REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Kosmos

Nagrody Ig Nobla przyznane. Jest polski wątek

Co roku przed ogłoszenie laureatów Nagród Nobla przyznawane są Nagrody Ig Nobla za badania, które „sprawiają, że ludzie się śmieją, a potem myślą”. Nagrody te są organizowane przez magazyn Annals of Improbable Research i mają na celu uhonorować najdziwniejsze, zabawne i zaskakujące osiągnięcia naukowe.

17.09.2023
21:11
Nagrody Ig Nobla przyznane. Jest polski wątek
REKLAMA

W tym roku, wśród zwycięzców znaleźli się m.in. naukowcy, którzy liczyli włosy w nosie zwłok, wykorzystywali martwe pająki jako chwytaki i badali, dlaczego geolodzy liżą skały.

REKLAMA

Oto niektóre z najciekawszych nagród przyznanych w 2023 r.

Nagrody Ig Nobla są nie tylko źródłem rozrywki i śmiechu, ale także inspiracją i motywacją dla naukowców i ludzi zainteresowanych nauką. Pokazują, że nie ma tematów tabu czy zbyt głupich do badania, a że nauka może być kreatywna i zabawna. Niektóre z nagrodzonych badań mogą mieć nawet praktyczne zastosowania lub implikacje dla naszego życia i zdrowia.

Więcej o niezwykłych odkryciach naukowych przeczytasz na Spider`s Web:

Nagrody Ig Nobla uczą nas, żeby nie bać się zadawać pytań i szukać odpowiedzi, nawet jeśli wydają się one dziwne lub śmieszne. Może to być początek odkrycia czegoś nowego i ważnego. W tym tygodniu ogłoszono 33. doroczną Nagrodę Ig Nobla

Chemia i geologia: lizanie skamieniałości

Nagrodę w tej kategorii otrzymał nasz rodak, Jan Zalasiewicz z Uniwersytetu Leicester za swoją pracę „Jedzenie skamieniałości”. Zalasiewicz badał starożytną sztukę lizania skamieniałości przez geologów i paleontologów, którzy używają tego sposobu, aby lepiej zobaczyć teksturę i strukturę skał i skamielin. Jak pisał Zalasiewicz:

zwilżenie powierzchni pozwala na wyraźne zobaczenie szczegółów, które na suchej powierzchni giną w gąszczu mikroodbicia i mikrozłamań światła.

Naukowiec stworzył także „taksonomię smaku” dla różnych rodzajów skał i skamielin, opisując je jako słone, gorzkie, kwaskowate lub mdłe.

Inżynieria mechaniczna: cyborg-pająki

Nagrodę w tej kategorii zdobyli naukowcy z Singapuru i Chin za opracowanie techniki tworzenia cyborg-pająków. Wykorzystali martwe pająki jako chwytaki do podnoszenia drobnych przedmiotów, takich jak inne pająki, mrówki czy ziarna ryżu. Naukowcy podłączyli elektrody do odnóży martwych pająków i pobudzali je prądem elektrycznym, co powodowało ruchy chwytaka. W ten sposób stworzyli prosty i tani system manipulacji mikroskopijnymi obiektami.

Martwe pająki wykorzystywane jako dźwig

Zdrowie publiczne: toaleta Stanforda

Nagrodę w tej kategorii otrzymał urolog Seung-min Park za wynalezienie toalety Stanforda – inteligentnej toalety monitorującej stan zdrowia użytkownika poprzez analizę jego odchodów. Toaleta Stanforda wykorzystuje szereg technologii – od kamer po czujniki ruchu i medyczne – aby zbierać dane o ilości, kolorze, gęstości i składzie moczu i kału. Toaleta jest także w stanie rozpoznawać użytkownika po jego odbycie lub palcu. Dane te mogą być użyte do diagnozowania chorób lub ostrzegania przed nieprawidłowościami.

Medycyna: włosy w nosie zmarłych osób

Nagrodę w tej kategorii zdobyli naukowcy z Iranu i Indii za policzenie włosów w nosie zwłok. Badacze zmierzyli długość i liczbę włosów w obu nozdrzach 29 ciał – 15 mężczyzn i 14 kobiet – oraz porównali je ze sobą. Odkryli, że nie ma istotnej różnicy między liczbą włosów w prawym i lewym nozdrzu, ani między płciami. Naukowcy sugerują, że włosy w nosie mogą być użyte jako biomarker do oceny stanu zdrowia lub wieku osoby.

Psychologia: patrzenie w niebo

Nagrodę w tej kategorii otrzymali naukowcy z Włoch, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii za zbadanie, czy ludzie zatrzymają się i spojrzą w niebo, jeśli zobaczą innych ludzi to robiących. Badacze przeprowadzili eksperyment na ulicach Mediolanu, w którym grupa osób patrzyła w górę przez 60 sekund, podczas gdy inni obserwowali reakcje przechodniów. Wyniki pokazały, że im więcej osób patrzyło w górę, tym większa była szansa, że ktoś się do nich dołączy. Naukowcy tłumaczą to zjawisko jako efekt społecznej infekcji lub naśladownictwa.

Wśród nagrodzonych są też Homei Miyashita i Hiromi Nakamura, których wyróżniono za eksperymenty mające na celu określenie, w jaki sposób naelektryzowane pałeczki i słomki do napojów mogą zmieniać smak jedzenia. Inne warte wspomnienia odkrycie dotyczyło, że nudy, która rodzi nudę. Badania dotyczyło wpływu nudy nauczycieli na nudę i motywację uczniów. Inna nagroda otyczyła badania wrażeń, jakie odczuwają ludzie, powtarzając jedno słowo, wiele, wiele, wiele, wiele, wiele, wiele, wiele razy.

REKLAMA

To tylko niektóre z nagród Ig Nobla przyznanych w 2023 roku. Pełną listę laureatów można znaleźć tutaj. Nagrody te pokazują, że nauka może być nie tylko poważna, ale także zabawna i zaskakująca. Niektóre z badań mogą wydawać się absurdalne lub bezsensowne, ale często kryją się za nimi ciekawe spostrzeżenia o naszym gatunku lub świecie, w którym żyjemy. Nagrody Ig Nobla zachęcają nas do zadawania sobie dziwnych pytań i poszukiwania nieoczywistych odpowiedzi.

Przy okazji warto dodać, że tegoroczni laureaci Nagrody Nobla zostaną ogłoszeni w dniach od 7 do 9 października. 

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA