REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Ekologia

Złota kula z dna oceanu zaskakuje naukowców. Nie wiemy, co to jest, ale jest to żywe

Tajemnicza złota kula została znaleziona na dnie oceanu podczas ekspedycji badawczej. Wiadomo jedynie, że ma ona "pochodzenie biologiczne", ale naukowcy nie mają pojęcia, co to jest. 

11.09.2023
10:48
Złota kula z dna oceanu zaskakuje naukowców. Nie wiemy, co to jest, ale jest to żywe
REKLAMA

Odkrycia dokonali naukowcy z amerykańskiej agencji NOAA (instytucji rządowej zajmującej się prognozowaniem pogody, w tym ostrzeganiem przed sztormami i innymi ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi).

REKLAMA

Kula schowana bardzo głęboko

Złota kula ma około 10 centymetrów średnicy. Na jej podstawie widoczny jest mały otwór, który sugerował, że może to być jakaś osłona lub skorupa. Naukowcy spekulowali, że może to być jajeczko jakiegoś zwierzęcia lub pozostałość po gąbce. Kula została znaleziona na głębokości 3,3 km, na dnie Zatoki Alaska. Jednak po przetransportowaniu kuli na pokład statku badawczego, okazało się, że nie pasuje do żadnej znanej kategorii biologicznej.

Przeczytaj także:

Chociaż udało nam się zabrać złotą kulę i przynieść ją na statek, nadal nie jesteśmy w stanie jej zidentyfikować. To trochę upokarzające, że nie potrafimy rozwiązać tej zagadki. Służy ona jednak jako przypomnienie o tym, jak mało wiemy o naszej własnej planecie i ile pozostaje nam do odkrycia

- podał Sam Candio, koordynator ekspedycji NOAA Ocean Exploration w oświadczeniu.
Ten niezidentyfikowany okaz złotej kuli został odkryty na na skalistym występie na głębokości około 3300 metrów podczas badania przeprowadzonego 30 sierpnia 2023 r.  

Czy to nowy gatunek?

REKLAMA

Złota kula została znaleziona podczas ekspedycji NOAA Seascape Alaska, której celem jest poznanie stosunkowo mało znanych głębin przybrzeżnych Alaski. Zespół planuje zmapować ten region i dowiedzieć się więcej o istotach — znanych i nieznanych — które zamieszkują te wody. 

Złota kula znaleziona została pośród odrobiny białych gąbek i ściśle przylegała do skały. Mała dziura lub rozdarcie w pobliżu podstawy odsłaniała wnętrze o podobnym kolorze. Naukowcy teraz próbują ustalić, czy złota kula jest związana z jakimś nowym gatunkiem lub reprezentuje wcześniej nieznany etap życia znanych już zwierząt, lub roślin.

Nowe gatunki mogą zostać wykorzystane jako nowe źródła terapii medycznych i szczepionek, żywności, energii i wiedzy. Dane zebrane podczas tej ekspedycji pomogą nam zapełnić luki w naszym zrozumieniu planety, tak abyśmy mogli lepiej ją chronić ją

- powiedział Candio.
REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA