REKLAMA

Najlepsze aplikacje do rozpoznawania roślin. Niektóre są trujące, o czym możesz nie wiedzieć

Zastanawiasz się do jakiego gatunku należy roślina którą hodujesz w domu, bądź którą napotkałeś podczas spaceru? Poznasz jej nazwę za pomocą smartfona. Oto najlepsze aplikacje do identyfikacji roślin - zarówno w wersji na Androida, jak i iOS.

25.03.2023 20.04
Najlepsze aplikacje do rozpoznawania roślin
REKLAMA

Aplikacje do rozpoznawania roślin to świetny przykład na to, jak pomocna może być nowoczesna technologia. Wystarczy smartfon, który przecież każdy ma w kieszeni oraz darmowe oprogramowanie, by w kilka sekund rozpoznać dowolny gatunek rośliny.

Zasada działania takich aplikacji jest prosta - za ich pomocą robimy zdjęcie charakterystycznej części rośliny (np. liścia lub kwiatu), a aplikacja z mniejszym lub większym prawdopodobieństwem poda nam jej nazwę.

REKLAMA

Identyfikację warto przeprowadzić również z innych powodów niż ciekawość. Roślina goszcząca w domu może być trująca dla zwierząt, uczulać domowników, a czasem warto po prostu sprawdzić, co lubi dany gatunek i jak się powinno o niego dbać.

Najlepsze aplikacje do identyfikacji roślin

Aplikacji do rozpoznawania roślin jest całe mnóstwo, ale po krótkich testach zdecydowaliśmy się wyróżnić trzy z nich.

Flora Incognita

Aplikacja Flora Incognita została opracowana przez naukowców z Uniwersytetu Technicznego w Ilmenau i Instytutu Biogeochemii Maxa Plancka w Jenie. Została wyróżniona jako projekt Dekady Różnorodności Biologicznej ONZ. Jest tu porządna polska wersja językowa i nie ma reklam.

 class="wp-image-3508340"
Flora Incognita

Aplikacja do rozpoznawania roślin Flora Incognita - gdzie pobrać?

PlantNet Plant Identification

Szybko, sprawnie, za darmo i bez reklam - tak w skrócie można opisać działanie apki Plant Net.

 class="wp-image-3507521"
PlantNet

PlantNet Plant Identification - gdzie pobrać?

PlantSnap

Wersja darmowa PlantSnap umożliwia jedynie identyfikację 5 roślin dziennie. Pełną wersję można testować 7 dni za darmo, a potem uiścić (albo nie) roczną opłatę w wysokości 160 zł (80 w promocji). Obsługa jest prosta, działanie szybkie, ale minusem jest robione automatem, niedokładne i pełne błędów tłumaczenie na polski.

 class="wp-image-3507626"
PlantSnap

PlantSnap - gdzie pobrać?

Jako, że interesuję się roślinami i generalnie mam dobrą wiedzę na temat tego co hoduję w domu - to w moim przypadku obyło się bez niespodzianek. Wszystkie aplikacje zgodnie potwierdziły nazewnictwo moich roślinek.

Czytaj też:

REKLAMA

Warto wspomnieć, że istnieją również aplikacje diagnozujące stan rośliny, a nawet starające się identyfikować ich choroby.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA