REKLAMA

Jak działa kompas w telefonie i jak z niego korzystać?

Smartfon powszechnie utożsamia się z urządzeniem, które najwięcej korzyści przynosi osobom żyjącym w sercu metropolii. Jednak część z jego funkcji może być niezwykle przydatna w terenie: latarka, GPS czy... kompas. Jak działa i gdzie znaleźć kompas w telefonie?

19.03.2023 20.02
kompas w telefonie
REKLAMA

Kiedy miałam okazję po raz pierwszy w życiu skorzystać z kompasu w iPhonie 3GS, było to nie tylko interesujące doświadczenie, ale przede wszystkim niezwykle fascynująca funkcja. Tradycyjnie kompas utożsamiamy z niewielkim urządzeniem, w którym umieszczone są dwa ośrodki siły, dzięki którym igła kompasu zawsze wskazuje północ.

Trzymając smartfon w ręku trudno sobie wyobrazić, że kompas może być zamknięty pod smukłym, sześciocalowym ekranem. A jednak współcześnie posiada go każdy smartfon - począwszy od topowych iPhone'ów i Samsungów Galaxy, kończąc na budżetowych urządzeniach poniżej tysiąca złotych. Jak działa kompas w telefonie i jak go znaleźć?

REKLAMA

Zwykły kompas, a kompas w telefonie - różnice w działaniu

Zwykły kompas działa dzięki wykrywaniu naturalnych pól magnetycznych Ziemi. Ziemia ma żelazne jądro, które jest częściowo ciekłe, a częściowo krystaliczne z powodu ciśnienia grawitacyjnego. Uważa się, że ruch w ciekłym zewnętrznym jądrze jest tym, co wytwarza pole magnetyczne Ziemi.

Każdy magnes ma dwie główne ośrodki siły, zwane biegunami - jeden na każdym końcu. Linie siły magnetycznej łączą te bieguny. Igła kompasu zachowuje się jak kawałki metalu i zawsze wskazuje biegun północny.

Z kolei w telefonie nie ma ruchomych części, więc sposób działania wewnętrznego kompasu jest inny niż tradycyjnego. Kompas w smartfonie działa dzięki czujnikowi nazywanemu magnetometrem, a właściwie dzięki jego zminiaturyzowanej wersji, który służy do pomiaru siły i kierunku pól magnetycznych. Czujnik mierzy pole magnetyczne w trzech osiach i przekształca je na napięcie, które telefon może odczytać. Dzięki zastosowaniu trzyosiowego czujnika telefon może prawidłowo wskazywać kierunek bez względu na swoje położenie w przestrzeni.

Współcześnie każdy telefon posiada czujnik niezbędny do użycia go jako kompasu. Jednak jego znalezienie w telefonie nie jest aż tak oczywiste.

Kompas w telefonie z Androidem. Jak z niego korzystać?

Pomimo że telefony posiadają specjalny czujnik umożliwiający im działanie niczym kompas, domyślnie w systemie Android nie ma dedykowanej aplikacji kompasu. Aby zamienić smartfon w poręczny drogowskaz, należy skorzystać z jednej z aplikacji w Sklepie Play - jednej z aplikacji, gdyż tych są setki.

  1. Otwórz aplikację Sklep Play
  2. Wyszukaj frazę "kompas"
  3. Zainstaluj jedną z aplikacji
  4. Otwórz aplikację
Kompas na telefonie z Androidem

Aby kompas mógł prawidłowo odczytywać pozycję, należy dać aplikacji odpowiednie uprawnienia. Zależnie od wybranej przez ciebie aplikacji, jej wygląd oraz funkcje mogą się różnić, a sam kompas może też poprosić cię o kalibrację czujnika. W takim wypadku oddal się od urządzeń, które mogłyby zakłócać odczyt (np. komputer, router Wi-Fi, telewizor) i postępuj z instrukcjami wyświetlonymi na ekranie

Jak włączyć kompas w iPhonie?

REKLAMA

Urządzenia Apple oprócz niezbędnego czujnika wyposażone są w dedykowaną aplikację do korzystania z wbudowanego w iPhonie kompasu. Aplikacja ta nazywa się po prostu Kompas (lub Compass w wersji angielskiej) i jeżeli nie widzisz jej na ekranie głównym, z łatwością znajdziesz ją poprzez opcję wyszukiwania aplikacji

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA