REKLAMA

Amazon rusza na podbój Księżyca. Właśnie zaprezentował kosmiczną taksówkę

Firma Blue Origin zaprezentowała pełnowymiarową makietę bezzałogowej wersji lądownika księżycowego Blue Moon. Ma on dostarczyć na powierzchnię naszego satelity czterech astronautów.

Jeff Bezos ujawnia makietę prototypu lądownika księżycowego Blue Moon
REKLAMA

Blue Origin, znana firma zajmująca się eksploracją kosmosu, ujawniła makietę prototypu załogowego lądownika księżycowego Blue Moon. To przełomowe wydarzenie w historii podboju kosmosu, które otwiera nowe możliwości dla ludzkości.

REKLAMA

Blue Moon to rodzina lądowników księżycowych i powiązanej z nimi infrastruktury, mająca na celu przewożenie ludzi i ładunków na Księżyc. Obecnie projekt jest rozwijany przez konsorcjum pod przewodnictwem Blue Origin, w skład którego wchodzą również Lockheed Martin, Draper, Boeing, Astrobotic i Honeybee Robotics.

Więcej o wyścigu na Księżyc przeczytasz na Spider`s Web:

Dwie wersje Blue Moon

W fazie rozwoju są obecnie dwie wersje Blue Moon są obecnie: robotyczny lądownik planowany do lądowania na Księżycu w 2024 r. oraz większy lądownik załogowy, który ma dostarczyć czteroosobową załogę astronautów na powierzchnię księżycową w ramach misji NASA Artemis V w 2029 r.

Prace nad mniejszym, bezzałogowym lądownikiem rozpoczęły się w 2016 r. i zostały publicznie ujawnione w 2017 r. Będzie on zdolny do dostarczenia na powierzchnię Księżyca ładunku o masie do 3 t. Lądownik ten oznaczony jest jako Blue Moon Mark 1 i ma być on używany do przewożenia ładunków na powierzchnię Srebrnego Globu.

Tymczasem firma zaprezentowała właśnie większy lądownik, oznaczony jako Blue Moon Mark 2. Mark 2 będzie przewoził astronautów na powierzchnię Księżyca i z powrotem w ramach kontraktu z NASA. Załogowy lądownik, określany jako Mk2, został wybrany przez NASA jako zwycięzca kontraktu Sustaining Lunar Development Human Landing System w maju 2023 r. Jest to drugi załogowy lądownik księżycowy zlecony przez NASA w ramach programu Artemis HLS. Pierwszy to oczywiście Starship HLS, firmy SpaceX.

Lądownik Blue Moon Mark 2 ma być zdolny do przewożenia do czterech astronautów na powierzchnię Księżyca na okres do 30 dni. Ma być to statek w pełni wielokrotnego użytku, z planowaną wersją cargo. Załogowa wersja Blue Moon ma zostać użyta w misji Artemis V prawdopodobnie nie wcześniej niż pod koniec tej dekady. Podczas lądowania Artemis III i IV wykorzystany zostanie statek kosmiczny SpaceX.

Blue Moon zasilany wodorem

Architektura Blue Origin jest podobna do architektury SpaceX pod tym względem, że wymaga również tankowania w kosmosie. Ale Blue Moon wykorzystuje ciekły wodór jako paliwo, podczas gdy statek kosmiczny SpaceX spala ciekły metan. Blue Origin planuje wystrzelić swoje lądowniki na pokładzie należącej do niej rakiety New Glenn, której pierwszy start ma nastąpić najwcześniej pod koniec przyszłego roku. 

W trakcie misji na Księżyc astronauci lecący z Ziemi na należącej do NASA rakiecie SLS i statku kosmicznym Orion połączą się z lądownikami – SpaceX lub Blue Origin, w zależności od misji – na orbicie wokół Księżyca, a następnie wylądują na powierzchni Księżyca. Lądowniki przetransportują załogi z powrotem na statek kosmiczny Orion, skąd powrócą na Ziemię.

Lądownik Blue Origin Mark 1 poleci najpierw na Księżyc z misją demonstracyjną, ale planowane są dodatkowe loty w celu przeniesienia ładunków naukowych na powierzchnię Księżyca. Pierwszy lot Blue Moon Mark 1 będzie nazywany przez firmę "Misją Pathfinder" i oznaczony będzie jako MK1-SN001. W trakcie misji testowane będą krytyczne systemy w tym silnik BE-7 czy systemy zasilania.

Kolejny krok dla ludzkości

Założycielem i prezesem Blue Origin jest Jeff Bezos, właściciel portalu Amazon.com. Jest jednym z najbogatszych ludzi na świecie i pasjonatem kosmosu. W lipcu 2021 r., Bezos wraz ze swoim bratem Markiem, pilotką Wally Funk i studentem Oliverem Daemenem, odbył lot suborbitalny na pokładzie statku New Shepard, stając się jednym z pierwszych prywatnych kosmicznych turystów. Bezos marzy o tym, by umożliwić milionom ludzi życie i pracę w kosmosie dla dobra Ziemi.

REKLAMA

Projekt Blue Moon to nie tylko krok milowy dla Blue Origin, ale także dla całej ludzkości. Otwiera on drzwi do nowych możliwości eksploracji kosmicznej i może stanowić kluczowy element w długoterminowych planach kolonizacji Księżyca.

Dzięki precyzyjnemu i delikatnemu lądowaniu, jakie oferuje Blue Moon, możemy oczekiwać trwałej obecności ludzi na Księżycu. To fascynujący czas dla wszystkich miłośników kosmosu i nauki. Nie możemy się doczekać kolejnych osiągnięć i odkryć, które przyniesie nam przyszłość eksploracji kosmicznej

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA