkiem, nie główną funkcją), jak i fakt, że wiarygodność pomiaru zaburzana jest przez noszenie smartfona w plecaku czy torebce.

Z tego względu wiele osób mimo wszystko decyduje się na zakup smartwatcha lub smartbanda, który zapewnia dokładniejszy niż smartfon pomiar, a przy okazji pozwala na trzymanie telefonu w bardziej wygodnym miejscu, przy zachowaniu jakości pozyskiwanych danych.

REKLAMA

Może zainteresować cię także:

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA