REKLAMA

Najlepsze darmowe aplikacje do liczenia kalorii

W teorii możesz samodzielnie przeliczyć i podsumować wartości kaloryczne i ilość makroskładników, którą spożyłeś. W praktyce: czemu po prostu nie zlecić tego aplikacji, która oprócz obliczenia tych wartości powie ci, ile jeszcze możesz zjeść i wykresami zmotywuje cię do dalszego trwania w postanowieniu? Przedstawiamy pięć aplikacji do liczenia kalorii, które staną się nieodzownymi kompanami każdego dnia.

02.04.2023 05.03
Najlepsze darmowe aplikacje do liczenia kalorii
REKLAMA

Smartfony powszechnie utożsamiamy z aplikacjami społecznościowymi, jednakże równie dużą popularnością cieszą się aplikacje zwiększające produktywność - w tym liczniki kalorii. Używane są one nie tylko przez osoby próbujące zrzucić zbędne kilogramy, ale także przez osoby aktywnie uprawiające sport, stosujące różnego rodzaju diety zgodnie z zaleceniami lekarzy czy po prostu chcące zwiększyć świadomość tego, co jedzą.

REKLAMA

Aplikacja do liczenia kalorii - dlaczego warto ją zainstalować?

Wiele osób chcących mieć kontrolę nad tym co je słysząc o licznikach kalorii macha ręką "Samodzielnie mogę to obliczyć". I faktycznie - biorąc pod uwagę wymóg umieszczania na etykietach produktów spożywczych ich wartości odżywczych wiele można wyliczyć samemu. Ale co w przypadku, kiedy samodzielnie gotujesz danie? Albo w przypadku, kiedy w biegu jesz różne rzeczy i nie jesteś w stanie usiąść i dokładnie wyliczyć wartości tego, co jesz? Do tego kalorie to jedno, ale co jeżeli również liczysz procentowy udział białek, węglowodanów i tłuszczy w twojej diecie?

Liczenie kalorii i wartości odżywczych z powodzeniem może być zrobione samodzielnie, jednak aplikacje do liczenia kalorii bardzo to upraszczają. W zdecydowanej większości przypadków wystarczy jedynie znać nazwę tego co jemy oraz przybliżoną wagę (lub objętość), by natychmiastowo otrzymać wartość tego, co właśnie zostało przez ciebie zjedzone. W przypadku wielu produktów wystarczy jedynie zeskanować telefonem kod kreskowy.

W obecnie dostępnych aplikacjach liczenie kalorii to tylko jedna z wielu funkcji oferowanych przez ich twórców. Wysyłanie przypomnień o posiłkach czy nawodnieniu organizmu, śledzenie postępów w utracie wagi czy wyświetlanie tygodniowych lub miesięcznych podsumowań - to tylko kilka z opcji, które można znaleźć w wielu aplikacjach do liczenia kalorii.

Najlepsze aplikacje do liczenia kalorii

Wybraliśmy 5 aplikacji, które naszym zdaniem są najlepsze dla początkujących - początkujących tak ze smartfonami, jak i z liczeniem kalorii.

Fitatu

Fitatu to jedna z najpopularniejszych w Polsce aplikacji do liczenia kalorii. I nie ma się temu co dziwić - począwszy od bogatego zbioru produktów i dań, możliwości dostosowywania dziennych celów, ilości posiłków oraz śledzenia swoich postępów, Fitatu to aplikacja która przypadnie do gustu tak tym próbującym zrzucić wagę, jak i aktywnie pracującym nad swoją masą mięśniową czy stosującym dietę z powodów zdrowotnych. Nawet w wersji darmowej Fitatu stanowi nieocenioną pomoc, a subskrypcja premium to jedynie skromny dodatek dla tych, którzy chcieliby zyskać jeszcze bardziej szczegółowy wgląd w informacje o swoich postępach czy korzystać z aplikacji w trybie offline.

Fitatu można pobrać za darmo zarówno na telefony z Androidem jak i iPhone.

MyFitnessPal

MyFitnessPal posiada jedną z największych baz danych produktów spożywczych, co sprawia, że łatwo jest znaleźć i dodać konkretny produkt do swojego dziennika żywieniowego. Aplikacja umożliwia szybkie dodawanie posiłków, skanowanie kodów kreskowych produktów, a także wprowadzanie własnych przepisów i żywności. MyFitnessPal umożliwia ustawienie indywidualnych celów, takich jak ilość kalorii, które chcesz spożywać każdego dnia, oraz docelowy podział makroskładników. Aplikacja umożliwia także automatyczne ustawienie tych wartości na podstawie Twoich informacji, takich jak wiek, płeć, wzrost, waga, poziom aktywności i ustawionego przez ciebie celu.

MyFitnessPal jest darmową aplikacją dostępną zarówno na Android i iOS. Aplikacja oferuje opcjonalny, płatny plan, który doda do aplikacji kolejne funkcje, takie jak np. eksportowanie informacji do pliku .csv czy zapisywanie własnych dań.

FatSecret

FatSecret pozwala na śledzenie nie tylko kalorii, ale także makroskładników, witamin i minerałów. Możesz ustalać własne cele i monitorować swój postęp na wykresach i raportach, a aplikacja dane te może przekazać dalej, do m.in. aplikacji Google Fit, Apple Health czy Samsung Health. FatSecret posiada dużą bazę danych produktów spożywczych, potraw oraz przepisów, a dodatkową pomocą w codziennym rozeznaniu w tym co jesz stanowi skaner kodów kreskowych. Ponadto FatSecret umożliwia rejestrowanie aktywności fizycznej, co pozwala na monitorowanie spalonych kalorii i lepsze dostosowanie planu żywieniowego do poziomu aktywności użytkownika, a postępami oraz wskazówkami w utrzymaniu zdrowego trybu życia możesz dzielić się na specjalnym forum społeczności FatSecret.

FatSecret jest darmową aplikacją do liczenia kalorii, a za dostęp do dodatkowych funkcji należy zapłacić w formie comiesięcznego abonamentu

YAZIO

Aplikacja Yazio posiada przyjazny dla użytkownika interfejs, który jest łatwy w nawigacji, co ułatwia śledzenie kalorii i makroskładników. Umożliwia ona także ustawienie indywidualnych celów dotyczących utraty, utrzymania lub przyrostu masy ciała, a także poziomu aktywności fizycznej i preferencji żywieniowych. Yazio ma obszerną bazę danych produktów spożywczych i potraw, co pozwala na dokładne śledzenie spożycia kalorii i makroskładników. Aplikacja oferuje narzędzia do planowania posiłków oraz zdrowe przepisy, które pomagają użytkownikom utrzymać zrównoważoną dietę i osiągnąć swoje cele żywieniowe, a ponadto posiada ona integracje z usługami Google Fit oraz Apple Health.

Tak jak w przypadku pozostałych aplikacji, YAZIO jest darmowy z opcjonalną subskrypcją premium odblokowującą dodatkowe funkcje. YAZIO dostępny jest zarówno na telefony z Androidem jak i iPhone.

VitaScale

REKLAMA

Aplikacja VitaScale jest wartościowym narzędziem dla diabetyków typu 1 oraz osób stosujących diety - nie tylko odchudzające. VitaScale oferuje funkcje liczenia kalorii, przelicznik wartości odżywczych, planowanie diety, obliczanie zapotrzebowania kalorycznego oraz możliwość dodawania własnych produktów. Dzięki temu użytkownicy mogą śledzić i kontrolować swoje spożycie kalorii oraz makroskładników. Ponadto aplikacja zawiera specjalne funkcje dla diabetyków, takie jak przelicznik wagowy WW (wymienników węglowodanowych) i WBT (wymienników białkowo-tłuszczowych), obliczanie jednostek insuliny oraz prowadzenie dzienniczka diabetyka.

VitaScale możesz pobrać za darmo ze sklepu Google Play i App Store.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA