REKLAMA

Dziwne znalezisko na plaży. Ten olbrzym spadł z nieba

Na plaży znaleźć można wiele ciekawych przedmiotów wyrzuconych przez morze. Jednak podczas tego spaceru na brzegu udało się odkryć coś naprawdę wyjątkowego.

Dziwne znalezisko na plaży. Ten olbrzym spadł z nieba
REKLAMA

Jeden z użytkowników Reddita znalazł podczas spaceru po australijskiej plaży coś bardzo dziwnego. Urządzenie nie przypominało niczego, co wcześniej widział. Społeczność popularnego serwisu natychmiast postanowiła zidentyfikować niezwykłe urządzenie. Jako że na Reddicie spotkać można specjalistów w każdej dziedzinie, udało się ustalić, że jest to fragment statku kosmicznego.

REKLAMA

Hej, bądź ostrożny i nie dotykaj tego ani nie przesuwaj i zgłoś się do władz. Paliwa rakietowe są bardzo toksyczne i rakotwórcze!

- ostrzegali internauci.

Przeczytaj także:
- Tak wygląda krzywizna Ziemi z pokładu polskiej rakiety. Te zdjęcia zapierają dech
- Cud techniki idzie na emeryturę. Legendarna francuska rakieta Ariane 5 przechodzi do historii
- Płonące części rakiety przeleciały nad polskim niebem. Nagrania robią wrażenie

Był to jednak dopiero początek łamigłówki. Internauta, który odkrył to "coś" na plaży w zachodniej Australii, poprosił więc o pomoc miłośników kosmosu w identyfikacji znaleziska, by ustalić dokładnie jakiej rakiety jest to część. Jak się okazało, dla użytkowników Reddita nie ma rzeczy niemożliwych.

To trzeci stopień indyjskiej rakiety Polar Satellite Launch Vehicle

- wyjaśnił internauta o nicku Fizrock.

PSLV jest indyjską rakietą czterostopniową, co oznacza, że składa się z czterech części (stopni), które są odpalane kolejno i odrzucane po zużyciu paliwa. Pierwszy stopień jest największy i najcięższy i zawiera silnik na paliwo stałe, które zapewnia większość ciągu potrzebnego do uniesienia rakiety z ziemi. Drugi stopień zawiera silnik na paliwo ciekłe, które jest bardziej wydajne i pozwala na zmianę kierunku lotu rakiety. Trzeci stopień również zawiera silnik na paliwo stałe, ale mniejszy i lżejszy niż pierwszy. Czwarty stopień zawiera dwa małe silniki na paliwo ciekłe, które służą do precyzyjnego umieszczenia ładunku na docelowej orbicie.

PSLV wystartowało łącznie 57 razy, pierwszy raz w 1993 r., ostatnio w kwietniu 2023 r. W historii PSLV były dwie porażki. Pierwsza rakieta wylądowała w Zatoce Bengalskiej, a druga krążył wokół Ziemi przez około półtora roku, po czym ponownie wleciał nad Fidżi z prędkością ponad 15 000 km/h.

Rakieta PSLV
REKLAMA

PSLV ma kilka wariantów, które różnią się liczbą i mocą dodatkowych silników na paliwo stałe umieszczonych wokół pierwszego stopnia. Wariant podstawowy PSLV-G ma sześć takich silników, wariant PSLV-CA nie ma żadnych dodatkowych silników, wariant PSLV-XL ma sześć ulepszonych silników o większym ciągu, a warianty PSLV-DL i PSLV-QL mają odpowiednio dwa i cztery takie silniki. W zależności od wariantu PSLV może wynosić od 1100 do 3800 kilogramów ładunku na orbitę SSO i od 1150 do 1300 kilogramów ładunku na orbitę GTO.

PSLV została opracowana w celu wynoszenia indyjskich satelitów do obserwacji Ziemi serii Indian Remote Sensing (IRS), które są wykorzystywane do monitorowania zasobów naturalnych, katastrof, zmian klimatu i innych zjawisk na Ziemi. PSLV jest również pierwszą rakietą indyjską, która wyniosła na orbitę sondy kosmiczne przeznaczone do eksploracji Księżyca (Chandrayaan-1 w 2008 roku) i Marsa (Mars Orbiter Mission w 2013 roku).

PSLV jest uważana za jedną z najbardziej niezawodnych i wszechstronnych rakiet nośnych na świecie.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: wczoraj
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA